Hopp til innhold

Dette må retten få svar på i overgangssaken

Idrettsjurister mener prisvurderingen i overgangene er det mest sentrale i bedragerisaken mot Stabæk og Vålerenga.

Beklager, vi kunne ikke vise innholdet.
Se «Gunnarsson tidslinje» i nytt vindu

Veigar

Her er Veigar Páll Gunnarsson etter Stabæk-kampen mot Odd i 2012. Gunnarsson spiller nå for islandske Stjarnan.

Foto: Braastad, Audun / NTB scanpix

Mandag 19. august starter rettssaken mot de fire fotballederne i den såkalte overgangssaken (se faktaboks).

Det er snart to år siden det ble kjent at Stabæk solgte Veigar Páll Gunnarsson til Vålerenga for én million kroner, samtidig som osloklubben betalte fire millioner kroner for en opsjon på Herman Stengel (da 15 år gammel).

  • Se hovedutviklingen i Gunnarsson-saken i grafikkvinduet øverst.

Politiet mener Stabæk presset ned prisen på Gunnarsson fordi den franske klubben Nancy hadde krav på 50 prosent av overgangssummen.

– Alle kan være enige i at faktumet er merkelig

De fire bedrageritiltalte hevder imidlertid at overgangene ikke var en del av den samme avtalen, og at prisen på Gunnarsson var reell.

– Hovedspørsmålet i saken er om Gunnarsson-prisen kan forsvares i forhold til markedsverdien. Hvis den ikke kan forsvares, er det jo nærliggende å tenke hvorfor den ble holdt lav. Hvis det var for å unndra penger fra Nancy, beveger man seg inn i et område som i bestefall er en gråsone, sier idrettsjurist Andreas Nyhaug til NRK.no.

Nyhaug er styremedlem i Norsk Idrettsjuridisk Forening og har fulgt overgangssaken tett. Han synes det er åpenbart at de to prisvurderingene fremstår som mistenkelige.

– Jeg tror alle kan være enige om at faktumet i saken er litt merkelig: At Gunnarsson ble prissatt til én million, mens en opsjon på Herman Stengel ble solgt for fire millioner. Det er rart i seg selv, men jeg legger til grunn at påtalemyndigheten har mer enn det for å komme noen vei i retten, sier Nyhaug.

Rosenborg-vitner kan bli sentralt

Veigar Páll Gunnarsson ble solgt til Nancy etter seriegullet med Stabæk i 2008. Ifølge TV 2 var overgangsprisen i underkant av 15 millioner kroner.

Etter et mislykket opphold i Frankrike, returnerte Gunnarsson til Stabæk før 2010-sesongen. Før Gunnarsson ble solgt videre til Vålerenga sommeren 2011, sto han notert med sju mål og fire målgivende pasninger i vårsesongen.

Stengel

Herman Stengel (17) er fortsatt Stabæk-spiller.

Foto: Larsen, Håkon Mosvold / NTB scanpix

Idrettsjurist Gunnar-Martin Kjenner mener også det er nødt til å komme en vurdering av Gunnarssons markedsverdi.

– Det er prisen som er avtalt mellom Vålerenga og Stabæk som er interessant her. Om det var en reell pris, og hvordan oppgjøret fant sted. Her vil en vurdering av Gunnarssons markedsverdi på det aktuelle tidspunktet være helt sentral, og de forhandlingene som Stabæk hadde med Rosenborg om den samme spilleren, sier Kjenner.

Rosenborg var ifølge Aftenposten enig med Gunnarsson om kontrakt, men klubben klarte ikke å bli enige med Stabæk om overgangssum.

Etter spekulasjoner rundt Rosenborgs tilbud, sendte trønderne ut en pressemelding der de skrev at Stabæk avslo 2,5 millioner kroner pluss bonusordninger for islendingen.

Samtidig hevder Rosenborg at Stabæk tok initiativ til en pakkeløsning med Johan Anderson (i overkant av 4 millioner kroner) og Gunnarsson (én million kroner).

– Hvis det forelå et konkret tilbud fra Rosenborg på et høyere beløp, er det et sterkt moment som taler for at prisen var høyere enn det Vålerenga betalte, sier Kjenner.

Påtalemyndigheten har kalt inn fire tilknyttet Rosenborg som vitner i saken.

– Må sammenligne opsjonen

Kjenner mener en prisvurdering av opsjonen på Herman Stengel er det andre hovedelementet.

– Da må man se på hva andre spillere i den alderen og med det antatte potensialet har blitt solgt for, og det er en vanskelig problemstilling. Hvis aktoratet fører bevis for at prisen er totalt avvikende, nærmer de seg en dokumentasjon for at prisen var skrudd unaturlig høyt opp, sier Kjenner.

Holager Andenæs

Ellen Holager Andenæs forsvarer tidligere Stabæk-styreleder Lars Holter-Sørensen.

Foto: Larsen, Håkon Mosvold / NTB scanpix

Idrettsjurist Kenneth André Leren mener opsjonskjøpet ikke er unormalt i seg selv, men beløpet som er satt.

– Hvis de skulle ha kjøpt spilleren, mener mange at Vålerenga kunne betalt mindre enn fire millioner kroner. Normalt sett vil jo en opsjonssum være lavere siden den ikke er bindende. Spilleren har fortsatt mulighet til å velge andre klubber, sier Leren.

I kjølvannet av avsløringen rundt overgangsprisene, valgte Stabæk å betale rundt 1,6 millioner kroner (200.000 euro) til fotballklubben Nancy.

Stabæk hevder betalingen skjedde helt uavhengig av den pågående etterforskningen.

– Jeg har vanskelig for å se hvorfor de skal betale summen hvis de ikke har gjort noe galt. Det er ikke en innrømmelse, men hvorfor skulle de betale disse pengene i den økonomiske situasjonen de var i? spør Leren.

Nancy uttalte etter millionbetalingen at de er «ferdige med saken». Den franske klubben er fornøyd med hvordan saken utviklet seg.

– Det er ikke uvanlig at fornærmede i en straffesak er fornøyd, og det gjør ikke forholdet mindre straffbart. Det kan ha betydning for en eventuell straffeutmåling, men ikke skyldspørsmålet. Det har ingen betydning hverken rettslig eller moralsk, sier Leren.

Flere fotballprofiler skal vitne

Politiadvokat Morten Stene har ledet etterforskningen og skal føre saken for Asker og Bærum politidistrikt i retten.

En knapp uke før rettssaken offentliggjorde tingretten bevisoppgaven i saken, hvor blant annet aktoratets vitneliste ble lagt frem. Flere fotballprofiler, deriblant Erik Hoftun og Martin Andresen, skal gi sin historie i vitneboksen.

NRK.no har vært i kontakt med alle fire forsvarerne, men ingen ser noen grunn til å kommentere saken før rettssaken starter.

Samtlige nekter straffskyld.

– Det jeg har å si om saken, kommer jeg til å si i rettssalen. Min klient erkjenner ikke straffskyld, men utover det har jeg ingen kommentar, sier Ellen Holager Andenæs, som forsvarer tidligere Stabæk-styreleder Lars Holter-Sørensen, til NRK.no.

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Nypan benket i ny Middlesbrough-seier – Slo Egelis Ipswich

    Sverre Nypans Middlesbrough har fått en kjempestart på sesongen, og fredag tok de nok en kruttsterk seier i den engelske mesterskapsserien.

    Hjemme mot opprykksfavoritt Ipswich vant de 2-1. Nypan, som er på lån fra Manchester City ut sesongen, ble sittende på benken gjennom hele oppgjøret.

    Sindre Walle Egeli startet for Ipswich, men ble byttet ut etter 67 minutter. På det tidspunktet ledet Middlesbrough 2-0.

    Middlesbrough topper tabellen to poeng foran Coventry, som har spilt én kamp mindre enn serielederne.

    Ipswich har skuffet etter nedrykket fra Premier League og ligger på 9.-plass.

    et par fotballspillere på en bane med et publikum som så på
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Strasbourg fortsetter å overraske – tok poeng mot PSGs stjernegalleri

    Strasbourg har levert en strålende sesongåpning i fransk toppfotball og holdt mesterlaget Paris Saint-Germain til 3-3 på bortebane fredag.

    Strasbourg står med fem seirer, en uavgjort og to tap hittil denne sesongen. PSG topper tabellen med ett poeng mer etter åtte kamper.

    Strasbourg ble nummer sju i Ligue 1 sist sesong. Byen, som ligger helt på grensen til Tyskland, har sjelden fått feire titler. Den hittil eneste ligatriumfen kom i 1978/79-sesongen.

