Hopp til innhold

Vil ha Ishavsbanen til Kolari

Ishavsbanen fra Skibotn til Kolari i Finland er beregtnet å koste 25 milliarder kroner.

Hanne Braathen
Foto: Lars Egil Mogård / NRK

– Jeg har håp om at myndighetene vil se på muligheten for denne jernbaneforbindelsen, sier Storfjordordfører Hanne Braathen.

GULDAL: Dáhttu ruovdemáđi

Presenterte mulighetene

Tirsdag ble en rapport fra kommunene i Nord-Troms presentert, som viser at Ishavsbanen fra Skibotn til Kolari i Finland vil koste 25 milliarder kroner.

Stortingsrepresentant, Ola Borten Moe, ser ingen konkurranse mellom Ishavsbanen og en forlengelse av Nordlansbanen til Tromsø.

– Nå blir den største oppgaven å løfte prosjektet opp til fylkestinget i Troms og Stortinget, sa Hanne Braathen, etter at hun hadde lagt frem mulighetsstudiet av jernbanen.

30 mil

Ishavsbanen fra Skibotn til Kolari blir 312 kilometer lang, hvor nesten fem mil er på norsk side.

Håper fra kommunene i Nord-Troms er at det canadiske gruveselskapet Northland Resorses Inc. vil bli den store brukeren av jernbanen og at de dermed tar en del av utgiftene ved utbyggingen.

– Jer er optimist i forhold til den videre utviklingen i saken, sier Braathen.

Reindrifta ønsker ikke jernbanen

Helligskogen reinbeitedistrikt ønsker ikke Ishavsbanen fra Skibotn til Kolari fordi den kan være til stor ulempe for reindrifta i området.

– Vi ser bare ulemper med en jernbane gjennom distriktet, har distriktsleder Ole Thomas Baal uttalt til NRK Sámi Radio.

Storfjordordfører Hanne Braathen sier at man har tenkt på dette også.

– Det meste av togtrafikken gjennom reinbeitedistriktet vil gå i tunell og vi har tenkt på reindrifta i prosjektarbeidet, forklarer Braathen.

Kan ta noen år

Prosjektgruppa kan ikke si noe om når Ishavsbanen kan bli en realitet, men Stortingsrepresentant, Ola Borten Moe, støtter prosjektet.

– Håpet er at vi skal kunne gå videre med prosjektet, avslutter Storfjordordfører Hanne Braathen.

Korte nyheter

  • Solgte 10 tonn multebær på to uker

    Finnmark rein foredler multebær.

    Daglig leder Are Smuk Figved opplyser til Guovdageainnu Lagasradio at de i år hadde fått inn en forhåndsbestilling på 7 tonn bær.

    Totalt kjøpte de inn 10 tonn med multebær i årets sesong.

    To uker etter innkjøpet av bær ble avsluttet, så ble de utsolgt for det som omtales som viddas gull.

    Det er Bama som er den store oppkjøperen av multebær fra Finnmark rein.

    – Vi håpet i framtiden å få utnyttet dette enda bedre, sier Smuk Figved til lokalradioen i Kautokeino.

    En hånd med multebær
    Foto: Sondre Skjelvik / NRK
  • Álta saemien jïh kveenen nommem åådtjeme

    Les på norsk.

    Áltan tjïelteståvroe staaren saemien jïh kveenen nommem nænnoestamme.

    Áltan tjïelten saemien nomme daelie Álttá suohkan jïh åenehksnomme Álta.

    Áltan tjïelten kveenen nomme daelie Alattion kunta jïh åenehksnomme Alattio.

    Tjïelte sov nedtesæjrosne bïevnese Stedsnavnloven nommem dåhkasjehti.

    ALTA 20200115. 
Nordlyskatedralen Alta kirke i Alta.
Foto: Lise Åserud / NTB
    Foto: NTB
  • Mistanke om smittsom virussykdom hos laks i Troms

    Det er mistanke om infeksiøs lakseanemi (ILA) ved sjølokaliteten Dåvøya i Karlsøy kommune i Troms, melder Mattilsynet.

    Lokaliteten eies og driftes av Lerøy Aurora Sjø AS.

    Det var oppdrettsselskapet som varslet om funn som var forenelig med ILA på fisk ved lokaliteten.

    Mattilsynet opplyser at de planlegger snarlig inspeksjon på anlegget.

    – For å begrense smittespredning er lokaliteten ilagt restriksjoner, blant annet med forbud mot flytting av fisk uten særskilt tillatelse. Dersom mistanken blir bekreftet kan Mattilsynet pålegge tømming av lokaliteten, eventuelt deler av lokaliteten.