10.02.2012

«Fantorangen» mer pop enn «Drømmehagen»

Drømmehagen (Foto: BBC)

Småbarnsforeldre truet med å boikotte NRK Super da «Drømmehagen» ble flyttet. I stedet har seertallene doblet seg.

Det ble virkelig bråk da NRK Super bestemte seg for å flytte barneprogrammet «Drømmehagen» til en annen tid på dagen for å variere på programtilbudet sitt.

Over 24 000 småbarnsforeldre uttrykte med store bokstaver på Facebook hva de mente om avgjørelsen, som ifølge foreldrene førte til gråtende småbarn, ødelagte leggeritualer og hamring på TV-en.

Les også: – «Drømmehagen» var fast leggerutine

Nett-TV: Se «Drømmehagen» her når det måtte passe!

Blitt stille

Fantorangen (Foto: Ole Kaland/NRK)

'Fantorangen' fikk en tøff velkomst i 17.30-sendeflaten på NRK Super.

Foto: Ole Kaland/NRK

NRK Super-redaktør Nils Stokke var blant de som ble oversvømt av rasende e-poster og sms-er, der det store flertallet truet med å boikotte NRK en gang for alle. Også kulturminister Anniken Huitfeldt ble trukket inn i diskusjonen.

– Det har blitt ganske stille fra dem nå, i alle fall for min del, forteller Nils Stokke til NRK.no, tre uker etter at stormen raste som verst.

På «aksjonens» Facebook-gruppe er det likevel fortsatt stor aktivitet, men redaktøren står på at avgjørelsen om å flytte «Drømmehagen» var riktig.

– Vi har ansvar for å tilby en bredde i våre kanaler, selv om det skulle bety at seertallene går ned, forklarer Stokke.

Les også: Skummel og skrudd barne-TV

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Drømmehagen facebook (Foto: Illustrasjon/skjermdump)

Det er fortsatt stor aktivitet på Facebook-gruppen 'Gi oss Drømmehagen tilbake'.

Foto: Illustrasjon/skjermdump

Seertallene doblet

Det er derimot ikke tilfelle i denne saken. Etter at «Fantorangen» erstattet «Drømmehagen», har seertallene nesten gått i været. Mellom 22 000 til 49 000 barn under 11 år har sett på «Fantorangen» hver dag siden 4. januar, viser tall fra NRKs analyseavdeling.

Det gir et snitt på 35 500 barn hver kveld. Til sammenligning hadde «Drømmehagen» 18 000 seere i snitt gjennom hele 2009.

– De er begge veldig gode programmer. Vi er ikke overrasket over at «Fantorangen» med alle småseriene inni fenger så mange barn, sier NRK Super-sjefen.

Hva synes du? Er det greit at «Fantorangen» erstatter «Drømmehagen», eller vil fortsatt ikke barna dine legge seg uten Makka Pakka og Hinkel Pinkel? Si din mening her!

Nyeste bildegallerier

Siste kultursaker

Minnestein 22. juli (Foto: Nico Widerberg)

Foto av modellen til minnesteinen som kommunene har fått tilbud om å få- helt gratis. Dette er en modell/skisse og ikke det ferdige produktet som skal være i granitt.

Foto: Nico Widerberg

Over 40 kommuner i Norge: Ja til 22. juli minnesmerke

Til tross for at minnesmerkene møter motbør i kunstmiljøet, har over 40 kommuner i Norge sagt ja til Nico Widerbergs minnesmerke etter 22.juli.

Agent Hassel forsvant etter et fallskjermhopp (Foto: Scanpix/faksimile Våre falne (Digitalarkivet))

Lyder Hassel forsvant etter et fallskjermhopp over Fosenhalvøya i 1943. En familie tilsto etter krigen å ha funnet et metallrør med penger og utstyr fra hoppet. Hassel er fremdeles ikke funnet, 70 år etter. Hovedbildet i saken er ikke knyttet til Hassel-saken.

Foto: Scanpix/faksimile Våre falne (Digitalarkivet)

Rykteflom da agent Hassel forsvant

I årevis gikk ryktene om drap og plyndring i ei lita bygd i Sør-Trøndelag. Men ingen vet hva som egentlig skjedde med Lyder Hassel, som kastet seg ut i fallskjerm over Fosenhalvøya i 1943 på hemmelig oppdrag for britene.

Sanne Mathiassen (Foto: Jan Alsaker)

Sanne Mathiassens store forbilde er forfatteren Jostein Gaarder. - Det er han som har gjort at jeg begynte å skrive, sier hun.

Foto: Jan Alsaker

Skriver om sorgen

Møt ungdomsbok-debutanten som våger å gjøre noe annet enn å skrive trendy fantasy. – Jeg skriver om sorg, sier Sanne Mathiassen.

Siste musikksaker

Madonna (Foto: WIN MCNAMEE/Afp)

Klar for Norge: Madonna kommer til Telenor Arena 15. august.

Foto: WIN MCNAMEE/Afp

Madonna kommer til Norge

Spiller i London, Paris, Berlin... og Bærum.

Siste underholdningssaker

Britain Nazi Auction (Foto: Villa Hall Auctions UK/Ap)

Anton Burger (innfelt) skal angivelig ha brukt dette kirurgiske utstyret på jøder i Theresienstadt konsetrasjonsleir - uten dokumentert medisinsk kompetanse. Nå er utstyret til salgs.

Foto: Villa Hall Auctions UK/Ap

Naziauksjon vekker reaksjoner

En auksjon med kirurgiske instrumenter brukt i en konsentrasjonsleir under 2. verdenskrig får flere jødiske organisasjoner til å reagere med avsky.

House (Foto: NBC Universal Studio)

Skremmende genial, hysterisk morsom og like vennlig som et spark i skrittet. Etter åtte sesonger har Fox bestemt seg for å ikke spille inn flere episoder om de tullete påfunnene til doktor Gregory House.

Foto: NBC Universal Studio

«House» legges ned

Etter åtte sesonger og 177 episoder har Fox bestemt seg for å avskjedige TV-skjermens minst hyggelige diagnostiker.

Adolf Eichmann utstilling (Foto: Dan Balilty/Ap)

Adolf Eichmann var mannen som satte Hitlers jødeutryddelser ut i praksis. Han gikk under aliaset Ricardo Klement mens han var på flukt, og nå vises spionutstyret som ble brukt for å få ham kidnappet og stilt for retten.

Foto: Dan Balilty/Ap

Ny utstilling viser hvordan Mossad fikk tak i Eichmannn

Israels etterretningstjeneste avslører for første gang detaljene i hvordan de fanget stornazisten Adolf Eichmann i 1960. Eichmann var en av Hitlers nærmeste støttespillere, og arkitekten bak jødeutryddelsene.