    I 2016 befant klubben seg på nivå tre i det franske seriesystemet, men har siden klatret og blitt et lag å regne med i toppdivisjonen. Sjetteplass (2021/22) er det beste resultatet siden 1980.

    PSG har på sin side vært et topplag gjennom mange år og vant sist sesong både ligaen, cupen og Mesterligaen. (NTB)

    En gruppe fotballspillere feirer
    Foto: Christophe Ena / AP / NTB
  • LSK stoppet utrolig Lyn-rekke – første tap under Aadland

    Magnus Aadland hadde ikke tapt på sine 19 første kamper som Lyns hovedtrener, men på Åråsen fikk de det tøft.

    Oslo-laget tok riktignok ledelsen nærmest umiddelbart ved Mathias Johansen, men det var aldri i nærheten til å holde til poeng.

    Lillestrøm vant til slutt 5-1. Eric Kitolano, Frederik Elkær, Markus Karlsbakk, Espen Garnås og Moctar Diop scoret for hjemmelaget.

    Kampens øyeblikk var det Diop som stod for. Han fastsatte resultatet med et praktfullt brassespark fem minutter før slutt.

    Et skår i gleden var at toppscorer Thomas Lehne Olsen måtte forlate banen med skade i den første omgangen.

    Lillestrøm har allerede rykket opp. De har fremdeles ikke tapt en tellende kamp i 2025, og det store høydepunktet som gjenstår er cupfinalen mot Sarpsborg 08 i desember.

    Selv om Lyns utrolige rekke under Aadland stoppet på 19, er de fremdeles med i kampen om et opprykk.

    De ligger foreløpig på en 4.-plass med like mange poeng som Start og Kongsvinger på plassene over, men har én kamp mer spilt.

    En gruppe fotballspillere i uniform
    Foto: Annika Byrde / NTB
  • Barcelona-sjefen reagerer på USA-avgjørelse: – Ikke fornøyd

    Barcelonas stjernegalleri synes ikke noe om at de i desember må reise til Miami for å spille seriekamp mot Villarreal.

    Flyttingen av oppgjøret til USA har skapt debatt i spansk fotball. Det er ledelsen i La Liga som har tatt avgjørelsen i håp om å promotere klubbene i USA, som neste år skal arrangere VM i fotball sammen med Canada og Mexico.

    Da Barcelona-trener Hansi Flick fikk spørsmål om situasjonen på fredagens pressekonferanse, nølte han ikke med å kritisere ligaledelsen.

    – Mine spillere er ikke fornøyde, og jeg er ikke fornøyd, men La Liga har bestemt at vi skal spille denne kampen, sa tyskeren.

    Tidligere har midtbanestjernen Frenkie de Jong kritisert avgjørelsen. Fotballprofiler har de siste årene reagert sterkt på det de mener er en tettpakket sesong med for lite hvile mellom kamper.

    Barcelona-president Joan Laporta har uttalt at han ser på flyttingen som positiv. (NTB)

    Hans-Dieter Flick med skjegg
    Foto: Albert Gea / Reuters / NTB
  • Kypriotisk fotballtopp skutt og drept – dramatisk redningsaksjon

    Fotballtoppen Stavros Demosthenous (49) er død etter å ha blitt skutt utenfor sitt eget hjem i den kypriotiske byen Limassol fredag.

    Den 49 år gamle forretningsmannen var styreformann i 2.-divisjonsklubben Karmiotissa på Kypros og en kjent skikkelse i fotballmiljøet på middelhavsøya.

    Etter at han ble skutt av ukjente gjerningsmenn, tok sønnen med seg faren i bilen for å kjøre ham til sykehuset.

    På vei dit krasjet sønnen på motorveien og måtte få hjelp til å frakte faren videre til sykehuset. Der ble han erklært død av legene ved ankomst.

    Karmiotissa var i den øverste divisjonen i kypriotisk fotball sist sesong, men rykket ned til nest øverste nivå foran denne sesongen.

    Tidligere var den avdøde fotballederen sjef for toppklubben Aris Limassol. (NTB)

    en hvit varebil på en vei
    Foto: Petros Karadjias / AP / NTB
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.
En gruppe menn som spiller fotball
En gruppe kvinner på et fotballstadion