Hopp til innhold

Søkte i går - fikk jobben i dag

Anne Aasheim søkte på jobben som direktør for Kulturrådet i går. I dag fikk hun jobben.

Anne Aasheim og Anniken Huitfeldt
Foto: Larsen, Håkon Mosvold / Scanpix

Kulturminister Anniken Huitfeldt presenterte i dag Anne Aasheim som Kulturrådets nye direktør.

Aasheim stod ikke på den ti personer lange søkerlisten som ble offentliggjort i juli. Under dagens pressekonferranse fikk hun spørsmål om når hun søkte på jobben:

– Jeg søkte i går, svarte hun kontant.

Rekrutteringsbyrå

Anniken Huitfeldt fikk deretter spørsmål om hvordan hun hadde klart å bestemme seg så raskt hvis Anne Aasheim søkte først i går.

– Rekrutteringsselskapet vi har brukt har gjort vurderingen for oss, og også hatt samtaler med Kulturrådets faglige leder Bentein Baardson, svarte Kulturministeren.

Aasheim hadde altså ikke søkt på jobben da søknadsfristen gikk ut i sommer, men reglene i Statens personalhåndbok gir anledning til å vurdere kandidater som melder seg på etter søknadsfristen har gått ut.

– Tok Anne Aasheim kontakt med dere først, eller ble hun «headhunted»?

– I tråd med det som er vanlig har vi hatt et rekrutteringsbyrå som har arbeidet med mulige navn ved siden av søkerlisten, var alt Huitfeldt ville si om den saken.

– Blir neppe usynlig

Direktørstilllingen er i første rekke en administrativ og tilretteleggende stilling. Kulturrådets leder, Bentein Baardson, vil fortsette å være talsmann for den faglige biten i Kulturrådets virksomhet.

– Hvor synlig vil du bli da?

– Usynlig blir jeg vel neppe, svarte Aasheim.

Kulturstrøm

  • TMZ: Limp Bizkit-bassist Sam Rivers er død

    Limp Bizkit-bassisten Sam Rivers er død, skriver TMZ.

    Han ble 48 år. TMZ viser til en post på bandets offisielle Instagram-konto.

    – I dag mistet vi vår bror. Vår bandkamerat. Vårt hjerte, skriver bandet.

    Det amerikanske bandet ble i september presentert som et av de store på festivalen Tons of Rock i 2026 i Oslo. De har aldri spilt i Norge før.

    Rivers var med å starte bandet, kjent for «Break Stuff», «Rollin’» og «Nookie» på 90-tallet, men forlot det i 2015. Årsaken var en leversykdom forårsaket av mye alkohol. Etter en levertransplantasjon kom han tilbake tre år etterpå.

    Dødsårsaken er ikke kjent.

    en mann som spiller gitar foran en folkemengde
    Foto: Yalonda M. James / AP / NTB
  • Ingen nordmenn har klart det etter dem

    Lørdag 19.oktober 1985 ringte telefonen i leiligheten der Morten, Magne og Pål bodde i London. Det var med beskjeden om at låta deres Take On Me hadde nådd 1.plass på den amerikanske Billboard Hot 100-lista. Nå hadde a-ha den singelen som var mest spilt på radioer og mest kjøpt av folk i hele USA. Etter det har ingen nordmenn hatt musikk på toppen av den listen!

    -Vi startet på toppen sier Magne Furuholmen i intervjuet du kan høre i Musikklivet, og denne endret alt.

    Take On Me startet som "The Juicy Fruit Song", med bare melodien og riffet til Magne og Pål i deres første band Bridges. Mortens sang på refrenget er inpirert av Richard Strauss «Also sprach Zarathustra». Tempoet er like raskt som en moderne technolåt. Og videoen med tegneseriesekvensen var banebrytende, og ofte etterlignet siden.

    40 år senere listes Take On Me fortsatt opp blandt popens beste låter. Riffet gjør sangen gjenkjennlig på få sekunder. Og fortsatt er det nesten umulig å synge som Morten på refrenget, som går over 2 1/2 oktav.
    - Den var ikke laget for å være noen sing-a-long, forteller Magne i Musikklivet.

    Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy
    Foto: Michael Ochs Archives / Getty Images
  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka