I semifinalen mot Tyskland herjet han. Tyskerne har fortsatt aldri slått Italia i et mesterskap.
– Det var en utrolig kamp. I første omgang var vi enorme, og Mario Balotelli var iskald. Denne seieren er for de millionene av fans i vårt kriserammede hjemland, sier Italias midtbanespiller Claudio Marchisio, ifølge NTB.
– Det er dette vi kom hit for. Vi ville spille finalen. Seieren over Tyskland er sterk, sier Italia-stjernen Andrea Pirlo.
Først knuste Balotelli tyske Holger Badstuber i lufta. 1-0 kom etter 20 minutter.
Et kvarter senere løp han fra hele det tyske forsvaret og doblet ledelsen. 21-åringen skjøt så hardt at Manuel Neuer, en av verdens beste keepere, ikke rakk annet enn å se ballen fyke forbi seg.
Tysklands landslagssjef Joachim Löw fortalte om stor skuffelse i garderoben etter semifinaletapet mot Italia.
– Det felles tårer der inne, og det er helt stille. Skuffelsen er stor for oss alle, sa Löw.
Neuer i angrep
Det hjalp ikke at tyskernes keeper Manuel Neuer spilte angrep i kampens fem siste minutter. Det hjalp heller ikke at Mesut Özil reduserte på straffe på overtid.
Denne semifinalen tilhørte Italia og tomålsscorer Mario Balotelli.
– De to målene var personlige feil. Når du gjør så store feil kan du ikke slå et så taktisk godt lag som Italia, sier Tyskland-kaptein Philipp Lahm.
Rev av seg drakten
Balotelli feiret 2-0-målet med å rive av seg drakten og stramme det han har av muskler. Han bare sto og ventet på hyllesten fra lagkameratene. Han brydde seg lite om det gule kortet han visste ville komme.
21 år gamle Mario Balotelli er nemlig ikke som andre fotballspillere.
Torsdag kveld var det «Super-Mario» som herjet i Warszawa.
Men det var ingen selvfølge at Mario Balotelli skulle lykkes i dette mesterskapet. Han er en urokråke utenfor banen (se faktaboks nederst i saken) og gjør mye dumt også på banen.
Mbappé sendte Real Madrid til topps – to utvist i derbyet
Kylian Mbappé scoret sitt 10. mål på ni seriekamper og ga Real Madrid 1-0-seier i derbyet mot Getafe. Dermed er laget tilbake på tabelltopp.
Seieren satt langt inne. Målet kom ti minutter før full tid, da Getafe nettopp hadde pådratt seg den første av to utvisninger.
Allan Nyom ble utvist i det 77. minutt, rett etter at han ble byttet inn. Mbappé scoret tre minutter senere.
Alex Sancris ble deretter utvist med sitt annet gule kort, og Getafe måtte avslutte med ni mann. Likevel holdt laget på å utligne, men Thibaut Courtois berget Real Madrid med en god redning.
Real Madrid tok sin åttende seier på ni seriekamper og et to poeng foran Barcelona før lagene møtes i sesongens første El Clásico om en uke. (NTB)
Tungt tap for Strømsgodset: Tapte 3-0 mot Fredrikstad
Med fire poeng opp til kvalifiseringsplass var Strømsgodset i poengjakt då dei møtte Fredrikstad i Eliteserien, søndag.
Men med 0-3-tap heime, kan det bli tøft å sikre eliteseriekontrakt.
Etter jamspelt kamp med sjansar begge vegar, tok FFK leiinga i det 67. minutt. Oskar Øhlenschlæger sette hovudet i ballen og styrte inn 1-0.
Like etter banka Ulrik Fredriksen 2-0 i krysset. Henrik Skogvold auka til 3-0 kort tid seinare. Bryne spelte 2-2 mot Rosenborg laurdag, og med siger over FFK ville Godset berre vore to poeng bak med fem kampar att av sesongen. I staden er avstanden fem poeng. (NRK/NTB)
HamKam med stort steg mot forlenga eliteseriekontrakt: Slo Vålerenga 2–1
HamKam kjempa seg inn til 2-1-siger over Vålerenga i Eliteserien. Dei tok med seg tre viktige poeng og gir klubben eit forsprang i nedrykksstriden i innspurten av sesongen.
76 minutt var spelt da Ylldren Ibrahimaj dukka opp på bakre stolpe og nikket inn 2–1. Det sikra ein trepoengar som kan vere forskjellen på nedrykk og trygg plass ved sesongslutt.
Med fem rundar att er det HamKam, Bryne og Strømsgodset som kjempar om den siste trygge plassen i Eliteserien. (NRK/NTB)