Hopp til innhold

Samisk gravfunn i Sørli

Graven anslås å være rundt 1000 år gammelt. – Et veldig viktig funn for den sørsamiske historien, sier Birgitta Fossum, leder i Saemien Sijte.

Birgitta Fossum

Det sørsamiske museet Saemien Sijte, i Snåsa, fikk i forrige beskjeden om graven. På bildet ser vi leder Birigitta Fossum.

Foto: Kjell Roger Appfjell / NRK

Mandag i forrige uke fikk det sørsamiske museet og kultursenteret Saemien Sijte, som er lokalisert i Snåsa, melding om at det trolig har blitt funnet en samisk grav. Arkeologer, som har vært og sett på graven, antar at graven stammer fra jernalderen.

– Det er reineiere i området som skal ha funnet gravplassen. På grunn av slitasje på terrenget, så har den kommet opp, forteller Birgitta Fossum, leder i Saemien Sijte.

Kan ha tilhørt en høytstående person

Tirsdag i forrige uke har arkeologene vært og sett på graven. Det er de som antar at dette er en samisk gravplass, fordi den ligner svært på andre samiske gravfunn.

– Det er en liten forhøyning, bestående av flate steinheller. Disse er tydelig menneskeskapte, forteller Fossum.

Hun antar at grunnen til at slike graver ligger på høyden er fordi det skal være på grensen mellom himmel og jord. En annen grunn til at graven ligger på et høyt terreng er fordi slik får den døde en oversikt over området reinen beveger seg i.

– Det kan være en viktig person, fordi det er ikke mange lignende graver i områder. Det kan tenkes at mange ikke fikk en slik gravlegging, sier Fossum.

Funnet er rapportert til Sametinget, og Fossum sier at det får være opptil dem å avgjøre om graven skal undersøkes ytterligere.

– Vi vil la den døde ligge i fred, og ønsker ikke å åpne graven, sier Fossum.

Graven er automatisk fredet, fordi dette er et kulturminne som er eldre enn 100 år.

– Ikke uventet

Funnet ble gjort i Låarte Sijtes reinbeiteområde, og leder Kjell Jøran Jåma mener at dette ikke var uventet.

– Det er masse fangstgraver i områder, men det er jo tilfeldigheter som gjør at slike graver blir funnet, sier Jåma.

Det var under reinsankingen de ble oppmerksom på graven.

I likhet med Fossum, ønsker Jåma at graven og den døde skal få ligge i fred.

Ønsket ikke oppmerksomhet

Fossum forteller at de ikke ønsket noen form for medieoppmerksomhet rundt funnet, og de har ikke fortalt eksakt hvor graven ligger.

– Det jobbes i området, og det blir veldig forstyrrende hvis det blir økende trafikk. Det andre er at det finnes en samisk tradisjon om at man forteller ikke om hellige plasser, og viser det ikke fram til hvem som helst, forteller Fossum.

Hun sier også om det blir økende trafikk, så kan det føre til slitasje og skader på graven. Dette kan ødelegge konteksten, og kulturminnet.

Korte nyheter

  • Send med ambulanse til sykehus etter arbeidslulykke

    En person skal ha falt ned i en grøft og blitt dekket av jordmasser som følge av et mindre jordskred. Personen er nå frigjort og får behandling av ambulansepersonell. Vedkommende er bevisst. Det er foreløpig ikke kjent hva slags arbeid som foregikk på stedet, melder politiet i Troms.

    Ulykken har skjedd i forbindelse med arbeid på en privat adresse, skriver politiet. En mann er tatt med av ambulanse til videre behandling på UNN. Politiet har iverksatt etterforskning for å finne årsaken til ulykken.

  • Ávžžuhit olbmuid molsut dálvedeahkaide ovdalgo muohttá

    Les på norsk.

    Stáhta geaidnodoaimmahat ávžžuha biilavuddjiid davvin leahkit earenoamáš várrogasat dál maŋŋit čakčat.

    Vaikko leat lieggagrádat, de sáhttá geainnu alde leat minusgrádat. Lávttadagas sáhttá čáhci jikŋot ja geaidnu sáhttá šaddat hui gálja, nu čállá Stáhta geaidnodoaimmahat preassadieđáhusas.

    Otná beaivvi rájes lea lohpi vuodjit biikadeahkain golbma davimus fylkkain.

    Stáhta geaidnodoaimmahat čállá ahte dálvi lahkona dál, iige leat viera vuordit deahkaid molsuma. Dalle go muohttágoahtá, soaitá leat jo beare maŋŋit.

    En vei med snø på siden
    Foto: Johan Isak Niska / NRK