Hopp til innhold

– Jeg var stor i kjeften før sesongen, men ting har gått dårligere enn jeg håpet

Det er bare to måneder siden Lars Berger (35) drømte om VM-medalje i både skiskyting og langrenn, men torsdag smadret en 14. plass i NM det siste lille snev han hadde av håp om å klare det.

Lars Berger

SESONGSTARTEN: Her er Lars Berger før sesongstarten i langrenn på Beitostølen i november. Da var han i fin form. Dét er han ikke nå.

Foto: Bendiksby, Terje / NTB scanpix

– Jeg klarte i hvert fall å gå med to bein i store deler av løpet, sier Lars Berger og ler.

NRK snakker med 35-åringen på telefon drøyt to timer etter målgang på 15 kilometeren i NM.

Han fleiper i kjent stil om kneskaden som har ødelagt mye av sesongen, men bak fleipingen ligger det noe mer seriøst. Dette skulle egentlig bli en stor sesong med deltakelse i både VM i skiskyting og VM på ski.

I stedet sitter skiskytteren fra Lesja nå i NM-byen Røros med et vondt kne og håper helsa holder til søndagens NM-stafett.

– Jeg var stor i kjeften før vinteren, men ting har gått dårligere enn jeg håpet, sier 35-åringen.

Berger står utenfor landslaget og har vært avhengig av å kvalifisere seg til verdenscuprenn på bekostning av landslagsløpere for å være med i VM-diskusjonen.

God start

Lars Berger

INNE I VARMEN: Lars Berger står utenfor landslaget i skiskyting, men ble tatt inn i varmen av privatlaget Team LeasePlan Go som satser på langrenn. Han har derfor gått renn i både skiskyting og langrenn med lagets karakteristiske tigerdress denne sesongen. Her er Berger før langrennsåpningen på Beitostølen i november.

Foto: Pedersen, Terje / NTB scanpix

La oss skru klokka to måneder tilbake i tid. Vi er da i midten av november og det er sesongåpning i skiskyting på Sjusjøen. Lars Berger, som bor på Lillehammer, trener i løypene og drømmer om VM-medalje i både skiskyting og langrenn.

– Går alt helt supert så kan det skje, men jeg må være i kanonform og ting må klaffe, sier han til NRK.

Det ender med en 11. og en 9. plass i sesongåpningen.

Ett bein

De neste ukene er gode. I sesongens første IBU Cup i skiskyting går han inn til 2. plass og sørger for en plass i verdenscupen i desember.

Men så blir han syk og får aldri dratt til verdenscupen. Tiden fra midten av desember og frem til i dag kan beskrives med ett ord: Nedtur.

Etter sykdommen slo kneet seg vrangt. En slitasjeskade gjorde at han kun fikk brukt det ene beinet på ski. For å bli klar til torsdagens NM-løp måtte han sprøyte inn smertestillende i kneet.

Men det hjalp han ikke til VM.

– Jeg har gjort så godt jeg kunne hele veien, men innser nå at det ikke blir noe VM, sier Berger som har tre VM-gull i langrenn og ett i skiskyting.

Skiskytteren har foreløpig ikke bestemt seg for hva han gjør med karrieren videre. Akkurat nå har han ikke lagt mer langsiktige planer enn søndagens NM-stafett.

VM-planene er i hvert fall skrinlagt.

PS! VM på ski arrangeres i svenske Falun 18. februar til 1. mars. Lars Berger siktet seg inn mot 15-kilometeren. VM i skiskyting arrangeres i finske Kontiolahti fra 3. til 15. mars.

Se video: Lars Berger hjalp trolig Sjur Røthe til en VM-plass torsdag

NM på Røros er i gang og i dag ble Sjur Røthe nummer 3 på 15 kilometer fristil

SE VIDEO: Lars Berger dro på Sjur Røthe under 15-kilometeren i NM torsdag. Det sikret trolig Røthe en VM-plass.

Se video: NRK laget denne saken om Lars Bergers håret VM-mål i november

Lars Berger ønsker seg en travel vinter med både langrenn og skiskyting. Og skiskytteren som tok VM-gull i langrenn for sju år siden sikter seg mot to mesterskap i vinter.
Reporter: Morten Stenberg
Foto/redigering: Harald Chr. Eiken

SE VIDEO: Lars Berger hadde mål om å gå både VM i skiskyting og VM på ski denne vinteren.

Siste nytt

  • Nicolai Budkov Kjær ute av Stockholm Open

    Nicolai Budkov Kjær (19) viste gode takter selv om det ble umiddelbar exit mot tennisprofilen Marin Cilic i Stockholm Open.

    Bygdøy-mannen tapte 1.-rundeoppgjøret med settsifrene 5-7, 3-6. På veien hadde han mye godt backhandspill, men greide ikke å stoppe rutinerte Cilic.

    Nylig vant unggutten sin fjerde tittel på challenger-nivå, nivået under ATP. Han er for tiden oppe på 136.-plass på verdensrankingen.

    – Han har spilt kjempegodt i det siste. Han er på vei mot topp 100, sa tennisekspert og -kommentator Christer Francke til NTB tidligere i måneden.

    Cilic møter Casper Ruud i neste runde av den svenske hardcourtturneringen. 37 år gamle Cilic vant US Open i 2014 og har 21 titler på ATP-touren.

    (NTB)

    Nicolai Budkov Kjær
    Foto: Lise Åserud / NTB
  • Brasil-kollaps i Tokyo

    Carlo Ancelotti har kun vunnet tre av sine seks første kamper som Brasils landslagssjef. Tirsdag ble det 2-3-tap for Japan.

    Det skjedde etter en mektig snuoperasjon av vertene, som lå under 0-2 til pause. Seieren var Japans første over Brasil på 14 forsøk.

    Paulo Henrique ga brasilianerne ledelsen med et kraftfullt skudd etter 26 minutter, mens Arsenal-profilen Gabriel Martinelli doblet den kort tid etter.

    Etter hvilen reduserte Takumi Minamino tidlig, og lagene var like langt da Keito Nakamura fikset 2-2 etter en drøy time. Ayase Ueda scoret vinnermålet på et kontant hodestøt.

    Ancelotti tok over som Brasil-trener i sommer. Italieneren åpnet med 0-0 mot Ecuador og tapte senere mot Bolivia. Hans tre første seirer kom mot Paraguay, Chile og Sør-Korea.

    – Vi må lære av feilene vi gjorde i 2. omgang. Det største problemet var at vi ikke hadde en god reaksjon på den første feilen, sa Ancelotti etter smellen i Tokyo.

    (NTB)

    Matheus Cunha
    Foto: AFP
  • Brann-spiller får debuten – disse starter for Norge mot New Zealand

    Flere av Norges største profiler har dratt hjem grunnet et hektisk kampprogram.

    Det gjør at Ståle Solbakken gjør sju endringer fra helgens kamp mot Israel.

    Blant spillerne i kampelleveren mot New Zealand er Brann-spiller Eivind Helland, som nå får sin debut for det norske A-landslaget.

    Slik starter Norge:

    Ørjan Håskjold Nyland – Marcus Holmgren Pedersen, Andreas Hanche-Olsen, Eivind Helland, David Møller Wolfe – Oscar Bobb, Patrick Berg, Thelo Aasgaard – Aron Dønnum, Jørgen Strand Larsen, Andreas Schjelderup

    I både Martin Ødegaards og Erling Braut Haalands fravær, er det Patrick Berg som bærer kapteinsbindet.

    Slik starter New Zealand:

    Alex Paulsen - Tim Payne, Finn Surman, Michael Boxall, Francis de Vries – Ryan Thomas, Marko Stamenic – Matthew Garbett, Sarpreet Singh, Ben Old – Chris Wood

    Oppgjøret på Ullevaal starter klokken 18.00. Du kan høre kampen i NRK Radio.

    En gruppe menn i sportsuniformer på en bane
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal