Hopp til innhold

Billedkunstneren og tingene – Håkon Bleken

I portrettserien ”Billedkunstneren og tingene” møter Radiodokumentaren en av Norges fremste kunstnere, Håkon Bleken, i et hus fullt av maling, latter og solbærsyltetøy.

Håkon Bleken
Foto: Kallestad, Gorm / SCANPIX

Hør dokumentaren: Billedkunstneren og tingene - Håkon Bleken

I Håkon Blekens hus ligger malinglukta tungt i de store, solrike rommene. Louis Armstrong strømmer fra stereoanlegget, og ferdige malerier og uberørte hvite lerreter står lent mot alle vegger.

– Jeg er nødt til å bo og leve sammen med bildene mine. Plutselig må jeg se på dem og male litt mer. Og det er meget fint lys her, forklarer maler og billedkunstner Bleken.

Han trives best alene når han jobber.

- Jeg må ofte male på tidspunkt da det ikke passer for andre. Og de fleste synes lukta her er forferdelig, legger Bleken til og ler godt.


Har dårlig tid

Latteren sitter løst hos 82-åringen som er en av Norges største samtids-kunstnere og en markant skikkelse i norsk kulturliv.

Før jul fikk han kritikerne til juble av begeistring for hans siste store utstilling med nye bilder. Han tjener gode penger på kunsten sin, og trives godt med det.

– Jeg må for en gangs skyld si meg helt enig med Anne B. Ragde – å si at penger ikke har noe med lykke å gjøre er vås. Penger synes jeg er strålende å ha. Jeg bruker dem til å gjøre akkurat det jeg vil, sier Bleken.

Og det er fremdeles mye han skulle ha gjort. Han vil gå dypere i tingene, sier han. Og han begynner å få dårlig tid.

– Jeg er jo uhyre sent utviklet. Det er så vidt jeg greier å utvikle meg litt før jeg dør. Jeg vet da pokker hva det kommer av, ler han. – Jeg har det litt travelt, ja. Men det betyr ikke at jeg er stressa, altså, legger han til.

Døden og solbærsyltetøy

”Motsetninger” er ordet han vil beskrive seg selv med. Og det er ikke langt mellom alvorlig prat om døden, og engasjement rundt solobærsyltetøyet som fyller opp kjøleskapet hans.

– Det er nydelig! Uovertruffent. Det er det beste syltetøyet - merk deg det! De har lite av det, så når det kommer nye leveranser kaster jeg meg over det, og kjøper 30 glass av gangen, forteller Bleken entusiastisk.

Maleriene hans er dog ofte dystrere enn personligheten. Den som kjenner bildene hans vet at døden lenge har vært et gjennomgangstema. Hans siste utstilling, Dødsfordriv, var intet unntak.

– Jeg tenker på døden, det er klart. Det er så mye å si farvel til, sier han.

Hør radiodokumentaren ” Billedkunstneren og tingene – Håkon Bleken” av Agnes Moxnes. Konsulent Kari Hesthamar. Teknisk regi Kåre Johan Lund.

  • Lørdag kl.10.03 på NRK P2. Reprise søndag kl.21.03.


Kulturstrøm

  • BT: Frode Øverli legg Pondus på hylla

    Etter 30 år sluttar Frode Øverli å teikne Pondus-striper regelmessig, melder BT.

    Framover skal Pondus-teiknaren fokusere på barnebøker, rett nok med ein karakter som Pondus-lesarane kjenner godt til, nemleg Frida, eller «Sneipen».

    Pondus-bladet kjem til å halde fram ei stund til, og teiknaren seier han har nok nytt materiale til å fylle opp Pondus-bok nummer 25.

    – Men det kjem ikkje lenger noko nytt i blad eller aviser, seier han til avisa.

    Rett nok nektar han ikkje for at det kan kome nye Pondus-striper ein gong, men det blir eventuelt om og når han sjølv vil.

    Frode Øverli
    Foto: Sølve Rydland / NRK
  • Brad Paisley til Norge neste år

    Countryartisten Brad Paisley vil opptre 11. juni i Ålesund og 13. juni på Hamar neste år.

    Konsertene er en del av Paisleys verdensturné «Truck is Still Working», melder Live Nation.

    Paisley har gjestet Norge flere ganger tidligere.

    Brad Paisley spiller gitar
    Foto: Rob Grabowski / AP / NTB