Hopp til innhold

Påskekrim: «Vredens dag»

Årets påskekrim fra Radioteatret tar oss tilbake til 1600-tallets Danmark. Mystikk, religion, brutale drap og frykten for dommedag er danner et mørkt bakteppe i «Vredens dag».

"vredens dag" Påskekrim, Radioteatret

«Vredens dag», Påskekrim fra Radioteatret.

Foto: Ole Kaland / Ole Kaland, NRK

Handlingen

Jylland, 28. desember 1699: I en forrykende snøstorm må professor Thomas af Boueberge og hans unge medhjelper Petter Hortten søke tilflukt i en landsens kro.

Straks de er kommet i ly blir en av gjestene, en fransk greve, funnet død i snøen utenfor.

Den lærde Thomas slår fast at her er et mistenkelig dødsfall og et mysterium som vil kreve all hans tankekraft og vitenskap.

Den håndfull mennesker som er sperret inne på kroen av uværet - vertskapet, et par tjenestefolk, en prest, en snekker og en mystisk tiggerske har alle sine hemmeligheter.

Og en av dem er en morder som kan slå til på ny.

Ved endetiden

Kanskje ligger det demoniske krefter bak det hele? For dette, mener noen, er selve endetiden: Ved midnatt nyttårsaften vil Vredens Dag opprinne, den dag da verden går under og Gud holder dom over rettferdige og urettferdige.

«Vredens dag» er en god miks av mystikken fra filmen «Rosens navn», av Sherlock Holmes litt makabre etterforskningsmetoder og ikke minst Agatha Christies møysommelige etterforskning og presentasjon av bevis der det å overraske publikum er et viktig moment.

Kulturstrøm

  • Rekordbesøk til Høstutstillingen

    Norske billedkunstnere sin høstutstilling – også kjent som bare Høstutstillingen – har hatt over 30.000 besøkende denne høsten.

    Det er over ti år siden utstillingen har hatt så mange besøkende.

    Utstillingen er Norges store årlige arena for samtidskunst og arrangeres hvert år på Kunstnerens hus i Oslo.

    Alle kan sende inn verk, og en jury velger ut det som skal stilles ut.

    Kunstnernes Hus
    Foto: Morten Holm
  • Sigrid: – Frustrerende å se at det internasjonale rettssystemet ikke fungerer

    Artisten Sigrid mener vi har et fantastisk system i Norge som vi må ta vare på, spesielt i disse «ekstra urolige tidene», kommer det frem i et intervju med NRK P3.

    – Det er frustrerende å se rett foran øynene at det internasjonale rettssystemet ikke fungerer. Det er jo helt jævlig.

    Hun fortsetter:

    – Det er ikke rart vi blir nostalgiske i popkultur som mote og musikk. Men jeg føler vi har vært nostalgiske de siste ti årene. Det sier kanskje noe om de siste ti årene.

    Artisten slipper sitt tredje album «There’s Always More That I Could Say» den 24. oktober. 28. november opptrer hun også på «P3 Gull».

  • NRK vant pris under Prix Europa

    NRK vant pris for beste digitale medieprosjekt i 2025 under Prix Europa fredag kveld.

    Prosjektet Darcula Exposed avslører flere av bakmennene bak en global meldingssvindel og var et samarbeid med den franske avisen Le Monde og de tyske allmennkringkasterne ARD og BR.

    Pris til NRK for beste digitale medieprosjekt under Prix Europa 2025
    Foto: NRK