Hopp til innhold

Faderen og sønnen

Haavar (39) var snekker og landskapsarkitekt til han møtte han en nonne på en kirketrapp. Nå er han munk på Majorstua.

Haavar Simon Nilsen

Haavar Simon Nilsen ble dominikanermunk i 2005. Hør hans historie i radiodokumentaren 'Faderen og sønnen'.

Foto: Bror Lawrence Lew OP


– Det har vært litt galskap å flytte inn i et kloster med bare menn, sier Haavar. Han har gitt avkall på kjæreste, barn, karriere og penger.

Nå bor han på en liten celle i et kloster, sammen med sine nye brødre i Dominikanerordenen på Majorstua i Oslo.

I kortdokumentaren «Faderen og sønnen» forteller Haavar en nær og personlig historie. Hvorfor har han tatt det store spranget og viet sitt liv til Gud?

En nonne forandret livet

– Det er egentlig veldig uventa, også for meg selv, at jeg sitter her i dominikanerdrakt. På mange måter er det helt uvirkelig i forhold til hvor jeg stod før jeg gikk inn i ordenen, sier han.

Haavar var en ung og lovende landskapsarkitekt med draget på damene. Men på en reise møtte han en nonne på en kirketrapp. Etter dette fant han en ny vei i livet - han ville avgi et evig løfte til Gud.

Faderen

Haavar har alltid hatt et vanskelig forhold til sin egen far, som slet med alvorlig psykisk sykdom gjennom hele Haavars barndom. På den tiden var det tabu å snakke om psykiske lidelser, og Haavar snakket aldri med noen om forholdet til sin syke far.

– Det er jo rart når man omtaler Gud som «Far». Det er ikke helt uten sammenheng. Kanskje det er en av de tingene jeg har søkt gjennom ordenslivet, det å finne meg selv og å få kontakt med farsrelasjonen, sier han.

Han er ikke i tvil om at forholdet til faren har spilt en rolle i hans livsvalg.

– Å gå i kloster har kanskje vært mitt opprør, sier han.

Les mer om Haavar på hans egen blogg.

Hør Haavars historie i kortdokumentaren «Faderen og sønnen» lørdag kl.10.03 på NRK P2. Reprise søndag kl.21.03.

Dokumentaren er laget av Kristin Heien Børnes, og ble første gang sendt februar 2012. Teknisk regi Kåre Johan Lund. Konsulent Kjetil Saugestad.

Kulturstrøm

  • Robbie Williams-konsert i Tyrkia avlyst

    En kilde ved provinsmyndighetene i Istanbul oppgir «sikkerhetsbekymringer» som årsak overfor nyhetsbyrået AFP uten å utdype. Williams skriver også på Instagram at sikkerhet er årsaken til at konserten blir avlyst, og beklager sterkt for at han ikke får opptrådt.

    Konserten i Istanbul ville funnet sted på samme dato som Hamas-angrepet mot Israel i 2023 som førte til krigen i Gaza. I forkant av konserten hadde mange aktivistorganisasjoner tatt til orde for at den måtte avlyses, og Williams ble omtalt som «sionist». Det var også planlagt demonstrasjoner.

    Williams, som har en kone som er jødisk, opptrådte i Israel både i 2015 og 2023. Han måtte tåle mye kritikk for at han gjorde det.

    (NTB)

    Robbie Williams - nærbilde av mann med mørk grått hår og rosa dress
    Foto: Chris Pizzello / AP
  • Taylor Swift slipper akustiske bonuslåter

    Det nyeste Taylor Swift er knapt kommet i salg før hun byr på flere spesialutgaver med akustiske versjoner av noen av låtene, skriver NTB.

    Superstjernen skriver i sosiale medier at hun har spilt inn akustiske versjoner av åtte låter fra «The Life of a Showgirl».

    – Lagre dette under «spar det beste til finalen». Jeg tror favorittøyeblikkene mine under turneen var de akustiske overraskelsene, så jeg gikk tilbake i studioet og spilte inn akustiske versjoner av noen av «Showgirl»-låtene, skriver artisten, ifølge Variety.