Hopp til innhold

Krever et lovfestet lærlingtilbud

Utdanningsforbundet mener styresmaktene har somlet for lenge med å få på plass et tilbud for ungdommer som mangler lærlingplass.

Lærlinger

Elever og lærere vil nå ha en lov som garanterer rett til lærlingplass.

Foto: NRK

Mimi Bjerkestrand

Mimi Bjerkestrand, leder i Utdanningsforbundet, har sett seg lei på at elevene står uten lærlingplasser.

Foto: Svein Ommundsen / NRK
Jusprofessor Henning Jakhelln

Jusprofessor Henning Jakhelln tror ikke det å lovfeste en rett til læreplass vil løse problemene.

Foto: Bendiksby, Terje / SCANPIX

Det er lærere og elever i Utdanningsforbundet som nå forlanger å bli hørt. De krever et bedre tilbud allerede fra høsten av.

– Elever som velger yrkesfaglige studieprogram på videregående skole, må få en læreplass for å fullføre sin utdanning. I dag er det en tredjedel som ikke får en læreplass etter de to første årene i skolen, sier Mimi Bjerkestrand, som er leder i Utdanningsforbundet.

Vil ha en ny lov

En lovfesting kan løse den store læreplassmangelen, tror regjeringspartiene.

Både Ap og SV har programfestet at de vil innføre en lovfestet rett til lærlingplass. Men de blir advart fra juridisk hold om at det er mange problemer knyttet til en slik lovfesting.

– Jeg tror ikke det å lovfeste en rett til læreplass vil løse de grunnleggende problemene, sier Henning Jakhelln, som er jusprofessor ved Universitetet i Oslo til NRK.

– Vi trenger tiltak

Elevorganisasjonen og Utdanningsforbundet vil at skolene innfører et alternativ for de som ikke får lærlingplass. De foreslår et toårig praksisopplegg i skolens regi, og mener det må være en bedre løsning enn at de uten plasser ikke får noe å gjøre.

Styresmaktene er derimot negative til forslaget. Utdanningsdirektoratet vil heller undersøke hvorfor det er mangel på lærlingplasser.

– Utdanningsdirektoratet ber om mer kunnskap og flere utredninger, men det tror ikke vi er nødvendig. Det finnes nok kunnskap, nå er det tiltakene som må settes i gang, sier Bjerkestrand til NRK.

– Vi mener at det må settes i gang forsøk slik at disse ordningene kan prøves ut fortest mulig.

Mange får avslag

Nesten 3000 unge i yrkesfaglige utdanningsretninger har søkt seg en lærlingplass i rørleggerbedrifter, frisørsalonger eller på bilverksteder i år uten å få ønsket oppfylt.

Mangelen på plasser blir vurdert som et stort problem og en viktig årsak til at mange faller fra i den videregående utdanningen.

AKTUELT NÅ