De befinner seg nå på naboøya Cebu. Flere barnehjemsbarn skal hentes med busser og fraktes til en annen øy.
Aksjonen blir gjennomført med politieskorte.
Bekrefter kontakt
– Vi kan bekrefte at de er i byen Cebu og vi i Streetlight Norge har hatt telefonkontakt med dem. Planen er å få dem først til Manila og så til Norge, sier Sidsel Bjørnseth.
– Vi anså flere risikofaktorer ved å bli i Tacloban, som høy, faren for epidemi, mangel på mat og drikkevann, høy kriminalitet, ikke operativt sykehus og melding om et nytt uvær og massive nedbørsmengder som skulle inntreffe i løpet av de neste 24 timene.
Fortvilelsen er stor i Tacloban og andre rammede områder på Filippinene.
Foto: Bullit Marquez / ApEvakuerer de minste barna først
Streetlight arbeider nå med å evakuere barn og ansatte på Streetlight-senteret ut av Tacloban. Denne gruppa på 73 skal bli fraktet ut av byen med buss og politieskorte. Planen er å få dem til Davao.
– Der har vi en organisasjon som venter på å ta imot dem, sier Bjørnseth.
– Vi har så langt ikke fått ut alle 73 i dag fordi bussene som skulle hente dem, også måtte hente noen som var kritisk skadde, men de minste barna er evakuert i dag. Vi regner med å få ut de andre i morgen, sier Robert Hoven i Streetlight.
Frivillige i Streetlight organiserer evakueringa fra et kontor i Trondheim.
Foto: Stein Roar Leite / NRKFrivillige organiserer
Streetlight har etablert et kontor i Trondheim der de organiserer redningsaksjonen. De er ti personer som for øyeblikket gjør sitt for at alt skal fungere i kriseområdet.
– Vi har flydd ut frivillige med helikopter og rekvirert busser, sier Hoven.
Erlend Johannesen fra Levanger som startet barnehjemmet Streetlight, blir igjen i Tacloban inntil barn og ansatte fra Streetlight senteret er vei ut av området.
Situasjonen er kaotisk. Det er mangel på mat, vann og ly.
Foto: ERIK DE CASTRO / ReutersNytt uvær hindrer nødhjelp
Situasjonen er meget dramatisk. To militære fly med nødhjelp ble tirsdag møtt av flere tusen redde mennesker med håp om hjelp til å komme seg ut av de verst rammede områdene av Filippinene.
- Les også:
Hjelpearbeidere og sendinger står fast i Manila og kommer ikke ut til de tyfonrammede områdene. Kraftig regnvær er på vei inn over land. Og noen steder blir hjelpesendinger plyndret.
- Les også:
Ifølge Philippine Daily Inquirer er det nå ventet vinder i opptil 60 kilometer i timen og store nedbørsmengder.
- Les også:
- Les også:
Identifiseringen av de døde er i gang