Go, Alex - GO!
Foto: SERGEI KARPUKHIN / REUTERSMen som en av våre årvåkne debattforumister, King Creole, påpeker, satte Alexander i kveld flere rekorder:
"...han den gamle poengrekorden til britiske Brotherhood Of Man og deres 'Save Your Kisses For Me':
Alexander Rybak (2009) 9,21 poeng i gjennomsnitt
Brotherhood Of Man (1976) 9,11 poeng i gjennomsnitt
...han tok avstandspoengrekorden til nr.2 fra Nicole ('Ein bißchen Frieden'): Alexander Rybak (2009) 1.78 ganger mer poeng enn nr.2
Nicole (1982) 1.61 ganger mer poeng enn nr.2
...han fikk poeng fra samtlige land (42 deltakere):
Det har ikke skjedd siden Storbritannia vant i 1997 med Katrina & the Waves (25 deltakere).
...16 12'ere er selvfølgelig også rekord."
Debatt:
Nett-TV:
Askeladden vant
Dette var en av tidenes aller beste finaler med stjerneartister nærmest i kø og med et låtmateriale som selv den sureste kritiker har kunnet finne noe positivt med.
Så ble det Askeladden fra Nesodden som stakk avgårde med seieren foran storstjerner som sir Andrew Lloyd Webber og franske Patricia Kaas, foran velsmurte underholdningsindustrielle produkter som Sakis Rouvas, Svetlana Loboda og Oscar Loya.
- Jeg var nervøs, men det er det som gjør showet så bra, sier en sliten og lykkelig Alexander til Synnøve Svabø rett etter finalen, før han lanserer Nesodden som ny kandidat til arrangementet!
Nervøs backstage
Foto: Anja Nyllund Hagen / NRKGodt med poengpauser
Leder i den norske Grand Prix-klubben Morten Thomassen, er selvsagt enormt glad for denne seieren, og innrømmer at han etterhvert satte pris på de poengpausene som også dryppet inn underveis:
GP-klubben i ekstase!
Foto: Eirik Sivertsen / NRK-Dette var bare gøy – som en berg-og-dalbane som aldri slutter! Men etterhvert ble det deilig å få hvile beina litt på treerne og åtterne. En vanvittig kveld!
- Velkommen til Norge!
På pressekonferansen rett etter finalen takket Alexander for seieren og ønsket alle velkommen til Norge til neste års finale i ESC.
Men først skal seiren feires her i Moskva:
- I natt skal vi feire og nyte Moskva uten øvinger og slit. Og imorgen er det hjem til Norge og 17. mai. Jeg håper at så mange nordmenn som mulig kan komme til Gardermoen og møte oss!