Hopp til innhold

Pepé utvist etter amper Müller-krangel

Pepé (31) sørget for Portugals sjette røde kort på 15 VM-kamper.

Kampens første røde kort

SE VIDE: Portugals Pepe ble utvist etter en konfrontasjon med Thomas Müller.

Laster innhold, vennligst vent..

Portugal lå under 2-0 da Pepé og målscorer Thomas Müller havnet i en løpsduell. Tyskeren jaget bakfra, og da Pepé skjermet med armene, gikk Müller ned i bakken.

Portugiseren ble rasende for at Müller falt, og midtstopperen både skjelte ut og gikk opp i ansiktet til 24-åringen. Nedskallingen var ikke hard, men Müller reagerte med å rulle seg rundt i gresset.

Dommeren tok umiddelbart opp det røde kortet.

Innholdet som lå her kan ikke vises.

– Jeg tror ikke alle spillere hadde fått det røde kortet. Pepé har et rykte som følger han, og som ikke til hans fordel, sier NRKs ekspert Lars Tjærnås.

– Men det er han som har ansvaret. Hadde han gått unna Müller hadde det ikke blitt rødt. Han er en glimrende spiller, men har et altfor hett hode, fortsetter Tjærnås.

Evig eies kun et dårlig rykte

C More-kommentator Petter Veland tror Pepés rykte kan ha spilt en avgjørende rolle i utvisningen.

– Uttrykket «evig eies kun et dårlig rykte» passer bra for Pepé, og han har helt klart fortjent det, sier Veland til NRK.

– Dommerne har god oversikt over hva spillerne de dømmer har for vane å gjøre, og det kan ha farget avgjørelsen dommeren gjorde, fortsetter Veland mener.

Han mener likevel dommeren kunne løst situasjonen annerledes.

– Müller overspiller veldig når han går ned for å framprovosere en reaksjon hos Pepé. Dommeren må gjøre en vurdering om det Pepé gjør etterpå er en skalling eller bare kjeft. Jeg mener Müller skulle hatt fult for å overspille, og Pepé skulle hatt gult for kjeftinga. Samtidig kan jeg se hvorfor dommeren ga rødt, sier Veland.

Råtass

Det er langt fra første gang Pepé har havnet i søkelyset av helt feil årsaker. Portugiseren er kjent for å være en råtass, og har ifølge Soccerway samlet 46 gule og tre røde kort i sin karriere for Real Madrid.

Hans aller styggeste overtramp skjedde 21. april i 2009. Pepé havnet i løpsduell med Getafes Javier Casquero. Casquero gikk i bakken innenfor Real Madrids straffefelt, og det svartnet fullstendig for Pepé. Først sparket han Casquero to ganger mens han lå nede, deretter skjelte han ut Getafe-kapteinen mens han presset hodet hans ned i gresset. Flere spillere kom til, og Pepé slo Juan Ángel Albín i ansiktet. Pepé ble utestengt i ti kamper for episoden.

Tapte viktig hodeduell

Pepés utvisning var Portugals sjette røde kort på 15 VM-kamper, ifølge statistikktjenesten Opta. Kortsamlingen er dobbelt så stor som neste nasjon på listen.

Kun minutter før rødkortet hadde Pepé tapt en avgjørende hodeduell mot Mats Hummels.

Tyskeren knuste portugiseren i luften og stanget Tyskland opp i 2-0 på et hjørnespark.

Artikkelen fortsetter under videovinduet.

Tyskland scorer på straffe

SE VIDEO: Thomas Müller satte enkelt inn straffen.

Müller-show

Thomas Müller, som ble VMs toppscorer med fem mål og tre målgivende i 2010, har virkelig fått en pangstart i Brasil.

Tyskerne ble nemlig tildelt straffespark etter 11 minutter da Mario Götze ble dratt ned i feltet av Pereira.

Thomas Müller satte ballen hardt ned i venstre hjørnet.

På overtid kronet tyskeren en knallsterk 1.-omgang med å banke inn 3-0. Bruno Alves klarerte et innlegg rett i Müller, som så vidt klarte å overliste Patricio i Portugal-målet.

Til slutt satte Müller inn den berømte spikeren med sitt åttende VM-mål.

Tyskland scorer igjen

SE VIDEO: Her stanger Mats Hummels inn 2-0.

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Dyche tar over Nottingham Forest – blir klubbens tredje manager denne sesongen

    Sean Dyche blir den tredje treneren til å lede Nottingham Forest på halvannen måned. Den tidligere Everton-sjefen skal i aksjon allerede torsdag.

    Nottingham Forest har kunngjort ansettelsen på sine nettsider. Dyche har fått en kontrakt som varer til sommeren 2027.

    54-åringen har vært uten jobb siden han fikk sparken i Everton i januar. Nå skal han ta over et Nottingham Forest-lag som har slitt voldsomt etter å ha imponert stort og kvalifisert seg til spill i Europa sist sesong. Forest står uten seier på de ti siste kampene.

    – Dyche er en respektert og erfaren Premier League-manager som bringer den perfekte blandingen av karakter, taktisk skarpsindighet og dokumenterte prestasjoner inn i arbeidet med å lede klubben gjennom det neste kapittelet, skriver Forest.

    Sean Dyche har selv en fortid i Nottingham Forest og spilte for laget i ungdommen.

    Ange Postecoglou tok over Forest-jobben 9. september og erstattet fanfavoritten Nuno Espírito Santo, som måtte gå etter internt bråk.

    Postecoglou fikk kun 39 dager i jobben. Lørdag ble han sparket bare 17 minutter etter kampslutt i 0-3-tapet for Chelsea.

    Porto kommer til Nottingham i europaligaen torsdag. Deretter venter kamper mot Bournemouth og Manchester United i Premier League.

    (©NTB)

    FILE PHOTO: Soccer Football - Premier League - Newcastle United v Burnley - St James' Park, Newcastle, Britain - February 29, 2020 Burnley manager Sean Dyche applauds fans after the match REUTERS/Scott Heppell EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. Please contact your account representative for further details./File Photo
    Foto: Reuters
  • Kaotiske scener da lille Mjällby sensasjonelt vant Allsvenskan

    Lille Mjällby – fra det lille tettstedet Hällevik med kun 1400 innbyggere – sto for en kjempesensasjon, da de vant 2-0 borte mot IFK Göteborg og tok SM-gull i Allsvenskan for aller første gang.

    – Det er ubeskrivelig, sier Mjällby-kaptein Jesper Gustavsson til SVT rett etter kampslutt.

    Like før slutt ville bortefansen slippe jubelen løs inne på Gamla Ullevi i Göteborg. En del av dem hoppet ned fra tribuneseksjonen i håp om å storme banen ved kampslutt – men de ble kontant stoppet av svensk politi.

    I en kort periode ble også oppgjøret stanset, og målscorer Jacob Bergström løp bort for å roe ned egne fans.

    De gule og sorte har hatt en eventyrlig sesong, og åpnet oppgjøret i et forrykende tempo. De produserte mange store sjanser i første omgang. Tom Pettersson la på til 2-0 før halvtimen var spilt.

    Seriemesterne har nå 11 poeng ned til Hammarby på andreplass. Det forspranget er umulig å ta igjen i løpet av de siste tre serierundene.

    Da dommeren blåste av etter ni overtidsminutter, løp spillerne over til egne fans. Som da holdt seg oppe på tribunen.

    Med på sensasjonen er den norske assistenttreneren Karl Marius Aksum. 35-åringen stilte opp til intervju med NRK i forrige uke.

    Han ble spurt av HBO Max om han kommer til å fortsette i klubben etter fotballbragden.

    – Det er en veldig bra spillergruppe. Man vet aldri i fotball, men jeg tror jeg kommer til å bli, sa Aksum til HBO Max.

    Mjällby
    Foto: Mathias Bergeld / Bildbyrån
  • Aasgard fikk ny trener tre dager før europakamp mot Brann

    Danny Röhl (36) er hentet inn som ny Rangers-manager. Tyskerens første oppgjør blir mot Brann i europaligaen.

    – Det er et stort privilegium å få rollen som hovedtrener i en så fantastisk klubb, som er anerkjent over hele verden, sier han i en uttalelse.

    Rangers har fått en fryktelig start i den skotske eliteserien og ligger på sjetteplass med kun ni poeng fra åtte kamper.

    Nylig fikk Russell Martin sparken etter 123 dager i jobben.

    Röhl har tidligere vært hovedtrener i Sheffield Wednesday på nivå to i engelsk fotball.

    Rangers står med null poeng etter to kamper i europaligaen, og neste motstander er Brann. Møtet spilles i Bergen torsdag.

    I helgen scoret landslagsspiller Thelo Aasgaard sitt første mål for Rangers da det ble 2-2 mot Dundee United. (NTB)

    en mann med hestehale
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • «Moi» mister norsk duell i Mesterligaen

    Mohamed «Moi» Elyounoussi (31) blir ikke klar til FC Københavns kamp mot Borussia Dortmund i Mesterligaen.

    Navnet hans er ikke blant de 19 uttatte i FCK-troppen til tirsdagens oppgjør i Parken. Klubben skriver at «Moi» er på klubbens skadeliste.

    Dermed blir det ingen norsk duell mellom Elyounoussi og Julian Ryerson, som i helgen spilte fra start i Dortmunds 1-2-tap for Bayern München.

    Det kan fortsatt bli et norsk mesterligamøte i København, men da må Birger Meling få sjansen. Venstrebacken så begge FCKs to første mesterligakamper fra benken. (NTB)

    Mohamed Elyounoussi i aksjon for FC København i Serieligaen
    Foto: NTB
  • Brunstad Fet forlenger med Bodø/Glimt

    Sondre Brunstad Fet (28) har skrevet ny kontrakt med Bodø/Glimt fram til sommeren 2028. Midtbanesliteren sier at det er flere årsaker til at han forlenger kontrakten med nordlendingene.

    – Det er veldig mange grunner til at jeg vil fortsette å være i Bodø/Glimt. For det første trives jeg veldig godt i Bodø både på grunn av lagkamerater og folk i klubben, men også supportere og folk i byen som gjør at det er lett å trives her. Så er det ingenting som kan måle seg sportslig med det vi jobber med her, og jeg føler vi har mer å gå på og flere steg å kunne ta. Det vil jeg gjøre sammen med klubben, sier 28-åringen til klubbens hjemmeside.

    Brunstad Fet kom til Bodø/Glimt fra Aalesund foran 2020-sesongen. Siden overgangen er det blitt 18 scoringer og 22 assists totalt på snaut 170 kamper.(©NTB)

    En gruppe menn som spiller fotball
    Foto: NTB
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.