Karl Pilkington er storkjendis i Storbritannia, kjent fra flere radio- og TV-show, og for samarbeidet med humorkjendisen Ricky Gervais.
I en ny serie, som starter på NRK2 tirsdag, blir vi med «idioten» verden rundt. Det hele er iscenesatt av Ricky Gervais, komikeren som har gjort karriere av «mockumentaries», eller falske dokumentarer.
LES OGSÅ:
LES OGSÅ:
Det var han og kollega Stephen Merchant som sto bak suksessen The Office og the Extras, som begge ble solgt til kanaler i hele den vestlige verden.
Se en smakebit på programmet, og følg serien i NRKs nett-tv. Episodene blir tilgjengelige etter at de blir sendt.
Karl Pilkington er en mann de to har hatt med seg i mange år. Han begynte som produsent og programleder i radiokanalen XFM i London, der han fikk beskjed om å jobbe med Gervais og Merchant.
LES OGSÅ:
LES OGSÅ:
Det ledet til flere sesonger av småpratradio, der de to gjør narr av Pilkington. De stiller ham enkle spørsmål og ler hysterisk av svarene.
Er han ekte?
Spørsmålet har hele veien vært om Pilkingtons radiopersonlighet er ekte, eller om han er et resultat av svært godt manusarbeid. Historiene han forteller og meningene han legger for dagen er noe du garantert ikke har vært borti før, og Pilkingtons enkle, men utadvendte personlighet har vært gjenstand for hard debatt i Storbritannia mange ganger.
LES OGSÅ:
LES OGSÅ:
Mange tar Pilkington for ekte, og har kalt programmene mobberadio. Andre ser på opptredenen som avtalt spill og nøye utarbeidet manus. New York Times’ Virginia Heffernan skrev i 2006 en anmeldelse av trioens da nyutgitte podcast-serie, som var blitt en kjempesuksess i Storbritannia.
Hun mente Pilkington var en førsteklasses representant for «deadpan» humor, det vil si humor avlevert uttrykksløst eller i gravalvor, og hun mente han var en mester på utilsiktet humor på linje med den legendariske baseballspilleren Yogi Berra.
LES OGSÅ:
LES OGSÅ:
Det er ingen beskjeden sammenlikning, for Berras naive uttrykk har levd i amerikansk samfunnsliv i over femti år.
«Virkelighetens Homer Simpson»
Selv har verken Gervais eller Merchant noen gang innrømmet at Pilkington er en rollefigur. Tvert imot holder de på at han er seg selv, helt ekte, ærlig og idiotisk. De kaller ham virkelighetens Homer Simpson, trangsynt, smålig, men et godt menneske i bunn. Han er ærlig, og ekte.
Men er det mobbehumor?
Ifølge historien skulle programmet egentlig hett Karl Pilkingtons sju underverker, og det er først midt i programmet at de avslører den ekte tittelen.
Når han får vite at han er en idiot på tur blir han derimot ikke provosert: «Hvem er det som vil se på det? Det er vel ingen som gidder å se et TV-program om en idiot?»
LES OGSÅ: