Fra 2000 til 2011 har 19 personer mistet livet i Forsvarets tjeneste i Norge. I samme tidsrom har 14 personer mistet livet i strid i utlandet. Det viser en gjennomgang Bergens Tidende har foretatt.
Tallene illustrerer at det er minst like risikofylt å øve på krig, som å være i en reell krigssituasjon.
– Det å være soldat er forbundet med å ta risiko. Hvis ikke vi tar risikoen, kunne vi sendt hvem som helst til å gjøre jobben. Øvelser er virkemiddelet staten har for å bruke soldater i stridssammenheng, og det må vi utdanne våre soldater til å håndtere, sier øvingsleder for Cold Response, og sjef for Forsvarets operative hovedkvarter, viseadmiral Haakon Bruun-Hanssen.
Viseadmiral Haakon Bruun-Hanssen tenner et lys for de fem omkomne offiserene under minnemarkeringen på Evenes flystasjon søndag.
Foto: Torbjørn Kjosvold / Forsvarets mediesenterFor at soldater skal kunne delta og ivareta seg selv under operativ tjeneste, er det derfor nødvendig at man trener så reelt opp mot virkeligheten som overhodet mulig.
Inntil Hercules-ulykken sist uke, har 42 personer mistet livet i Forsvarets tjeneste i nord etter Vassdal-ulykken i 1986, viser en oversikt fra avisen Nordlys. Litt under halvparten av dem døde under NATO-øvelser.
- Les også: