Gransker brudd på menneskerettighetene i Libya

Fem familiemedlemmer begraves i Misrata etter at byen ble bombet av Muammar al-Gaddafis styrker.
ApEn delegasjon fra FN er på vei til Tripoli for å undersøke påstander om brudd på menneskerettighetene i Libya.
Publisert 27.04.2011 10:23.
- Skriv ut
Borgerkrigen i Libya
Scanpix- Motstandere av Muammar Gaddafis styre demonstrerte i Libyas nest største by Benghazi den 15. februar. Det kom til harde sammenstøt med sikkerhetsstyrkene, og demonstrasjonene spredde seg raskt.
- I løpet av en uke tok opposisjonelle kontroll over Benghazi og flere andre byer.
- 2. mars gikk regjeringshæren til motoffensiv. Regjeringsstyrkene bombet opprørskontrollerte byer og tvang opprørerne på retrett flere steder.
- 17. mars vedtok FNs sikkerhetsråd en resolusjon som åpnet for bruk av «alle nødvendige midler» for å beskytte sivile.
- En vestligdominert allianse innledet en militæraksjon mot Libya 19. mars. USA fikk midlertidig kommando over operasjonen, men 28. mars ble det enighet om å overlate kommandoen til NATO.
- Militæroperasjonen satte regimets flyvåpen ut av spill, noe som gjorde det mulig for opprørerne å gjenerobre en rekke byer de hadde tapt øst i landet.
- Regimets soldater stanset likevel opprørernes framrykning ved Sirte 28. mars og tvang opprørerne på retrett flere steder.
- Den militære situasjonen betegnes deretter som fastlåst.
- Frankrike opplyste 20. april at landet vil, i likhet med Storbritannia, sende militærrådgivere for å bistå opprørerne mot Gaddafis regime.
- Frankrike, Italia og Qatar har anerkjent opprørernes nasjonalråd som Libyas rettmessige styre.
(NTB)

Venezuelas president Hugo Chavez.
Foto: JUAN BARRETO/AfpDelegasjonen er utpekt av FNs menneskerettighetsråd, og regjeringen i Libya har lovet å samarbeide.
Les også: Diplomatisk offensiv fra Libya
De tre FN-representantene har som oppgave å undersøke de påståtte bruddene på menneskerettighetene som er begått av Muammar al-Gaddafis styrker, men sier de også vil undersøke anklagene mot opprørerne og NATO-styrkene.
Anklagene går blant annet ut på bortføringer, tortur og drap. FNs sikkerhetsråd har allerede bedt Den internasjonale straffedomstolen om å undersøke hvorvidt Libya kan holdes ansvarlige for krigsforbrytelser.
FNs menneskerettighetskommisær Navi Pillay sa allerede i februar at hendelsene i Libya kunne kvalifisere til forbrytelser mot menneskeheten, skriver BBC.
FN-representantene skal legge frem sin rapport i juni.
Beleirer Misrata
Senest i går skal tre mennesker ha blitt drept da Gaddafis styrker bombet byen Misrata i et forsøk på å ta den tilbake fra opprørerne.
Styrkene har beleiret Misrata i to måneder, og deler av byen er uten både vann og strøm.
Les: Sykehusene fylles opp i Misrata
Ifølge flere menneskerettighetsorganisasjoner er minst 1000 mennesker drept siden sammenstøtene startet i februar, og NATO fortsetter å bombe landet.
Mandag deltok norske F16-fly i et bombeangrep som skadet 45 mennesker og la deler av Gaddafis hovedkvarter i Tripoli i ruiner.
Les også: – Norge bomber mest i Libya
Angrepet falt ikke i god jord hos Russlands statsminister Vladimir Putin, men USA og Storbritannia har lovet å fortsette bombingen helt til Gaddafi går av.
Chavez: – Dette er galskap
Samtidig har president Hugo Chavez invitert en libysk delegasjon til Venezuela for å samle støtte til en fredelig løsning på konflikten.
Chavez er en av Gaddafis nærmeste allierte, og har fordømt det han kaller «vilkårlig bombing» i Libya.
Nå lover han en politisk løsning på krisen, samtidig som han kaller NATOs angrep «galskap», og anklager USA for å være ute etter Libyas olje og vann, skriver BBC.
– Vi har fått nok av mishandling, krig og invasjoner rettet mot utviklingsland, sier Chavez.
Mandag ga Chavez også sin støtte til Syrias president Bashar al-Assad, og hevdet terrorister sto bak demonstrasjonene i Deraa.

Muammar al-Gaddafis hovedkvarter ble bombet sønder og sammen mandag.
Foto: LOUAFI LARBI/ReutersLes
Libya
- Minst 17 drepne i angrep i Libya
- Libya utestenger Gaddafi-folk
- Væpnede menn omringer departement
- Bilbombeangrep i Tripoli
- Britiske hjelpearbeidere voldtatt
- Libya: Regjeringen sviktet
- Libya stenger grensene
- – Vestlige bør komme seg vekk
- - Vesten bygde opp Mali-opprørarar
- Clinton advarer mot radikalisering
- WSJ: Benghazi-angrepsleder pågrepet
Nyheter fra verden
Opprøret held fram i Stockholm - Tornadoen kraftigare enn atombombe
- Avslutter søket etter savnede
- Utestenges fra Iran-valget
- Lover gjennomsøking av alle hus
- Slapp så vidt unna tornadoen
- Notre-Dame evakuert etter selvmord
- To uker fengsel for drapsiktelse
- Obama roste lærerne i Moore
- Barneskole knust til pinneved




