Odd Flattum, født 9. august 1942, døde på Ringerike sykehus mandag.
Ifølge familien kom dødsfallet ganske brått, til tross for at han har vært alvorlig syk en stund, skriver Bygdeposten.
Flattum (82) var ordfører i Modum kommune for Arbeiderpartiet mellom 1991 og 2007. Før ordførerperioden, hadde han vært varaordfører i 10 år.
– Odd har vært syk i en periode. Han ble lagt inn på Ringerike for noen dager siden. Det så ut som det skulle gå bra, men så døde han på formiddagen i dag, sier stedatteren Ida Angeltveit til Bygdeposten.
Ståle Versland er leder av Modum Arbeiderparti.
Foto: Anette Skafjeld / NRKLeder i Modum Arbeiderparti, Ståle Versland, skriver dette:
– Odd var en bauta i Arbeiderpartiets historie og vil bli husket som en klok og samlende ordfører i Modum.
– Han hadde stor respekt langt utenfor Modums grenser, ikke minst innen fotball og frivilligheten. Våre tanker og kondolanser går til familien og de pårørende.
– En av våre klokeste
Utenom politikken hadde Flattum flere verv innen idretten. Blant annet var han visepresident og president i Norges Fotballforbund.
– En av våre klokeste og mest sjenerøse fotballedere har gått bort. Odd Flattum var et idretts- og samfunnsengasjert menneske som norsk fotball har mye å takke for, sier dagens fotballpresident, Lise Klaveness, til NRK.
Fotballpresident Lise Klaveness sier en av de mest sjenerøse fotballederne nå har gått bort.
Foto: Lise Åserud / NTBFlattum var fotballpresident fra 1992 til 1996, og fikk dermed med seg de første gyldne Drillo-årene. Herrelandslaget nådde et etterlengtet VM i 1994, etter å ha slått storheter som Italia og England.
– Han var brennende opptatt av å skape gode lokalsamfunn i hele landet – ikke minst gjennom sosiale fellesskap i fotballen og idretten. Vi sender våre varmeste tanker til Odds nærmeste familie i takknemlighet, sier Klaveness.
Senest i starten av september var Flattum på Ullevaal, da Norge møtte Østerrike. Det ble hans siste tur med gullmerkegjengen i NFF.
Som fotballspiller var han aktiv i klubbene Geithus, Urædd og Vikersund.
Fikset Bjørndalen-statue
Flattum var også redaktør i Bygdeposten mellom 1979 og 1991.
Det var også Flattum som i sin tid fikk startet byggingen av statuen av Ole Einar Bjørndalen, som står på Simostranda, på den såkalte «Ole Einars Standplass».