Hopp til innhold

Haidar sa nei til Vålerenga, kan ende i utlandet

Adnan Haidar sa nei til Vålerengas kontraktsforslag, og gleder seg nå til å komme bort fra klubben. Utlandet kan være neste stoppested for midtbanespilleren.

Adnan Haidar

Etter en turbulent Vålerenga-høst takket Adnan Haidar nei til et nytt kontraktstilbud fra klubben.

Foto: Ness, Jan Kåre / Scanpix

Midtbanespillerne Adnan Haidar og Lars Iver Strand forlater Vålerenga opplyser vif-fotball.no .

Etter det NRK erfarer skal én tyrkisk toppklubb følge Haidar tett, i tillegg til flere eliteserieklubber.

– Jeg ønsker ikke å kommentere hvilke land det dreier seg om, men det er interesse fra klubber utenfor Norges grenser. I tillegg har jeg løpende dialog med noen klubber i Norge som kjenner han fra Vålerengas andrelag, sier Haidars agent Stig Lillejord til NRK.

– Tre klubber har vi relativt god kontakt med, og som har signalisert interesse i Haidar. Jeg har oversendt klubbene noen DVDer, så får vi se hvilken tilbakemelding vi får etter at klubbene har gjort sin vurdering.

Fryktet VIF-kontrakt

Haidar fikk mye oppmerksomhet for litt over en måned siden da han, ifølge et notat skrevet av en person i Vålerengas medisinske apparat, ikke ble vurdert til operasjon fordi kontrakten hans går ut ved årsskiftet.

Haidar fryktet videre at Vålerenga skulle tilby han kontrakt slik at mulighetene for å gå til en ny toppklubb ble vanskeligere.

På grunn av regelen om utdanningskompensasjon kunne nemlig et kontraktstilbud fra Vålerenga gjøre det dyrere for andre klubber å hente midtbanespilleren.

– Gleder seg til å komme bort

Før fristen 1. november ble han ikke tilbudt ny kontrakt, men ble tilbudt en ny kontrakt senere som han nå valgte å si nei til.

– Haidar ser frem til å finne seg en ny klubb som har tillit til han, og som ønsker å utvikle han videre, sier Lillejord.

– Tillit er alfaomega. Talentet til Adnan er i mine øyne udiskutabelt, og flere klubber finner dette interessant. Derfor stilles det spørsmålstegn rundt hvorfor han ikke har spilt mer i Vålerenga, selv om Vålerenga har en sterk midtbane, forteller agenten.

I begge Vålerengas treningskamper mot Barcelona og Liverpool gjorde midtbanespilleren en god figur.

– Gode kamper mot disse lagene viser noen av egenskapene han besitter.

Slo aldri gjennom

Lars Iver Strand og Adam Haidar

Et av Strands store høydepunkt i Vålerenga-drakten, var da han scoret mot Liverpool i en treningskamp. Her sammen med Adnan Haidar.

Foto: Larsen, Håkon Mosvold / Scanpix

Haidar har vært i Vålerenga siden 2001 og fikk 18 Tippeligakamper for Vålerenga.

Lars Iver Strand ble aldri en stor suksess for Oslo-klubben. Etter han kom fra Tromsø før 2008-sesongen, ble han leid tilbake allerede året etter.

I løpet av de to siste sesongene i Vålerenga-drakten scoret han kun to ganger, og i år har han ikke vært å finne på banen i en eneste A-kamp for klubben.

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Nypan benket i ny Middlesbrough-seier – Slo Egelis Ipswich

    Sverre Nypans Middlesbrough har fått en kjempestart på sesongen, og fredag tok de nok en kruttsterk seier i den engelske mesterskapsserien.

    Hjemme mot opprykksfavoritt Ipswich vant de 2-1. Nypan, som er på lån fra Manchester City ut sesongen, ble sittende på benken gjennom hele oppgjøret.

    Sindre Walle Egeli startet for Ipswich, men ble byttet ut etter 67 minutter. På det tidspunktet ledet Middlesbrough 2-0.

    Middlesbrough topper tabellen to poeng foran Coventry, som har spilt én kamp mindre enn serielederne.

    Ipswich har skuffet etter nedrykket fra Premier League og ligger på 9.-plass.

    et par fotballspillere på en bane med et publikum som så på
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Strasbourg fortsetter å overraske – tok poeng mot PSGs stjernegalleri

    Strasbourg har levert en strålende sesongåpning i fransk toppfotball og holdt mesterlaget Paris Saint-Germain til 3-3 på bortebane fredag.

    Strasbourg står med fem seirer, en uavgjort og to tap hittil denne sesongen. PSG topper tabellen med ett poeng mer etter åtte kamper.

    Strasbourg ble nummer sju i Ligue 1 sist sesong. Byen, som ligger helt på grensen til Tyskland, har sjelden fått feire titler. Den hittil eneste ligatriumfen kom i 1978/79-sesongen.

    I 2016 befant klubben seg på nivå tre i det franske seriesystemet, men har siden klatret og blitt et lag å regne med i toppdivisjonen. Sjetteplass (2021/22) er det beste resultatet siden 1980.

    PSG har på sin side vært et topplag gjennom mange år og vant sist sesong både ligaen, cupen og Mesterligaen. (NTB)

    En gruppe fotballspillere feirer
    Foto: Christophe Ena / AP / NTB
  • LSK stoppet utrolig Lyn-rekke – første tap under Aadland

    Magnus Aadland hadde ikke tapt på sine 19 første kamper som Lyns hovedtrener, men på Åråsen fikk de det tøft.

    Oslo-laget tok riktignok ledelsen nærmest umiddelbart ved Mathias Johansen, men det var aldri i nærheten til å holde til poeng.

    Lillestrøm vant til slutt 5-1. Eric Kitolano, Frederik Elkær, Markus Karlsbakk, Espen Garnås og Moctar Diop scoret for hjemmelaget.

    Kampens øyeblikk var det Diop som stod for. Han fastsatte resultatet med et praktfullt brassespark fem minutter før slutt.

    Et skår i gleden var at toppscorer Thomas Lehne Olsen måtte forlate banen med skade i den første omgangen.

    Lillestrøm har allerede rykket opp. De har fremdeles ikke tapt en tellende kamp i 2025, og det store høydepunktet som gjenstår er cupfinalen mot Sarpsborg 08 i desember.

    Selv om Lyns utrolige rekke under Aadland stoppet på 19, er de fremdeles med i kampen om et opprykk.

    De ligger foreløpig på en 4.-plass med like mange poeng som Start og Kongsvinger på plassene over, men har én kamp mer spilt.

    En gruppe fotballspillere i uniform
    Foto: Annika Byrde / NTB
  • Barcelona-sjefen reagerer på USA-avgjørelse: – Ikke fornøyd

    Barcelonas stjernegalleri synes ikke noe om at de i desember må reise til Miami for å spille seriekamp mot Villarreal.

    Flyttingen av oppgjøret til USA har skapt debatt i spansk fotball. Det er ledelsen i La Liga som har tatt avgjørelsen i håp om å promotere klubbene i USA, som neste år skal arrangere VM i fotball sammen med Canada og Mexico.

    Da Barcelona-trener Hansi Flick fikk spørsmål om situasjonen på fredagens pressekonferanse, nølte han ikke med å kritisere ligaledelsen.

    – Mine spillere er ikke fornøyde, og jeg er ikke fornøyd, men La Liga har bestemt at vi skal spille denne kampen, sa tyskeren.

    Tidligere har midtbanestjernen Frenkie de Jong kritisert avgjørelsen. Fotballprofiler har de siste årene reagert sterkt på det de mener er en tettpakket sesong med for lite hvile mellom kamper.

    Barcelona-president Joan Laporta har uttalt at han ser på flyttingen som positiv. (NTB)

    Hans-Dieter Flick med skjegg
    Foto: Albert Gea / Reuters / NTB
  • Kypriotisk fotballtopp skutt og drept – dramatisk redningsaksjon

    Fotballtoppen Stavros Demosthenous (49) er død etter å ha blitt skutt utenfor sitt eget hjem i den kypriotiske byen Limassol fredag.

    Den 49 år gamle forretningsmannen var styreformann i 2.-divisjonsklubben Karmiotissa på Kypros og en kjent skikkelse i fotballmiljøet på middelhavsøya.

    Etter at han ble skutt av ukjente gjerningsmenn, tok sønnen med seg faren i bilen for å kjøre ham til sykehuset.

    På vei dit krasjet sønnen på motorveien og måtte få hjelp til å frakte faren videre til sykehuset. Der ble han erklært død av legene ved ankomst.

    Karmiotissa var i den øverste divisjonen i kypriotisk fotball sist sesong, men rykket ned til nest øverste nivå foran denne sesongen.

    Tidligere var den avdøde fotballederen sjef for toppklubben Aris Limassol. (NTB)

    en hvit varebil på en vei
    Foto: Petros Karadjias / AP / NTB
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.
En gruppe menn som spiller fotball
En gruppe kvinner på et fotballstadion