Hopp til innhold

Frustrert Svindal: – Verste treningsleir noensinne

Aksel Lund Svindal (31) mener det norske alpinlandslaget så langt har fått en verst tenkelig oppladning til sesongen.

Svindal

TRENINGSTRØBBEL: Aksel Lund Svindal og alpinlandslaget fortsetter å ha problemer med treningsforholdene før sesongstarten.

Foto: FABRICE COFFRINI / Afp

Aamodt

BEKYMRET: NRKs alpinekspert Kjetil André Aamodt frykter værproblemene kan få konsekvenser denne sesongen.

Foto: Olsen, Geir / NTB scanpix

– Den verste treningsleiren noen gang, slår stjernealpinsten fast på sin blogg.

NRK.no skrev torsdag om værproblemene som ødelegger for det norske alpinlandslaget i Ushuaia i Argentina.

  • Se reportasje fra Ushuaia nederst i saken!

– Første gang jeg er så uheldig

Da hadde 18 av 24 treningsdager blitt amputert på grunn av regn og sludd.

– Jeg har kjørt ski hele livet mitt. Ski er en utendørsidrett som påvirkes av været. I fjellet kan du komme ut for alt slags vær. For å være på den sikre siden valgte vi å dra til Argentina for trening på snø i en hel måned. Dette ble gjort for at vi kanskje skulle få noen bra dager på snø, skriver Svindal, og fortsetter:

– Nå har vi vært på samme plassen i en hel måned med elendige forhold nærmest hver eneste dag. Det er første gang i karrieren at jeg har vært så uheldig med treningsforholdene. Denne treningsleiren i Ushuaia er den verste jeg har vært med på. Vi for håpe at vi får bedre treningsforhold i oktober og november slik at vi kan få det moro også denne vinteren.

Svindal forklarte overfor NRK.no at varmen ødelegger løypene slik at alpinistene ikke kan gi 100 prosent gass.

Skeptisk Aamodt

Landslagssjef Håvard Tjørhom innrømmet overfor NRK.no at oppholdet i Argentina ikke har vært optimalt.

– Vi er ikke helt klare for sesongen ennå, men nå har vi en god plan for Sölden i Europa. Vi er ganske sikre på at vi skal komme dit vi bør være, sa Tjørholm.

Samtidig mener NRKs alpinekspert Kjetil André Aamodt at de ødelagte treningsdagene kan ha gjort det vanskeligere å prestere optimalt denne sesongen.

– De er bedre trent og trener bedre enn alle andre lag. Det er jeg overbevist om. Men det hjelper ikke hvis de ikke er på ski til rett tid på rett sted. Det er ofte helt avgjørende. Hvis de har vært uheldige med det, kan det bli en tyngre sesong, sier Aamodt.

Dårlige snøforhold under treninga i Argentina Reporter: Andreas Toft.

Siste nytt

  • Gråtkvalt Rune brøt semifinale: – Tror jeg har røket akillessenen

    Det blir ikke noe finalemøte mellom Casper Ruud og Holger Rune i ATP-turneringen i Stockholm. Den toppseedede dansken måtte bryte sin semifinale med en skade.

    – Jeg tror jeg har røket akillessenen min, sa Rune til en behandler som kom på banen for å undersøke ham, ifølge nyhetsbyrået Ritzau.

    Den danske tennisstjernen kunne ikke tråkke på høyrefoten og måtte støttes inn i garderoben. Rune var i tårer og hadde tydelige smerter.

    Han hadde vunnet første sett i semifinalen mot franske Ugo Humbert, men måtte gi seg på stillingen 2–2 i sett nummer to.

    Humbert er dermed klar for finale.

    (©NTB)

    et par mennesker står i nærheten av hverandre og holder tennisracketer
    Foto: ANDERS WIKLUND / AFP / NTB
  • Kjempemiss av toppscoreren: – Nesten ikke til å tro

    Bodø/Glimt jakter et nytt seriemesterskap i Eliteserien, men var oppe mot en skummel motstander borte mot Sarpsborg 08, lørdag ettermiddag.

    Daniel Karlsbakk har 16 mål i serien denne sesongen, men fra én meters hold klarte han likevel ikke å omsette avslutning fra Mohanad Jeahze til mål.

    – Det er nesten ikke til å tro, utbrøt TV2s Endre Olav Osnes.

    – Jeg har aldri hatt en sånn før. Men jeg regnet med at den ville komme, uansett. Det er bare å være hard i hodet og tenke på den neste sjansen, sier Karlsbakk til NRK.

    I stedet smalt det i den andre enden. Fredrik Sjøvold avsluttet etter at Patrick Berg la igjen ballen med hælen. Skuddet gikk rett på Mamour Ndiaye, som likevel ikke fikk opp armene.

    Da var det gått 53 minutter av oppgjøret og Glimt ledet noe flatterende 3-1.

    Etter at vertene havnet under med Odin Bjørtufts vakre hodestøt, slo de tilbake på vakkert vis.

    – Det der er til å bli lyrisk av, faktisk. Et Glimt-lag som står høyt blir jo bare spilt av, sa TV 2-kommentator, Osnes.

    På tross av flere feite målsjanser til vertene, var Kjetil Knutsens gutter langt mer effektive.

    – Jeg har ikke sett på tall for «forventende mål», men kanskje var det uavgjortkamp? Men så var de som sinnsykt effektive, og vi var ineffektive, oppsummerte Karlsbakk.

    Andre omgang skilte seg ikke voldsomt ut fra den første. Det var mange store målsjanser til begge lag men ett av lagene slet med å omsette dem.

    Bjørtuft noterte seg for sin andre scoring for ettermiddagen, og etter flere brente sjanser fant også Kasper Høgh veien til nettmaskene. Sondre Sørli reduserte én gang for særpingene.

    Dermed ble det 5-2-seier til Glimt. I tillegg tok de tilbake tabelltoppen fra Viking.

    Daniel Karlsbakk
    Foto: Christoffer Andersen / NTB
  • Skeid rykker ned til 2. divisjon

    Den gamle fotballstorheten Skeid rykker ned til 2. divisjon.

    Det er klart etter at Oslo-laget tapte 0-5 for Stabæk hjemme på Nordre Åsen lørdag.

    Skeid ligger sist i 1. divisjon med 12 poeng, etter bare én seier på 26 kamper. De har 13 poeng opp til Raufoss på kvalifiseringsplass, og med bare fire kamper igjen av sesongen har Skeid nå ingen mulighet til å unngå nedrykk.

    Skeid rykket opp til Obosligaen før denne sesongen, anført av trener Vilde Mollestad Rislaa (bildet). Hun er den første kvinnelige hovedtreneren for et lag på nivå to i norsk fotball.

    Skeid er knyttet til strøket Torshov i Oslo. Klubben har åtte norgesmesterskap og ett seriemesterskap i fotball, de fleste på 60-tallet.

    Stabæk kjemper også for å overleve i 1. divisjon. Med dagens seier klatrer de forbi Raufoss til 13. plass og trygg grunn, men bare på grunn av bedre målforskjell.

    Laget fra Bærum har fem kamper igjen av seriespillet.

    En kvinnelig fotballtrener står på sidelinjen og ser utover en fotballbane
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal