Hopp til innhold

Trompetisten Harry Kvebæk

Da han spilte i militærmusikken som ung, skinte det både av ham og trompeten. Nå er han 82 år og kan se tilbake på en lang og innholdsrik karriere.

Trompet
Foto: Carolyn Kaster / Scanpix/AP

Det aller gjeveste bildet som henger på skryteveggen hjemme i det sjølbygde huset på Fetsund, er ikke LOs kulturpris fra 2004, ikke Rolf Gamleng-Prisen for 1998, ikke professorat-tildelingsdiplomet ved Norges musikkhøgskole, undertegnet Kong Olav V.

Det gjeveste er en svart/hvitt tegning av militærmusikken fra en av mange opptredener de hadde på Slottsplassen i Oslo mens Harry Kvebæk var med. "Da skinte det bestandig av både meg og trompeten," forteller "Ukas P2-artist".

Professor i trompet og trofast lærer

Denne uken blir det et gjenhør med Harry Kvebæk, trompetist og sågar professor innenfor dette instrumentet.

Søndag 4. mai kan han feire sin 82-årsdag og tenke tilbake på sin lange karriere. Han startet Ungdomssymfonikerne i 1973, han har idéen til Fetsund lensemuseum, han har spilt 15 år i Forsvarets Stabsmusikkorps og ti år som solotrompeter i Oslo Filharmoniske Selskaps Orkester, nå Oslo-filharmonien.

Han har tilbrakt utallige timer på øverom med håpefulle, og har i 30 år vært lærer for Ole Edvard Antonsen.

Få med deg Ukas P2-artist. Mandag 5. mai – fredag 9. mai. Hver dag kl. 09.30 – 10.00. Reprise kl. 19.00.

Programleder er Tiril b Bjørkvold.