Hopp til innhold

Ønsker samisk dagsavis velkommen

Både Norske Samers Riksforbund og avisa Ságat ønsker en ny samiskspråklig dagsavis velkommen.

- Jeg ønsker dem lykke til i dette arbeidet, som er både stort og viktig, sier nestleder i avisa Ságats styre, Helge Ovanger.

Større lesergrunnlag

Ovanger tror at dette betyr at de får et langt større lesergrunnlag.

- Eierne i de to avisene har vel funnet det mer formålstjenlig å slå seg sammen for å få en større bredde på avisa og få en mer slagkraftig organisasjon slik at de er i stand til å realisere målsetningen om å kunne gi ut en dagsavis, sier Ovanger.

- God nyhet

Leder i Norske Samers Riksforbund (NSR), Silje Muotka, er fornøyd med Min Áigi og Áššu vil slå seg sammen og utgi en samiskspråklig dagsavis.

- Jeg synes det er en god nyhet, for NSRs målsetning har vært å få en daglig samisk avis, og nå får vi det.

Ønsker seg flere lokalkontorer

- Hva forventer du deg?

- Jeg forventer at avisa skal klare å komme med spennende, aktuelle saker, og hvis den skal klare det, så må den komme daglig.

- Geografisk er både Min Áigi og Áššu nordsamiske, hvordan ser du på det?

- Jeg ønsker at en dagsavis kan opprette lokalkontorer flere steder enn nå og at de klarer å skrive fra flere områder og holde i gang en god samfunnsdebatt på samisk, sier Muotka.

Korte nyheter

  • Nærmere 40 avhør i saken om barnedødsfall på sykehus

    Politiet har gjennomført nærmere 40 avhør etter at to barn døde på Helgelandssykehuset i 2023.

    Det skriver Helgelendingen.

    Tidligere denne uka ble det kjent at politiet har tatt ut siktelse mot Helgelandssykehuset i to saker som omhandler et lite barn og en nyfødt som døde i 2023.

    Kripos har bistått politiet under etterforskningen og skal også bidra med å gjennomføre avhør i saken som gjelder et nyfødt barn. Saken har fortsatt sentrale punkter som må avklares.

    Saken som omhandler et barn på nesten to år, nærmer seg en avslutning hos politiet og er snart klar for påtaleavgjørelse. Det bekrefter politiinspektør Kaja Agersborg Nerdal til avisa.

    Helgelandssykehuset Rana.
    Foto: Frank Nygård / NRK
  • Meteorologene varsler opp mot 30 cm snø

    Det er sludd og vinterlige forhold på fjellene i Nord-Norge.

    Fredag moregn ligger snøen over både Saltfjellet og Bjørnfjell, og Statens vegvesen melder om at det kan være glatte veier.

    Også utover dagen er det mulighet for at det legger seg snø på veier i lavlandet, særlig i indre strøk. Derfor har Meteorologisk institutt sendt ut et gult farevarsel for snø i deler av Nord-Norge.

    På kysten ventes nedbøren å komme som regn og sludd, men i perioder med kraftige byger kan det snø også der.

    I fjellet ventes stedvis 20–30 cm snø på 24 timer, og kraftig vind som kan gi snøfokk.

    Kart over Nord-Norge der snøen kan dale ned. Fra Narvik i sør til Berlevåg i nord.
    Foto: Meteorologisk institutt