Hopp til innhold

Oilers sikret sin fjerde kongepokal etter finalethriller

– Vi har en evne til å være best når vi blir hardt presset, sier Oilers-trener Petter Thoresen.

Oilers

FEIRING: Stavanger Oilers kunne juble for sin fjerde strake NM-tittel.

Laster innhold, vennligst vent..

«Bøtta» blir i Stavanger! Stavanger Oilers leverte varene foran et fullsatt DNB Arena lørdag kveld. Det kokte til tider blant de fremmøtte, og det med god grunn. Publikum fikk virkelig valuta for pengene da Oilers slo Storhamar 4-2 i den sjuende og avgjørende NM-finalen. Det ble spenning til siste slutt i Stavanger.

– Det var kjempespennende. Det er små marginer, men nok en gang så klarer vi å dra det i land. Vi har en evne til å være best når vi er hardt presset, sier Oilers-trener Petter Thoresen til NRK.

Stavanger Oilers ledet på det meste 3-0 og så ut til å ha avgjort kampen. Men Storhamar nektet å gi seg uten kamp. To minutter ut i tredje periode dukket unggutten Martin Gran opp og sørget for 3-2.

For Oilers-spiller Tommy Kristiansen ble det ekstra nervepirrende på slutten.

Jeg holdt på å tisse på meg da de gikk opp til 3-2. Men vi finner en måte å vinne på, og det er utrolig stort, sier Kristiansen til NRK.

Han satte pucken i mål to ganger under lørdagens finale.

– Det er prefekt timing at jeg klarte å score to i dag. Dette skal nytes!

Saken fortsetter under videobildet:

Oilers slo Storhamar 4-2 - jubelen vil ingen ende ta i DNB Arena.

KOKTE: Hjemmepublikumet var godt fornøyd med sine egne og lagde liv i DNB Arena.

Stolt trener

Thoresen

SUKSESSTRENER: Oilers-trener Petter Thoresen.

Foto: Johansen, Carina / NTB Scanpix

Det var ingen tvil om Thoresen var stolt over etter at laget hans ble norgesmestere for fjerde gang på rad.

– Gutta løser det veldig, veldig bra. Det er langsiktig og godt arbeid som gjør at vi nok en gang vinner kongepokalen. Spillere som er sultne på å vinne igjen og en klubb som stiller opp er avgjørende, sier Oilers-treneren.

De regjerende norgesmesterne startet kampen best og hadde overtaket de ti første minuttene. Gode redninger av Storhamar-målvakt Andrew Engelage holdt spenning i kampen. Men Ruben Smith i Oilers-målet disket også opp med et par praktredninger.

Storhamar var absolutt på vei til å kjempe seg inn i kampen. Men drøye fire minutter før slutt i første periode mister Storhamar-forsvaret kontrollen over pucken. Adrian Veideman lurte pucken mellom beina på Storhamar-målvakten, og sørget for at arenaen kokte!

– Johnsen: De vinner fortjent i dag

johnsen

SISTE KAMP: Storhamar-legenden Pål Johnsen spilte sin siste kamp på elitenivå lørdag.

Foto: Johansen, Carina / NTB Scanpix

Oilers ledet 2-0 etter første periode, og da de på det meste ledet 3-0 så det svart ut for Storhamar. Men Lars Løkken Østli sørget tente det første håpet for gjestene, da han to minutter før andre periode var over satte pucken bak Oilers-målvakten. Og da det i starten av tredje periode ble 3-2, øynet laget fra Hamar håpet.

– Vi er ganske nær 3-3. Men det er vanskelig å hente inn tre mål på et så godt lag som Stavanger. De vinner fortjent i dag, sier Storhamars Pål Johnsen til NRK.

Storhamar-legenden spilte lørdag sin siste kamp for klubben.

– Litt rart at det er slutt, men sånn er livet. Det er vemodig, men samtidig så er det på tide at ungguttene tar over nå. Jeg er stolt av klubben og av alle de som har bretta opp armene for å snu trenden, avslutter 39-åringen.

Siste nytt

  • Arsenal med målshow – knuste Sørloths Atlético

    Viktor Gyökeres ble tomålsscorer da Arsenal knuste Atlético Madrid i Mesterligaen. Det ble til slutt 4-0 etter et målshow i andre omgang.

    For det stod nemlig 0-0 til pause etter en relativt sjansefattig omgang.

    I andre omgang skulle imidlertid oppgjøret ta fyr. Arsenal tok ledelsen etter at Gabriel stanget hjemmelaget i ledelsen.

    Senere stod Gabriel Martinelli for en praktscoring hvor han bredsidet ballen i mål etter et sterkt soloraid fra unggutten Myles Lewis-Skelly.

    Så var det tid for Gyökeres-show. Svensken scoret to mål i løpet av tre minutter, og da var det ingen vei tilbake for Alexander Sørloth og Atlético Madrid.

    Den norske spissen hadde en anonym aften og skapte ingen store sjanser mot den engelske storklubben.

    Viktor Gyökeres
  • Braut Haaland fortsatte målfesten: – Forbløffende

    Villarreal kan være skumle hjemme på Estadio de la Cerámica, men mot Manchester City i Mesterliga-oppgjøret, tirsdag kveld, ble de tidvis utspilt.

    City rullet opp flere flotte angrep, spesielt på høyresiden der Savinho lekte seg. Han stikker inn til Rico Lewis ble slått ut i feltet igjen.

    Der dukket han selvsagt opp, Erling Braut Haaland, og dunket inn nok en klassescoring og noterte seg samtidig i målprotokollen i sin 12. kamp på rad. Med det tangerte han rekorden til Cristiano Ronaldo.

    – Tallene de er forbløffende, de er svimlende, sa kommentator Espen Ween for TV 2 Play.

    – Den ene personen som er på tærne, er Erling Haaland. Han vet når ballen kommer og kommer seg på rett side av Juan Foyth, skrev tidligere Liverpool-spiller, Steve McManaman, for BBC.

    Like før pause assisterte Savinho selv. Denne gangen fikk Bernardo Silva avsluttet angrepet. Portugiseren plasserte ballen kontant i nettmaskene bak Luiz Juniór.

    Kraftspissen fra Jæren ville ha mer, og hadde flere gode sjanser som fort kunne ha endt med scoring, før han ble tatt av banen fem minutter før slutt. Villarreal traff stolpen kort tid før sluttsignalet lød, men det endte 2-0 i oppgjøret i Spania.

    City har fått en god start på turneringen og har syv poeng etter de første tre kampene.

    Erling Braut Haaland sendte Manchester City i ledelsen mot Villarreal i Mesterligaen med scoring i sin 12. kamp på rad for klubb og landslag.
  • Elverum med overbevisende Europa-seier på Island

    Elverum tok sin første seier i europaligaen i håndball med 35-29 mot Fram på Island.

    Elverum tapte 31-34 for sveitsiske Kriens-Luzern i første kamp. Bortemøtet med like poengløse Fram var dermed viktig.

    Peter Lukacs ble Elverums toppscorer tirsdag med hele elleve mål.

    Lagene møter hverandre to ganger. I neste runde venter hjemmekamp mot Porto for Elverum. Porto tok tirsdag en stor seier mot Kriens-Luzern og topper tabellen etter to kamper.

    De to beste i gruppen tar seg videre til neste gruppespill.

    (NTB)

    Kristian Larsen
    Foto: Ole Martin Wold / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal