Hopp til innhold

En god teaterstory

Journalist Alfred Fidjestøl har skrevet en knakende god fortelling gjennom hundre år, men mister noe av teatermagien av syne på veien.

Alfred Fidjestøl

Journalist og forfatter Alfred Fidjestøl har skrevet den 800 sider lange boken «Trass alt», i anledning Det NOrske Teatrets 100-årsjubileum.

Foto: Heiko Junge / NTB scanpix

Også til 50- og 75-års-jubilleet utkom det bøker. Disse ble skrevet skuespillere og kritikere som sto teatret nær. Denne gangen har teatret hyret inn frekk og skarp journalist med en klar ambisjon om å skape teaterhistorien om til en god fortelling.

Strigråtende Monn-Iversen

Alfred Fidjestøl skriver med stor sans for detaljer. En strigråtende Egil Monn-Iversen sørger over nyheten om Rolf Just-Nilsens tidlige død i pausen under musikalen Piaf, før han går inn i orkestergraven til andre akt. Den røde lykten lyser for utsolgt utenfor teatret i Stortingsgata. Ragnhild Hald strikker en strømpe som bare blir lengre og lengre i løpet av de sytti kveldene dramatiseringen av Olav Duuns "Medmenneske" står på plakaten. Harald Heide Steen jr. synger «sett deg opp i kørja og la ballongen gå» på audition, og blir, på det grunnlaget, utvalgt til å spille Dovregubben i Peer Gynt av selveste Robert Wilson.

Tofotsstrategien

Forfatteren konsentrerer seg om noen hovedmotiver som han kommer tilbake til igjen og igjen, og som gjør ham lett å følge. Teatrets 72 år lange vandring fra scene til scene før de endelig fikk sitt eget hus er et slikt gjennomgående tema.

Et annet er det Fidjestøl kaller «tofotsstrategien» – evnen til både å fylle hovedscenen med folkelige komedier og musikaler samtidig som de ville presentere toppen av europeisk avantgarde. Han skriver utførlig og interessant om hvordan regissør Bjørn Endreson (starstruck!) diskuterte regiløsninger med Samuel Beckett i Paris, og om hvordan Tom Tellefsen og «gjengen» hans gjorde prøveperioden til en livsstil.

Femti år tidligere tilhørte skuespilleren og instrukturen Agnes Mowinkel også avantgardedelen av teatrets historie. Historien om hvordan hun reiste ut i Europa og kom hjem med det siste skrik av ekspresjonistisk teater er nydelig skildret i boken.

Et tredje viktig og gjennomgående motiv er hvordan teatret og målrørsla med stort hell bygget nettverk med politiske nøkkelpersoner – fra stortingsrepresentant Jørgen Løvland som prioriterte teaterbygg fremfør tuberkuløse velgere i 1916, til Einar Førde, som klarte å lure inn en bevilling til nytt hus på statsbudsjettet tidlig på åttitallet.

Alfred Fidjestøl

Journalist og forfatter Alfred Fidjestøl har skrevet hundre år med teaterhistorie.

Foto: Samlaget

Nakne damer på scenen

Etter å ha lest trofast kronologisk en stund klarer jeg ikke dy meg. Jeg går bak i registeret for å sjekke hva Fidjestøl skriver om maratonforestillingen «Merlin» av Tancred Dorst, som var en av mine store teateropplevelser i formative år. Der leter jeg forgjeves, for boken mangler et ordentlig register over de enkelte oppsetningene. Dermed må jeg lete meg frem i den løpende fortellingen. Når Fidjestøl skriver om «Merlin», går han, som han ofte gjør, til teaterkritikkene. De var, som så ofte når Stein Winge hadde regien, sprikende.

Fidjestøl siterer VG som hadde laget forhåndssak på at det var nakne damer på scenen, og anmelderen i Dagens Næringsliv som ikke ble grepet. Da hjelper det ikke helt, verken for forestillingens eller Winges ettermæle i denne boken, at danske Politiken kalte Winge «et kraftgeni».

Fidjestøls bok er ikke forestillingsnær, noe han selv redgjør for at han ikke er i forordet. Han er heller ikke, med noen få hederlige unntak, skuespiller og regissør-nær. Dette svekker ikke boken som fortelling, for den rommer mye. Men litt synd er det allikevel, for et sted mellom regissør, skuespillere, og sal ligger teatrets magi.

Kulturstrøm

  • TMZ: Limp Bizkit-bassist Sam Rivers er død

    Limp Bizkit-bassisten Sam Rivers er død, skriver TMZ.

    Han ble 48 år. TMZ viser til en post på bandets offisielle Instagram-konto.

    – I dag mistet vi vår bror. Vår bandkamerat. Vårt hjerte, skriver bandet.

    Det amerikanske bandet ble i september presentert som et av de store på festivalen Tons of Rock i 2026 i Oslo. De har aldri spilt i Norge før.

    Rivers var med å starte bandet, kjent for «Break Stuff», «Rollin’» og «Nookie» på 90-tallet, men forlot det i 2015. Årsaken var en leversykdom forårsaket av mye alkohol. Etter en levertransplantasjon kom han tilbake tre år etterpå.

    Dødsårsaken er ikke kjent.

    en mann som spiller gitar foran en folkemengde
    Foto: Yalonda M. James / AP / NTB
  • Ingen nordmenn har klart det etter dem

    Lørdag 19.oktober 1985 ringte telefonen i leiligheten der Morten, Magne og Pål bodde i London. Det var med beskjeden om at låta deres Take On Me hadde nådd 1.plass på den amerikanske Billboard Hot 100-lista. Nå hadde a-ha den singelen som var mest spilt på radioer og mest kjøpt av folk i hele USA. Etter det har ingen nordmenn hatt musikk på toppen av den listen!

    -Vi startet på toppen sier Magne Furuholmen i intervjuet du kan høre i Musikklivet, og denne endret alt.

    Take On Me startet som "The Juicy Fruit Song", med bare melodien og riffet til Magne og Pål i deres første band Bridges. Mortens sang på refrenget er inpirert av Richard Strauss «Also sprach Zarathustra». Tempoet er like raskt som en moderne technolåt. Og videoen med tegneseriesekvensen var banebrytende, og ofte etterlignet siden.

    40 år senere listes Take On Me fortsatt opp blandt popens beste låter. Riffet gjør sangen gjenkjennlig på få sekunder. Og fortsatt er det nesten umulig å synge som Morten på refrenget, som går over 2 1/2 oktav.
    - Den var ikke laget for å være noen sing-a-long, forteller Magne i Musikklivet.

    Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy
    Foto: Michael Ochs Archives / Getty Images
  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka