Ved Hias sitt gjenvinningsanlegg på Heggvin i Løten kommune, oppdaget de i formiddag en granatliknende gjenstand som var levert sammen med restavfallet fra en næringsvirksomhet.
Området ble umiddelbart sperret av og politiet ble varslet.
Politiet tok bilder av granaten og sendte dem til Forsvaret. Forsvaret bekreftet at det var en luftverngranat, men meldte videre at den ikke skulle være ustabil.
Derfor skal det ikke være fare for eksplosjon, opplyser politiet. Det aktuelle området ble avsperret en periode, men er nå åpnet igjen.
En fare for de ansatte
– Vi opplever fra tid til annen at det kommer inn ulike former for eksplosiver som ikke har noe i avfallet å gjøre. Det utsetter både våre ansatte og publikum for unødvendig fare, sier administrerende direktør i HIAS, Morten Finborud.
Han oppfordrer dem som har, eller kommer over eksplosiver, om å kontakte politiet eller forsvaret for avtale om sikker håndtering av slike gjenstander.
Granaten som ble funnet på Heggvin i dag, ble etterhvert lagt i en kasse med sand, før den blir hentet og fraktet bort.