Hopp til innhold

Ventet på lønn i 65 år

I 1945 gjorde han en jobb for kommunen. Den tidligere reindriftssamen venter fremdeles på lønna.

Roncen Ánde

Roncen Ánde (Anders S. Utsi)

Foto: Jostein Eilertsen / NRK

Noen folk er mer tålmodig med å vente på lønn enn andre. Roncen Ánde tilhører denne kategorien, han har ventet på lønnen sin i snart 65 år nå.

Derfor bestemte 84-åringen for å høre med Karasjok-ordfører Kjell Sæther hvorfor han ikke har fått lønnen sin.

Tre ukers tur

Roncen Ánde ble sammen med to andre pålagt å dra til Kuttainen i Sverige med reinraide. Der skulle han hente varer etter krigen, vinteren 1945.

– Det var de herrene i kommunen som tvang oss å hente varene. Vi ble ikke bedt om å gjøre det, men tvunget, sier han.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Reiserute Karasjok - Kuttainen

Reiserute Karasjok - Kuttainen. En reise på 500 km som tok tre uker vinteren 1945.

Foto: NRK

– Kom nesten ikke fram

Kommunen hadde mange lønnede grupper som fraktet matvarer fra Kuttainen til Karasjok. Men det er bare gruppa til Ronce Ánde som ikke har fått utbetalt lønn på den 500 kilometer lange turen som varte i i nesten tre uker.

– Jeg og dyrene var så slitne etter turen at jeg nesten ikke kom meg fram til sommerbeitet om våren, sier han.

Korte nyheter

  • Glatt på veiene i Finnmark lørdag

    Statens vegvesen melder om at det er glatt på veien mellom E6 Olderfjord og E69 Storbukt, i Finnmark.

    Det samme gjelder langs fylkesvei 889 Smørfjord til Havøysund.

    Foreløpig er ingen veier i Finnmark stengt.

    Veistrekning.
    Foto: Statens vegvesen
  • Offisiell åpning av Giellavahkku 2025

    I år er den offisielle åpninga av samisk språkuke, Giellavahkku 2025, lagt til Nesseby.

    Giellavahkku er et initiativ fra Sametinget på norsk side.

    Åpningsarrangementet finner sted på Nesseby oppvekstsenter i dag kl. 14:00. Der blir det taler fra ordfører og Sametinget, og konsert med Emil Karlsen.

    Målet med språkuka er å løfte statusen til de samiske språkene, og øke kunnskap om samiske språk og kultur i hele samfunnet.

    Private og offentlige institusjoner, næringsliv, organisasjoner og andre aktører inviteres til å synliggjøre samiske språk denne uka.

    Resten av uka arrangeres det ulike arrangementer rundt om i Sápmi.

    Diagram, Solstrålediagram
    Foto: Sámediggi
  • Nordlendinger blant de mest ansvarlige på vinterdekk

    Bare 1,6 prosent av bilistene i Nordland kjører med piggfrie vinterdekk hele året, viser en fersk undersøkelse for Tryg Forsikring. Det er blant de laveste tallene i landet.

    Tallene kommer fram i en landsomfattende spørreundersøkelse gjennomført av YouGov.

    Til sammen oppgir 18 prosent av norske bilister at de bruker piggfrie vinterdekk hele året – til tross for at det kan gi dårligere veigrep og økt ulykkesrisiko.

    – Vinterdekk som brukes om sommeren slites raskere, og gummien svekkes. Det kan gjøre dekket langt dårligere på snø og is, sier Lise Norstrøm, fagsjef i Tryg, i en pressemelding.

    Fra 16. oktober er det lov å bruke piggdekk i Nordland.

    Grå bil med vinterdekk
    Foto: Shutterstock - Tryg Forsikring