Hopp til innhold

Blatter hevder Qatar-kritikken er rasistisk motivert

– Dessverre er det mye diskriminering og rasisme. Det gjør meg veldig trist, sier FIFA-president Sepp Blatter.

blatty

– Det gjør meg trist, sier Sepp Blatter om det han mener er en rasistisk svertekampanje mot det afrikanske fotballforbundet.

Foto: FABRICE COFFRINI / Afp

blatter qatar

Her tildeler Sepp Blatter Qatar fotball-VM 2022,

Foto: PHILIPPE DESMAZES / Afp

Det har stormet rundt Qatar-VM helt siden landet ble tildelt mesterskapet for fire år siden. Trykket fra media ble ikke mindre etter det ble hevdet at Qatar hadde bestukket 30 fotballpresidenter i Afrika. Nå tar FIFA-president Sepp Blatter til motmæle.

– De repetitive, hatefulle, ærekrenkende og nedverdigende angrepene fra media, spesielt de britiske, på integriteten til det afrikanske fotballforbundet, dens president, medlemmer og medlemsforening og hele det afrikanske kontinentet gjør meg trist, mener han ifølge BBC.

Blatter, som er ventet å stille som kandidat for en femte periode som FIFA-president, mener det foregår en svertekampanje mot Det internasjonale fotballforbundet (FIFA).

– Vil ødelegge insitusjonen

– De ønsker å ødelegge, ikke bare fotballen selv, men de ønsker å ødelegge institusjonen, fordi vår institusjon er for sterk, sa han, nok en gang rettet mot media.

FIFA gransker stemmeavgivningen for fotball-VM i 2018 og 2022 om dagen, og den er ventet å være ferdig i slutten av juli. Skulle beskyldningene mot Qatar vise seg å stemme kan det bli aktuelt med en ny avstemning. Blant andre FIFAs visepresident, Jim Boyce, mener det vil være den rette løsningen.

– Hvis etterforskningen slår fast at det lå ulovligheter bak valgresultatet, så vil jeg, som medlem av FIFA-styret, ikke ha noe imot å foreta en ny avstemning, sa han.

Det var avisen Sunday Times som først avslørte korrupsjonsskandalen. En av avisens redaktører, Heidi Blake, kaller Blatters forsøk på å skylde på rasisme for skamløst.

Innholdet som lå her kan ikke vises.

Flere vurderer søknad

Qatar vant kampen om VM 2022 over Australia, Japan, Sør-Korea og USA. Australia er et av landene som har vært åpne for å ta over mesterskapet om avstemningen blir foretatt på nytt.

– Det er for tidlig å si om det åpner døren for noe som skjedde for mange år siden, men for vår del handler det om å følge nøye med, sa sjef i det australske fotballforbundet, David Gallop, da korrupsjonsanklagene først blusset opp.

Også Englands statsminister, David Cameron, er åpen for at hans land kan komme til å søke om mesterskapet om muligheten skulle by seg.

– Vi får se hva som skjer når FIFA legger frem granskningsrapporten. Hvem vet hva som skjer i fremtiden? sa han.

Siste nytt

  • «Moi» mister norsk duell i Mesterligaen

    Mohamed «Moi» Elyounoussi (31) blir ikke klar til FC Københavns kamp mot Borussia Dortmund i Mesterligaen.

    Navnet hans er ikke blant de 19 uttatte i FCK-troppen til tirsdagens oppgjør i Parken. Klubben skriver at «Moi» er på klubbens skadeliste.

    Dermed blir det ingen norsk duell mellom Elyounoussi og Julian Ryerson, som i helgen spilte fra start i Dortmunds 1-2-tap for Bayern München.

    Det kan fortsatt bli et norsk mesterligamøte i København, men da må Birger Meling få sjansen. Venstrebacken så begge FCKs to første mesterligakamper fra benken. (NTB)

    Mohamed Elyounoussi i aksjon for FC København i Serieligaen
    Foto: NTB
  • Brunstad Fet forlenget med Bodø/Glimt

    Sondre Brunstad Fet (28) har skrevet ny kontrakt med Bodø/Glimt fram til sommeren 2028.

    Midtbanesliteren sier at det er flere årsaker til at han forlenger kontrakten med nordlendingene.

    Det hjelper godt på at supporterne har mast om forlengelsen lenge. Brunstad Fet føler seg ønsket med videre.

    – Det er veldig mange grunner til at jeg vil fortsette å være i Bodø/Glimt. For det første trives jeg veldig godt i Bodø både på grunn av lagkamerater og folk i klubben, men også supportere og folk i byen som gjør at det er lett å trives her. Så er det ingenting som kan måle seg sportslig med det vi jobber med her, og jeg føler vi har mer å gå på og flere steg å kunne ta. Det vil jeg gjøre sammen med klubben, sier 28-åringen til klubbens hjemmeside.

    Brunstad Fet kom til Bodø/Glimt fra Aalesund foran 2020-sesongen. Siden overgangen er det blitt 18 scoringer og 22 assists totalt på snaut 170 kamper. (NTB)

    fotballspillere takker publikum
    Foto: Reuters
  • Godt nytt for Brann – Horn Myhre kan rekke Europa-kamp

    Felix Horn Myhre (26) trente mandag og kan bli spilleklar til torsdagens kamp mot skotske Rangers i ligaspillet i Europaligaen.

    – Det er håp. Han var med på trening nå, og så venter vi på hvordan kroppen reagerer på det, sier Brann-trener Freyr Alexandersson, ifølge Bergens Tidende.

    Også BA sitter inne på de samme opplysningene om Branns midtbanejuvel.

    Sistnevnte melder også om at Niklas Castro ikke rekker kampen mot skottene.

    Horn Myhre spilte sin forrige kamp for Brann mot Viking 5. oktober. Han var også tatt ut til landskampene mot Israel og New Zealand, men ble sendt hjem til Bergen igjen etter å ha vært ubenyttet reserve i kampen mot Israel 11. oktober. (NTB)

    en mann i rød skjorte
    Foto: Carina Johansen / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal