Hopp til innhold

Brækhus fikk drømmen oppfylt

Forbudet mot proffboksing i Norge er historie. Heretter kan Cecilia Brækhus bokse sine tittelkamper på norsk jord.

Selv om Cecilia Brækhus må gjennom en rehabilitering før hun kan bokse igjen er hun sjeleglad for å kunne få praktiserer idretten sin i Norge. Tirsdag kveld ble det klart at det er lovlig med proffboksing i Norge. Reporter: Harald Thingnes

– Dette er helt uvirkelig, det er vanskelig å beskrive alle følelsene jeg sitter med akkurat nå, sier en glad Cecilia Brækhus.

Hun forteller at det har vært en svært nervepirrende dag.

– Jeg hadde først planlagt å følge debatten, men jeg var altfor skjør til å følge den.

– Jeg tror kanskje dette har vært en av de største opplevelsene i mitt liv, sier verdensmesteren, som har VM-beltene i weltervekt i forbundene WBA, WBC, WBO og WPB.

Les også: – Misunnelig på de som er aktive i dag

Ikke kriminell lenger

Med Venstres stemmer lagt til stemmene fra regjeringspartiene Høyre og Fremskrittspartiet, oppheves forbudet mot profesjonell boksing i Norge.

Det ble klart tirsdag kveld. Forslaget ble vedtatt med 54 mot 48 stemmer.

Det betyr blant annet at Cecilia Brækhus kan forsvare VM-titlene sine i sitt eget land.

– Nå kan jeg i hvert fall si at jeg ikke er kriminell lenger i Norge, ler Brækhus.

– Det er nesten som å bli litt renvasket. Det har vært ulovlig med proffboksing siden jeg var født. Det har vært en tung bør, forteller hun.

Saken fortsetter under video

Så glad blir en verdensmester når hun får lov til å bokse i hjemlandet. 
(Blider fra Facebook-profilen til "The First Lady" Cecilia Brækhus)

– En trygg sport

Norge blir nasjon nummer 205 i verden som tillater proffboksing. Det skjer mot viljen til medisinsk ekspertise, Helsedirektoratet og Norges Idrettsforbund, som mener at boksing er skadelig.

Mindretallet, med Arbeiderpartiet i spissen, vant dermed ikke frem med sitt syn i Stortinget.

– Jeg er skikkelig glad for at spenningen er over, sier president i Norges Bokseforbund, Odd Haktor Slåke, som delte ut kake på Stortinget da vedtaket ble klart.

– Dette er viktig for rekrutteringen. Dette er en trygg sport. Det skal være trygt å være proffbokser i Norge, sier han til NRK.

Kan bli kamp neste år

Ifølge Norges Bokseforbund kan den første proffkampen på norsk jord bli avholdt allerede i februar 2015.

– Om et par måneder er jeg på beina igjen, og da skal jeg bokse i Norge. Om jeg ikke får den første kampen, så gjør det ingen ting, sier Brækhus, som skadet seg under kampen mot Jennifer Retzke.

Det norske forbudet mot proffboksing ble innført i 1981.

Etter at Norge nå har opphevet forbudet, er det bare Iran og Nord-Korea som har et forbud mot proffboksing.

Les også: Hvor skal Brækhus bokse?

VIDEO: Også bokseren Kai Robin Havnaa jubler over bokse-ja:

Havnaa og Gyberg om at proffboksing blir lovlig i Norge

Siste nytt

  • Nypan benket i ny Middlesbrough-seier – Slo Egelis Ipswich

    Sverre Nypans Middlesbrough har fått en kjempestart på sesongen, og fredag tok de nok en kruttsterk seier i den engelske mesterskapsserien.

    Hjemme mot opprykksfavoritt Ipswich vant de 2-1. Nypan, som er på lån fra Manchester City ut sesongen, ble sittende på benken gjennom hele oppgjøret.

    Sindre Walle Egeli startet for Ipswich, men ble byttet ut etter 67 minutter. På det tidspunktet ledet Middlesbrough 2-0.

    Middlesbrough topper tabellen to poeng foran Coventry, som har spilt én kamp mindre enn serielederne.

    Ipswich har skuffet etter nedrykket fra Premier League og ligger på 9.-plass.

    et par fotballspillere på en bane med et publikum som så på
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Strasbourg fortsetter å overraske – tok poeng mot PSGs stjernegalleri

    Strasbourg har levert en strålende sesongåpning i fransk toppfotball og holdt mesterlaget Paris Saint-Germain til 3-3 på bortebane fredag.

    Strasbourg står med fem seirer, en uavgjort og to tap hittil denne sesongen. PSG topper tabellen med ett poeng mer etter åtte kamper.

    Strasbourg ble nummer sju i Ligue 1 sist sesong. Byen, som ligger helt på grensen til Tyskland, har sjelden fått feire titler. Den hittil eneste ligatriumfen kom i 1978/79-sesongen.

    I 2016 befant klubben seg på nivå tre i det franske seriesystemet, men har siden klatret og blitt et lag å regne med i toppdivisjonen. Sjetteplass (2021/22) er det beste resultatet siden 1980.

    PSG har på sin side vært et topplag gjennom mange år og vant sist sesong både ligaen, cupen og Mesterligaen. (NTB)

    En gruppe fotballspillere feirer
    Foto: Christophe Ena / AP / NTB
  • Ruud klar for semifinale i Stockholm – slo tilbake mot amerikansk stjerne

    Casper Ruud er klar for semifinalen i Stockholm Open etter å ha slått amerikanske Sebastian Korda 2-1 (6-7, 6-4, 6-4).

    Nordmannen fikk en tøff start på kampen. Han tapte åpningssettet etter et tiebreak, men i de to neste settene sikret han seg de nødvendige bruddene.

    26-åringen fra Snarøya servet hjem kampen etter to og en halv time.

    – Jeg tok vare på de små mulighetene jeg fikk, og heldigvis servet jeg bra, sa Ruud til arrangøren etter kampen.

    I semifinalen venter enten hjemmehåpet Elias Ymer eller Denis Shapovalov.

    Dersom Ruud tar seg hele veien til finalen i ATP 250-turneringen, kan det bli et møte med danske Holger Rune.

    Rune møter Ugo Humbert i den andre semifinalen.

    en mann som spiller tennis
    Foto: Jonas Ekströmer / TT / TT / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal