Hopp til innhold

Arne «Maler’n» Amundsen er død

Arne Amundsen døde brått lørdag i en alder av 62 år. Den populære keeperen spilte 459 kamper i karrieren.

Lillestrøm 1977

Lillestrøms gullag i både serie og cup i 1977. Keeper Arne Amundsen bakerst til høyre

Foto: Thorberg, Erik / NTB scanpix

Etter fem sesonger med Lyn, gikk han videre til Lillestrøm i 1977 hvor han bidro sterkt til at klubben vant «the double», både serie- og cupmesterskapet samme år.

Han fikk med seg to seriegull, tre sølv og to bronse, i tillegg til seks cupfinaler, hvorav fire endte med seier, Han avsluttet sin aktive karriere med Strømmen i 1989, og ble senere assistenttrener i LSK.

«Maler’n»

Han fikk raskt tilnavnet «Maler’n» på grunn av sitt håndverk utenfor fotballen. På banen hadde han en god evne til å lese spillet noe som satte han i gode situasjoner til å avverge motstanderens avslutninger, men leverte også praktredninger da det trengtes.

Taktisk meget god

Da LSK-legenden Tom Lund ble bedt om å sette opp sitt «tidenes drømmelag», valgte han Arne Amundsen som keeper blant mange andre sterke kandidater som har spilt for Lillestrøm.

«En stødig og effektiv keeper, som ikke drev med krumspring. Han gjorde stort sett alltid det vi kunne forlange av han, og han var den desidert beste taktiske keeperen jeg har vært bort i», sier Tom Lund.

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Nypan benket i ny Middlesbrough-seier – Slo Egelis Ipswich

    Sverre Nypans Middlesbrough har fått en kjempestart på sesongen, og fredag tok de nok en kruttsterk seier i den engelske mesterskapsserien.

    Hjemme mot opprykksfavoritt Ipswich vant de 2-1. Nypan, som er på lån fra Manchester City ut sesongen, ble sittende på benken gjennom hele oppgjøret.

    Sindre Walle Egeli startet for Ipswich, men ble byttet ut etter 67 minutter. På det tidspunktet ledet Middlesbrough 2-0.

    Middlesbrough topper tabellen to poeng foran Coventry, som har spilt én kamp mindre enn serielederne.

    Ipswich har skuffet etter nedrykket fra Premier League og ligger på 9.-plass.

    et par fotballspillere på en bane med et publikum som så på
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Strasbourg fortsetter å overraske – tok poeng mot PSGs stjernegalleri

    Strasbourg har levert en strålende sesongåpning i fransk toppfotball og holdt mesterlaget Paris Saint-Germain til 3-3 på bortebane fredag.

    Strasbourg står med fem seirer, en uavgjort og to tap hittil denne sesongen. PSG topper tabellen med ett poeng mer etter åtte kamper.

    Strasbourg ble nummer sju i Ligue 1 sist sesong. Byen, som ligger helt på grensen til Tyskland, har sjelden fått feire titler. Den hittil eneste ligatriumfen kom i 1978/79-sesongen.

    I 2016 befant klubben seg på nivå tre i det franske seriesystemet, men har siden klatret og blitt et lag å regne med i toppdivisjonen. Sjetteplass (2021/22) er det beste resultatet siden 1980.

    PSG har på sin side vært et topplag gjennom mange år og vant sist sesong både ligaen, cupen og Mesterligaen. (NTB)

    En gruppe fotballspillere feirer
    Foto: Christophe Ena / AP / NTB
  • LSK stoppet utrolig Lyn-rekke – første tap under Aadland

    Magnus Aadland hadde ikke tapt på sine 19 første kamper som Lyns hovedtrener, men på Åråsen fikk de det tøft.

    Oslo-laget tok riktignok ledelsen nærmest umiddelbart ved Mathias Johansen, men det var aldri i nærheten til å holde til poeng.

    Lillestrøm vant til slutt 5-1. Eric Kitolano, Frederik Elkær, Markus Karlsbakk, Espen Garnås og Moctar Diop scoret for hjemmelaget.

    Kampens øyeblikk var det Diop som stod for. Han fastsatte resultatet med et praktfullt brassespark fem minutter før slutt.

    Et skår i gleden var at toppscorer Thomas Lehne Olsen måtte forlate banen med skade i den første omgangen.

    Lillestrøm har allerede rykket opp. De har fremdeles ikke tapt en tellende kamp i 2025, og det store høydepunktet som gjenstår er cupfinalen mot Sarpsborg 08 i desember.

    Selv om Lyns utrolige rekke under Aadland stoppet på 19, er de fremdeles med i kampen om et opprykk.

    De ligger foreløpig på en 4.-plass med like mange poeng som Start og Kongsvinger på plassene over, men har én kamp mer spilt.

    En gruppe fotballspillere i uniform
    Foto: Annika Byrde / NTB
  • Barcelona-sjefen reagerer på USA-avgjørelse: – Ikke fornøyd

    Barcelonas stjernegalleri synes ikke noe om at de i desember må reise til Miami for å spille seriekamp mot Villarreal.

    Flyttingen av oppgjøret til USA har skapt debatt i spansk fotball. Det er ledelsen i La Liga som har tatt avgjørelsen i håp om å promotere klubbene i USA, som neste år skal arrangere VM i fotball sammen med Canada og Mexico.

    Da Barcelona-trener Hansi Flick fikk spørsmål om situasjonen på fredagens pressekonferanse, nølte han ikke med å kritisere ligaledelsen.

    – Mine spillere er ikke fornøyde, og jeg er ikke fornøyd, men La Liga har bestemt at vi skal spille denne kampen, sa tyskeren.

    Tidligere har midtbanestjernen Frenkie de Jong kritisert avgjørelsen. Fotballprofiler har de siste årene reagert sterkt på det de mener er en tettpakket sesong med for lite hvile mellom kamper.

    Barcelona-president Joan Laporta har uttalt at han ser på flyttingen som positiv. (NTB)

    Hans-Dieter Flick med skjegg
    Foto: Albert Gea / Reuters / NTB
  • Kypriotisk fotballtopp skutt og drept – dramatisk redningsaksjon

    Fotballtoppen Stavros Demosthenous (49) er død etter å ha blitt skutt utenfor sitt eget hjem i den kypriotiske byen Limassol fredag.

    Den 49 år gamle forretningsmannen var styreformann i 2.-divisjonsklubben Karmiotissa på Kypros og en kjent skikkelse i fotballmiljøet på middelhavsøya.

    Etter at han ble skutt av ukjente gjerningsmenn, tok sønnen med seg faren i bilen for å kjøre ham til sykehuset.

    På vei dit krasjet sønnen på motorveien og måtte få hjelp til å frakte faren videre til sykehuset. Der ble han erklært død av legene ved ankomst.

    Karmiotissa var i den øverste divisjonen i kypriotisk fotball sist sesong, men rykket ned til nest øverste nivå foran denne sesongen.

    Tidligere var den avdøde fotballederen sjef for toppklubben Aris Limassol. (NTB)

    en hvit varebil på en vei
    Foto: Petros Karadjias / AP / NTB
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.
En gruppe menn som spiller fotball
En gruppe kvinner på et fotballstadion