Hopp til innhold

Reingjetere fant nok et mystisk hull

Forskere mener at en irreversibel klimaendring ligger bak mysteriet.

Krater i jamal

Det første krateret i Jamalo-Nenetsk i Sibir er både bredt og dypt. Dette har fått mange mennesker i verden til å undres over hva fenomenet kommer av.

Foto: Ap

Tidligere i sommer fikk verden se bilder av et gigantisk hull, som hadde åpenbart seg i Jamalo-Nenetsk i Sibir.

Jamar betyr «verdens ende» på det lokale språket, og hullet skapte oppstuss og oppmerksomhet verden rundt.

Nå har nenetsiske reingjetere i området i en av Russlands nordligste regioner funnet et nytt hull, bare rundt 30 kilometer fra det første mysteriehullet, skriver Dagbladet.

– Irreversibel klimaendring

De merkelige hullene i jorden kan bety begynnelsen av irreversible endringer i klimaet på planeten vår.

Ifølge russiske forskere er den mest sannsynlige årsaken til dannelsen av slike hull utslipp av gass, som kan være forårsaket av global oppvarming.

Geolog Konstantin Ranks mener at dette er dårlig nytt for jordkloden.

– Kanskje dette er nettopp grunnen til at prosessen med å frigjøre metan fra krystallinsk isfelter startet i dypet i den nordlige tundraen, sier Ranks til nettsiden Russia beyond the headlines.

(Artikkelen fortsetter under videoen)

Innholdet som lå her kan ikke vises.

Glasiologer ved sub-arktisk forskning og studieenhet i Tjumen sier at temperaturen på permafrosten stiger jevnt i regionen i Bovanenkovskoje gassfeltet på Jamal-halvøya i russisk Arktis.

Dette ligger i nærheten av der det første hullet ble oppdaget.

For førti år siden var det i gjennomsnitt cirka holdt permafrosten åtte minusgrader, men nå i enkelte områder er det bare minus tre.

50 meter bredt og 70 meter dypt

Da det første hullet ble funnet, lå anslagene på at det var 80 meter bredt. I ettertid har målinger vist at det er rundt 50 meter bredt og 70 meter dypt.

Det nye hullet skal være betydelig mindre, ifølge en lokal tjenestemann, men dets form og innhold er nærmest identisk det forrige hullet.

I begge hullene er det både is og snø. Ifølge den engelskspråklige russiske avisen Moscow Times skal begge hullene ha blitt dannet i løpet av de siste årene.

En annen mulighet, ifølge dr. Chris Fogwill - en polarforsker ved University of New South Wales - er restene av et arktisk fenomen kalt pingo. Dette er en liten bakketopp, som dannes av en iskjerne, som presser seg oppover i jordlaget.

Isen kan til slutt dytte seg gjennom, smelte og etterlate et krater.

– Dette vil åpenbart være en svært ekstrem versjon av noe slikt. Vi kan bare finne ut hva som skjedd ved å dra dit, sier Fogwill til den australske avisa Sydney Morning Herald.

Korte nyheter

  • Giellavahkku lea álgán – searvvit miehtá Norgga leat ohcan doarjaga

    Les på norsk.

    Sámi Giellavahkku rahppui almmolaččat Unjárggas mannan basiid, gos maid sámi artista Emil Karlsen oassálastii.

    Norgga Sámediggi lea juolludan lagabui 700 000 ruvnno Sámi giellavahku doaibmabijuide dán jagi.

    Earret eará leat ruđat juhkkojuvvon nuppelohkái skuvlii ja mánáidgárdái Girkonjárgga rájes Oslove rádjai.

    Diet ásahusat leat ohcan ruhtadoarjaga vai besset lágidit gielladoaimmaid main leat sámi árbevierut, barggut, borramušat ja báikenamat guovddážis oahpaheamis, čállá Sámediggi iežas preassadieđáhusas juolludemiid birra (sámediggi.no).

    Giellavahku ulbmilin lea buoridit sámegielaid stáhtusa, ja buoridit máhtu sámi giela ja kultuvrra birra olles servodagas.

    – Lean giitevaš ja movttet dan stuorra áŋgiruššama ovddas maid giellavahku doarjjaohccit leat čájehan, dovddaha sámediggeráđđi Maren Benedicte Nystad Storslett (NSR) preassadieđáhusastis.

    Sametinget , En gruppe bygninger med snø på bakken
    Foto: Åse M.P. Pulk/Sámediggi/Sametinget
  • Vinterføre i nord – ber bilister bruke vinterdekk

    Troms og nordlige deler av Nordland våknet mandag morgen til snø på en rekke veier, helt ned sjøen.

    – Det er vinterføre i store deler av Troms, sier Monika Stane, trafikkoperatør ved Vegtrafikksentralen Nord, til NRK.

    Foreløpig har Vegtrafikksentralen ikke mottatt mange meldinger om bilister som har kjørt av veien eller slitt på årets første vinterføre med å komme seg frem.

    – Vi oppfordrer bilister til å bruke riktige dekk og ta det med ro i trafikken, og kanskje beregne litt ekstra tid.

    – Hvis man fortsatt ikke har byttet enda, hva bør man gjøre da?

    – Da bør man absolutt gjøre det.

    Vegvesenet melder om glatte kjøreforhold på store deler av veinettet i Troms og Finnmark, samt i Nordland nord for Fauske og i store deler av Lofoten.

    Klokken 07.44 melder Troms politidistrikt om utforkjøring på E6 i Målselv. En taxi med passasjer i har kjørt av veien. Ingen personer er skadet.

    vv

    Snødekte veier i nord – ber folk bruke vinterdekk

    Mandag morgen er det glatt over store deler av Nord-Norge. Flere steder i Troms har kjøretøy fått problemer i morgentimene.