Hopp til innhold

Trondheim får Supercup-finalen i 2016

Flere av verdens største fotballstjerner kommer til Trondheim og Lerkendal i 2016.

Czech Republic Soccer Super Cup

UEFA Super Cup -finalen ble spilt 30. august 2013. Bayern München vant kampen på straffesparkkonkurranse (7–6) etter at kampen endte 2–2 ved ordinær tid og ekstraomganger

Foto: Petr David Josek / Ap

Rosenborg har siden 2013 jobbet for å få Supercup-finalen til Trondheim og Lerkendal. Sent torsdag kveld kom gladmeldingen fra UEFA:

Finalen i 2016 blir spilt på Lerkendal.

– Vi er stolte og beæret over at vi er tildelt finalen. Vi gleder oss til å få verdens beste fotballspillere til Lerkendal. Det tror jeg hele Trøndelags og Norges befolkning også gleder seg til, sier daglig leder i Rosenborg Tove Moe Dyrhaug til NRK.

Ønsker seg et engelsk lag

Hun ser gjerne at et av lagene blir engelsk.

– Det har vært veldig morsomt med et engelsk lag. Nordmenn har et helt spesielt forhold til engelsk fotball, sier Dyrhaug.

9. august 2016 er datoen for kampen.

LES: Europas største stjerner til Lerkendal

Stolt ordfører

Rita Ottervik ser RBK-kamp med familien før valgvake

Ordfører Rita Ottervik ser ofte fotball på TV, her sammen med familien ved en tidligere anledning.

Foto: Morten Karlsen / NRK

Trondheims ordfører Rita Ottervik har sesongkort på Lerkendal, men interesserer seg for mer enn bare norsk fotball. Hun har vært en av pådriverne for å få finalen til Trondheim og Lerkendal.

– Det gir oss masse oppmerksomhet fra hele verden. De beste spillerne fra hele verden kommer. Det blir en folkefest, sier Ottervik til NRK.

Hadde en god følelse

Gullfest på Lerkendal

Rosenborg i Supercupfinale? Først må laget komme til Europaliga- eller Mesterligafinale

Foto: Kallestad, Gorm / Scanpix

I juni gikk daglig leder i Rosenborg Tove Moe Dyrhaug ut og fortalte at hun allerede da hadde en god følelse.

– Jeg traff flere beslutningstakere i UEFA i forbindelse med årets trekning til Europa. Vi er 95 % sikre på at vi skal får dette flotte arrangementet, sa daglig leder Tove Moe Dyrhaug til nrk.no.

Supercup-finalen spilles i august hvert eneste år mellom vinneren av Champions League og Europa League.

Fra 1998 til 2012 ble alle finalene spilt på Stade Louis II i Monaco. I 2012 bestemte UEFA at Supercupfinalen skal spilles ulike steder hvert år. I 2014 ble finalen spilt på Cardiff City Stadion i Cardiff. Da slo Real Madrid Sevilla 2–0.

LES: Se UEFA inspisere Lerkendal

Tanken er at det skal være en rullering på hvor finalen skal spilles i årene som kommer. Det var også slik Rosenborg kom inn på tanken at Lerkendal kunne være en egnet arena.

– Festdag for norsk fotball

Fotballpresident Yngve Hallén sier til fotball.no at det har vært et mål å få finalen til Norge, og at han er glad for at det nå skjer.

– Lerkendal har historisk vært vår fremste Champions League-arena, og da er det naturlig at Lerkendal er arenaen første gang vi har denne finalen i Norge. Samtidig er det en anerkjennelse av både Rosenborg og NFF som arrangør av internasjonale kamper og turneringer, sier han til nettstedet.

– Dette blir en stor festdag for norsk fotball, sier fotballpresidenten.

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Frankrike snublet på Island – skade bekymrer Brann

    Island greide sterke 2-2 hjemme mot storfavoritt Frankrike i VM-kvalifiseringen.

    Victor Pálsson sørget for at islendingene hadde ledelse til pause, mens Kristian Hlynsson fikset utligningen da Frankrike så ut til å ha snudd kampen og hadde los mot sin fjerde strake seier.

    De franske målene kom ved Christopher Nkunku og Jean-Philippe Mateta med kort tids mellomrom halvveis ut i 2.-omgangen.

    I den islandske gleden over en sterk prestasjon bekymrer skaden til Brann-spiller Sævar Atli Magnússon. Han lå nede med store smerter og ble raskt byttet ut like før hvilen.

    Island har fire poeng etter like mange kamper i VM-jakten. Det holder til en tredjeplass når to runder gjenstår. Frankrike topper med ti poeng, mens Ukraina står med sju. Aserbajdsjan er sist med sitt ene poeng.

