Hopp til innhold

Høgmo vil bruke Carlsen på landslaget

ULLEVAAL (NRK.no): Landslagssjef Per-Mathias Høgmo mener fotballspillere kan lære mye av Magnus Carlsen. Nå vil han invitere sjakkmesteren til Ullevaal. – Magnus kommer nok gjerne, sier Carlsen-manageren.

Høgmo

Landslagssjef Per-Mathias Høgmo er imponert over Magnus Carlsen. Carlsen bidrar gjerne, ifølge manager Espen Agdestein.

Foto: Poppe, Cornelius / NTB scanpix

– Jeg ser ikke bort i fra at vi får besøk av Magnus på nyåret, sier Høgmo med et lurt smil.

Magnus Carlsen

Magnus Carlsen med pokalen som er det synlige beviset på at han er verdens beste sjakkspiller.

Foto: BABU / Reuters
Carlsen og Agdestein

Espen Agdestein (t.h.) sammen med Magnus Carlsen på Gardermoen etter hjemkomsten fra sjakk-VM i India.

Foto: Poppe, Cornelius / NTB scanpix

NRK møter landslagssjefen på Ullevaal stadion for å oppsummere sine tre første måneder som leder for Norges beste fotballspillere, men Høgmo vil også snakke om Magnus Carlsen.

Han er imponert over 23-åringen fra Lommedalen og er ikke i tvil om at fotballandslaget kan lære noe av ham.

– Vi kan lære av hvordan han har jobbet for å nå sine langsiktige mål, sier Høgmo til NRK.

Ber Høgmo skynde seg

Magnus Carlsen-manager Espen Agdestein har foreløpig ikke blitt kontaktet av fotballforbundet, men dersom henvendelsen kommer har ikke Carlsen problemer med å takke ja, skal vi tro Agdestein.

– Jeg har en god følelse for at han har lyst til å være med på det. Magnus er jo en stor fotballfan så det synes han nok ville vært spennende, sier Agdetein til NRK.

Den ferske verdensmesteren har imidlertid et tettpakket program etter nyttår så Høgmo må handle raskt skal han kapre den populære sjakkmesteren.

– Magnus har et travelt program, sier manageren.

– En spennende reise

Landslagssjef Høgmo har fulgt spent med på både sjakk-VM og karrieren til Norges nye yndling ved sjakkbrettet.

– Magnus har vært med på en spennende reise fra han i barne- og ungdomsårene bestemte seg for å bli verdens beste. Han har kommet dit gjennom ekstrem systematisk jobbing over tid. Det er da det er gøy å oppnå resultater, sier Høgmo rosende.

– Landslagsspillerne kan nok få en del inspirasjon av Magnus, fra hvordan han tenker og hva han gjør for å bli best, tror Agdestein.

Medgang og motgang

På landslaget har imidlertid resultatene uteblitt etter at Høgmo tok over for drøyt tre måneder siden. Tre tap og en uavgjort er det blitt, og kampen om VM-plassen ble aldri spennende.

Høgmo hevder imidlertid hardnakket at det tar tid å bygge «Nye Norge»

På veien kan hjelpen fra den ferske VM-mesteren i sjakk komme godt med.

– Magnus Carlsen kan lære bort mye mentalt. Hvordan han takler medgang og motgang samtidig som han er tålmodig og konsentrert hele tiden.

Internasjonal kjendis

Carlsen er selv en stor fotballfan og tok i slutten av november æresavspark før en Real Madrid-kamp på det spanske storlagets hjemmebane.

Det virker som heltestatusen til 23-åringen vokser for hver dag som går. Senest tirsdag ble han kåret til en av verdens 20 mest imponerende personer i 2013 av Business Insider - en av verdens største nettsider for økonominyheter.

– Det er gøy når en norsk utøver gjør en så til i de grader god internasjonal prestasjon som får så stor oppmerksomhet, sier Høgmo.

Kanskje smitter noe av suksessen over på et landslag som sårt trenger det.

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Kaotiske scener da lille Mjällby sensasjonelt vant Allsvenskan

    Lille Mjällby – fra det lille tettstedet Hällevik med kun 1400 innbyggere – sto for en kjempesensasjon, da de vant 2-0 borte mot IFK Göteborg og tok SM-gull i Allsvenskan for aller første gang.

    – Det er ubeskrivelig, sier Mjällby-kaptein Jesper Gustavsson til SVT rett etter kampslutt.

    Like før slutt ville bortefansen slippe jubelen løs inne på Gamla Ullevi i Göteborg. En del av dem hoppet ned fra tribuneseksjonen i håp om å storme banen ved kampslutt – men de ble kontant stoppet av svensk politi.

    I en kort periode ble også oppgjøret stanset, og målscorer Jacob Bergström løp bort for å roe ned egne fans.

    De gule og sorte har hatt en eventyrlig sesong, og åpnet oppgjøret i et forrykende tempo. De produserte mange store sjanser i første omgang. Tom Pettersson la på til 2-0 før halvtimen var spilt.

    Seriemesterne har nå 11 poeng ned til Hammarby på andreplass. Det forspranget er umulig å ta igjen i løpet av de siste tre serierundene.

    Da dommeren blåste av etter ni overtidsminutter, løp spillerne over til egne fans. Som da holdt seg oppe på tribunen.

    Med på sensasjonen er den norske assistenttreneren Karl Marius Aksum. 35-åringen stilte opp til intervju med NRK i forrige uke.

    Han ble spurt av HBO Max om han kommer til å fortsette i klubben etter fotballbragden.

    – Det er en veldig bra spillergruppe. Man vet aldri i fotball, men jeg tror jeg kommer til å bli, sa Aksum til HBO Max.

    Mjällby
    Foto: Mathias Bergeld / Bildbyrån
  • Aasgard fikk ny trener tre dager før europakamp mot Brann

    Danny Röhl (36) er hentet inn som ny Rangers-manager. Tyskerens første oppgjør blir mot Brann i europaligaen.

    – Det er et stort privilegium å få rollen som hovedtrener i en så fantastisk klubb, som er anerkjent over hele verden, sier han i en uttalelse.

    Rangers har fått en fryktelig start i den skotske eliteserien og ligger på sjetteplass med kun ni poeng fra åtte kamper.

    Nylig fikk Russell Martin sparken etter 123 dager i jobben.

    Röhl har tidligere vært hovedtrener i Sheffield Wednesday på nivå to i engelsk fotball.

    Rangers står med null poeng etter to kamper i europaligaen, og neste motstander er Brann. Møtet spilles i Bergen torsdag.

    I helgen scoret landslagsspiller Thelo Aasgaard sitt første mål for Rangers da det ble 2-2 mot Dundee United. (NTB)

    en mann med hestehale
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • «Moi» mister norsk duell i Mesterligaen

    Mohamed «Moi» Elyounoussi (31) blir ikke klar til FC Københavns kamp mot Borussia Dortmund i Mesterligaen.

    Navnet hans er ikke blant de 19 uttatte i FCK-troppen til tirsdagens oppgjør i Parken. Klubben skriver at «Moi» er på klubbens skadeliste.

    Dermed blir det ingen norsk duell mellom Elyounoussi og Julian Ryerson, som i helgen spilte fra start i Dortmunds 1-2-tap for Bayern München.

    Det kan fortsatt bli et norsk mesterligamøte i København, men da må Birger Meling få sjansen. Venstrebacken så begge FCKs to første mesterligakamper fra benken. (NTB)

    Mohamed Elyounoussi i aksjon for FC København i Serieligaen
    Foto: NTB
  • Brunstad Fet forlenger med Bodø/Glimt

    Sondre Brunstad Fet (28) har skrevet ny kontrakt med Bodø/Glimt fram til sommeren 2028. Midtbanesliteren sier at det er flere årsaker til at han forlenger kontrakten med nordlendingene.

    – Det er veldig mange grunner til at jeg vil fortsette å være i Bodø/Glimt. For det første trives jeg veldig godt i Bodø både på grunn av lagkamerater og folk i klubben, men også supportere og folk i byen som gjør at det er lett å trives her. Så er det ingenting som kan måle seg sportslig med det vi jobber med her, og jeg føler vi har mer å gå på og flere steg å kunne ta. Det vil jeg gjøre sammen med klubben, sier 28-åringen til klubbens hjemmeside.

    Brunstad Fet kom til Bodø/Glimt fra Aalesund foran 2020-sesongen. Siden overgangen er det blitt 18 scoringer og 22 assists totalt på snaut 170 kamper.(©NTB)

    En gruppe menn som spiller fotball
    Foto: NTB
  • Brunstad Fet forlenget med Bodø/Glimt

    Sondre Brunstad Fet (28) har skrevet ny kontrakt med Bodø/Glimt fram til sommeren 2028.

    Midtbanesliteren sier at det er flere årsaker til at han forlenger kontrakten med nordlendingene.

    Det hjelper godt på at supporterne har mast om forlengelsen lenge. Brunstad Fet føler seg ønsket med videre.

    – Det er veldig mange grunner til at jeg vil fortsette å være i Bodø/Glimt. For det første trives jeg veldig godt i Bodø både på grunn av lagkamerater og folk i klubben, men også supportere og folk i byen som gjør at det er lett å trives her. Så er det ingenting som kan måle seg sportslig med det vi jobber med her, og jeg føler vi har mer å gå på og flere steg å kunne ta. Det vil jeg gjøre sammen med klubben, sier 28-åringen til klubbens hjemmeside.

    Brunstad Fet kom til Bodø/Glimt fra Aalesund foran 2020-sesongen. Siden overgangen er det blitt 18 scoringer og 22 assists totalt på snaut 170 kamper. (NTB)

    fotballspillere takker publikum
    Foto: Reuters
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.