Hopp til innhold

King om annulleringen: – Det skulle vært mål

KEFLAVIK (NRK.no) Joshua King (20) har sett sitt eget annullerte mål i opptak, og mener dommeren aldri skulle ha underkjent scoringen som ville ha utliknet Islands ledelse.

Joshua King

Joshua King trodde han hadde scoret i debuten, men innså at målet ikke var godkjent da ingen av medspillerne løp etter han.

Foto: Grøtt, Vegard / NTB scanpix

Joshua King

Joshua King er ordentlig inne i landslagsvarmen etter det gode innhoppet mot Island.

Foto: Larsen, Håkon Mosvold / NTB scanpix

– Jeg synes kanskje målet burde blitt stående. Jeg synes ikke Tarik (Elyounoussi journ.anm.) stod i offside. Hadde det målet stått, så hadde det vært 1-1, og kampen hadde endret seg helt. Da kunne hvem som helst stukket av med de tre poengene, sier King til NRK.no på Keflavik flyplass før avreise til Norge.

– Jeg trodde jeg hadde scoret

Landslagsdebutanten trodde han hadde fått en drømmestart på A-landslagskarrieren da han fant nettmaskene etter rundt 74 minutters spill, knapt åtte minutter etter sitt første innhopp på Drillos lag.

Men skuddet fra drøyt 10 meter som snek seg inn i keepers høyre hjørne, ble ikke godkjent, da dommeren mente de norske spillerne inne i feltet stod i offside da United-spilleren fyrte av.

Noen få minutter senere doblet Island ledelsen, og vant kampen 2-0.

Det gikk ikke mange sekundene før 20-åringen fra Oslo innså hva som hadde skjedd.

– Den målfølelsen varte i to sekunder. Jeg trodde jeg hadde scoret, og Bjørn Helge Riise kom løpende og jublet "Ka sa eg, Ka sa eg!", men så skjønte jeg at den var annullert da alle de andre bare stod stille, og ingen andre løp etter meg, forklarer 20-åringen og smiler.

Egil Olsen

Landslagssjef Egil Olsen hadde ikke fått mange timene søvn etter det sure Islands-tapet. Her på Keflavik flyplass i Reykjavik.

Foto: Larsen, Håkon Mosvold / NTB scanpix

– Jeg ble sur og frustrert, men sånn er fotball. Nå ser vi bare frem mot kampen mot Slovenia, sier King.

Drillo: – Vi ble snytt for scoring

Også landslagssjef Egil Olsen mener Norge ble snytt for mål da Kings scoring ble annullert.

– Etter millimeterundersøkelser på goalen vår blir vi nok snytt for en scoring. Men så skulle de kanskje hatt et straffespark også, sier Olsen.

Les også: Her er tendensen som bekymrer Drillo

Dommer: – Usikker

For å få en endelig avklaring på om Kings utlikning skulle vært godkjent eller ikke, tok NRK.no kontakt med fotballforbundets dommerutvalg, som har studert scoringen nøye.

De kunne verken bekrefte eller avkrefte at annulleringen var korrekt idømt.

– Det er vanskelig å si om det skulle vært godkjent eller ikke. Den situasjonen kan man tolke på forskjellige måter, sier Espen Eriksen, leder for dommerutvalget i NFF.

– TV-bildene er ikke entydige. Det ligger to spillere inne der. Det er vanskelig å si om den islandske forsvareren er bakerst eller ikke, sier han.

Innholdet som skulle vises her støttes dessverre ikke lenger.

King fra start mot Slovenia?

På en ellers trist norsk landslagskveld, var Manchester United-spiller Joshua King en av få som virkelig imponerte, sammen med en annen innbytter, Alexander Søderlund.

Ikke bare fikk unggutten en scoring annullert, på overtid hadde han også et langskudd som gikk i tverrliggeren og ut.

– Alt i alt synes jeg hadde et greit innhopp, og fikk i hvert fall vist frem litt av hva jeg kan. Jobben min er å score, og i og med at jeg ikke scoret er jeg imidlertid ikke helt fornøyd, sier King.

Selv Egil «Drillo» Olsen er åpen for tanken om å la 20-åringen starte tirsdagens viktige kvalifiseringskamp mot Slovenia på Ullvaal, etter det friske innhoppet i sluttminuttene i Reykjavik.

– Det er ikke sikkert det blir de samme elleve som startet mot Island. Vi får tygge litt på den, sier Olsen om startoppstillingen på tirsdag.

Les også: Slovenia varsler endringer før møtet med Norge

King ønsker ikke å henge seg opp i laguttaket.

– Sjefen tar ut de 11 som han mener er best egnet til å slå Slovenia, og jeg gleder meg som en liten unge uansett om jeg starter eller kan komme inn, sier King, som likevel vil si seg sånn tålelig fornøyd med landslagsdebuten.

– Alle sa gratulerer med debuten og bra innhopp, men det var ikke noe mer enn det. Jeg håper jeg gjorde dem glad, og at jeg viste at jeg er god nok for å være her, sier King.

Burde Joshua King få starte mot Slovenia på tirsdag? Si din mening!

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Juventus-spiller Harviken involvert i dramatisk avslutning

    Bayern München vant 2–1 over Juventus etter scoring på overtid i Mesterligaen torsdag kveld.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken forsøkte å avverge skuddet fra Lea Schuller på strek, men det ble dømt scoring.

    Bayern München-spiss Pernille Harder sendte hjemmelaget opp i ledelsen etter elleve minutter.

    Knappe seks minutter senere utlignet Eva Schatzer for gjestene fra Italia.

    Emma Stølen Godø ble byttet inn for Juventus etter timen spilt, mens Harviken kom inn 13 minutter før slutt.

    To minutter på overtid kom Bayern München til en kjempemulighet.

    Tuva Hansen så hele kampen fra benken for Bayern München.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
    Video: Disney
  • Arsenal med seier i Portugal – avgjorde med frekk frisparkvariant

    Den engelske klubben fikk med seg tre poeng fra bortekampen mot Benfica etter en 2-0-seier.

    Det tok lang tid før gjestene fra England åpnet det portugisiske forsvaret, men like før timen var spilt satte Beth Mead inn åpningsmålet.

    Spenningen varte fram til det gjenstod to minutter av ordinær tid. Et innøvd frisparktrekk kom overraskende på hele Benfica-forsvaret, og Alessia Russo fikk en enkel oppgave med å sette inn Arsenals andre.

    Dette var Arsenals første poeng i årets mesterligasesong. De tapte åpningsoppgjøret hjemme mot Lyon 1-2.

    Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.
  • Maccabi Tel Aviv-supportere nektes inngang – israelsk minister reagerer

    Europaligakampen mellom Aston Villa og israelske Maccabi Tel Aviv kan gå uten bortefans. Det reagerer flere sterkt på.

    Politiet i Birmingham har klassifisert oppgjøret som høyrisiko, og en lokal rådgivningsgruppe har bedt Aston Villa om å utestenge bortesupportere i kampen.

    «Klubben er i kontinuerlig dialog med Maccabi Tel Aviv og de lokale myndighetene gjennom denne prosessen. Sikkerheten til supportere som skal komme på kamp, er prioriteten», skriver klubben på sine hjemmesider.

    Israels utenriksminister Gideon Sa'ar er blant dem som reagerer på avgjørelsen.

    «Det er en skammelig beslutning. Jeg ber myndighetene om å gjøre om denne feige avgjørelsen», skriver han på X.

    Storbritannias statsminister Keir Starmer mener også at Maccabi-supporterne burde få tilgang til stadion.

    «Dette er feil avgjørelse. Vi vil ikke tolerere antisemittisme i våre gater. Politiets rolle er å sørge for at alle fotballfans kan nyte kampen uten frykt for vold eller trusler», skriver Starmer på X.

    Lederen for det konservative partiet i Storbritannia, Kemi Badenoch, mener det er farlig å utestenge bortefans i kampen.

    – Det vil sende et forferdelig signal, sier hun.

    Kampen spilles 6. november. (NTB/NRK)

    Tekst
    Foto: Kirsty Wigglesworth / AP / NTB
  • Forlenger kontrakten for G17

    Erik «Myggen» Mykland fortsetter som hovedtrener for IK Start G17 ut 2026.

    Det skriver klubben på sin hjemmeside.

    Utviklingsleder Johan Gjønnes Nilsen er fornøyd med forlengelsen.

    – Erik har gjort en meget god jobb med G17-laget. Han bidrar med kontinuitet og unike perspektiver som tidligere spiller. Vi gleder oss til å fortsette samarbeidet, sier han.

    Dette blir Myklands åttende år som trener i Kristiansand-klubben.

    – Jeg hadde ikke forlenget om jeg ikke trivdes eller trodde på det som skjer i utviklingsavdelingen, sier Mykland.

    en mann med langt hår
    Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
  • Manchester United vant etter VAR-drama: – Reagerte på skaden

    Mesterligaoppgjøret mellom Atlético Madrid og Manchester United ble av det dramatiske slaget.

    Manchester United vant 1-0 takket være Fridolina Rolfös fulltreffer etter 25 minutter, men gjestene fra England måtte lenge klare seg med én spiller mindre.

    Fem minutter før pause ble Dominique Janssen utvist etter en VAR-sjekk.

    – For meg er den streng, sa tidligere Arsenal-spiller Fara Williams, som nå er ekspert for Disney+.

    Selv om det ikke så stygt ut, ble Gio Queiroz skadet som følge av taklingen.

    Williams tror det er årsaken til at Janssen til slutt så rødt.

    – VAR reagerte mer på skaden enn på taklingen. Vart det noen intensjon? Etter min mening, nei. Var det farlig spill? Nei, fortsatte eksperten.

    Til tross for at Atlético Madrid var i overtall på banen, klarte de aldri å slå tilbake.

    De ble selv redusert til ti spillere kvarteret før slutt.

    Det var også en rekke norske innslag i kampen. For hjemmelaget startet Synne Jensen og Vilde Bøe Risa, mens Elisabeth Terland starter for Manchester United.

    I tillegg kom Lisa Naalsund inn for nevnte Terland i pausen.

    En gruppe menn som spiller fotball
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.
En gruppe menn som spiller fotball
En gruppe kvinner på et fotballstadion
Erling Braut Haaland og Martin Ødegaard

Drømmer du om å se Norge i VM? Det kan koste deg skjorta