    Kristian Hlynsson
  • Wilshere blir manager for første gang – tar over laget til Nordås

    Tidligere Arsenal-stjerne Jack Wilshere (33) er Lutons nye manager.

    – Jeg var åtte år da jeg først kom til Luton, så jeg antar man kan si at det er skjebnen at min første faste managerstilling i en klubb er i denne klubben, sier Wilshere til Lutons nettsider.

    Som trener har han tidligere ledet Arsenals U18-lag før han ble assistent i Norwich. I to kamper ledet han Norwich som midlertidig sjef.

    Luton var i Premier League så sent som i 2023/24-sesongen. Deretter fulgte to strake nedrykk til League One. Lasse Nordås er spiss i laget etter overgangen fra Tromsø i mars. (NTB)

    Jack Wilshere i rød skjorte
    Foto: Matt Dunham / AP / NTB
  • Norges landskamp langt fra utsolgt

    Norge er uten blant andre Erling Braut Haaland mot New Zealand tirsdag. Over 18.000 tilskuere har kjøpt billett til oppgjøret.

    Det opplyser Norges Fotballforbund (NFF) til NTB. Tirsdag kveld vil den totale kapasiteten være på 25.500. Kampstart er klokken 18.

    I tillegg til Haaland har også Alexander Sørloth reist hjem. Det samme har Julian Ryerson, Fredrik Bjørkan og Felix Horn Myhre.

    Norge tok et langt steg mot VM med 5-0-seier over Israel på Ullevaal lørdag.

    – Alle som har spilt mye Champions League, fikk beskjed om å reise hjem. Utenom Patrick Berg som nektet å dra hjem. Alle som har spilt jevnlig med midtukekamper, eller hatt noe smågroms, sa Solbakken søndag. (NTB)

    En mengde mennesker på et stadion
    Foto: Jonas Been Henriksen / NTB
  • New Zealand før Noreg-kampen: Meiner dei har betre sjansar utan Haaland

    – Det er alltid bra å spele mot dei beste spelarane i verda, seier Darren Bazeley, landslagstrenar for New Zealand då han prata pressa på måndag.

    Søndag kom nyheita om at Ståle Solbakken sender heim fleire landslagsstjerner før privatlandskampen mot New Zealand på tysdag.

    Felix Horn Myhre dreg heim på grunn av ankeltrøbbel. I tillegg dreg Alexander Sørloth, Julian Ryerson, Fredrik André Bjørkan og Erling Braut Haaland heim.

    Bazeley meiner New Zealand har betre sjansar utan Haaland på topp.

    – Erling Braut Haaland er blant verdas beste. Veit ikkje om det er skuffande å ikkje spele mot han. Men det blir lettare, seier han.

    Han held fram:

    – Han er ein stor målskårar, når han ikkje er på banen er dei ikkje like gode.

    Solbakken kunne mellom anna dele at Sebastian Sebulonsen og Sverre Nypan får prøve seg mot New Zealand på Ullevaal stadion, tysdag.

    en mann med hvitt ansikt
    Foto: MICHAEL BRADLEY / AFP / NTB
  • Zidane bekrefter ambisjoner: – Vil en dag trene landslaget

    Fotballegenden Zinédine Zidane (53) er tydelig på at han etter hvert vil prøve seg som trener for Frankrikes landslag.

    – Jeg er sikker på at jeg kommer tilbake som trener, sa Zidane til den italienske avisa La Gazzetta dello Sport i helgen.

    Etter en svært vellykket spillerkarriere ledet Zidane Real Madrid i to perioder mellom 2016 og 2021. Fasiten ble blant annet tre Champions League-titler.

    Det har vært antydet at han ønsker seg jobben som landslagssjef. Det bekreftet han i helgen, men kunne ikke avsløre når det eventuelt blir.

    – Jeg sier ikke at det skjer nå, men det jeg ønsker en dag er å trene landslaget, sa han.

    53-åringen regnes som en av favorittene til å overta etter Didier Deschamps når han stopper etter neste års VM-turnering i USA, Canada og Mexico.

    – Det viktigste er å ha lidenskap for fotball og å ville gi noe videre til spillerne dine, sa Zidane og la til:

    – En trener har en viktig rolle for lagets suksess. Etter min mening utgjør trenerens energi og vilje 80 prosent av om ting går bra. (NTB)

    Zinedine Zidane holder et sverd foran en folkemengde
    Foto: Stephanie Lecocq / Reuters / NTB
Kristian Hlynsson
En gruppe mennesker i opprørsutstyr

22 personer pågrepet etter demonstrasjon utenfor Ullevaal

Lucas Bergvall bommet på en eventyrlig mulighet da Sverige tapte 0-2 mot Sveits i VM-kvalifiseringen.
Bilder fra TV 2 Play.