Hopp til innhold

Trenerlegende imponert over Norge

Norges innsats i ishockey-VM har blitt lagt merke til i hockeyverdenen. Den canadiske trenerlegenden Andy Murray er veldig imponert over det han har sett.

Andy Murray om Norge

Canadiske Andy Murray er imponert over Norge i ishockey-VM.

Foto: Scanpix/NRK

Direkte kl 20.15: Norge vant 3-2

- Norge har hatt et bra mesterskap. De spilte veldig bra da de slo Sverige, ledet lenge mot USA og spilte en bra kamp mot Østerrike, sier Andy Murray til NRK.

Jonas Holøs

Jonas Holøs i aksjon.

Foto: Sandberg, Fredrik / SCANPIX

Murray ledet Canada til tre VM-gull (1997, 2003 og 2007) og har trent flere NHL-klubber, men er nå lagleder for Sveits som Norge møter i den første kampen i mellomspillet torsdag kveld. Han er spesielt imponert over måten landslagssjef Roy Johansen leder det norske laget på.

- Norge har en bra trener som leder laget sitt veldig bra. De har bra struktur på spillet sitt, så hvis Sveits skal slå Norge må vi spille opp mot vårt beste, sier Murray videre.

Kommer Norge til kvartfinalen i ishockey-VM? Diskuter nederst i saken!

Han har heller ikke glemt at Norge i fjorårets VM slo Sveits 3-2 i mellomspillet og at Sveits måtte ha ekstraomganger for å slå Norge 5-4 i OL i Vancouver.

Opp i eliten

Likevel har Sveits de siste årene løftet seg til å bli en nasjon som som ofte spiller seg til kvartfinaler både i VM- og OL-sammenheng. I 1998 ble de nummer fire i mesterskapet på hjemmebane, mens de i fjor ble nummer fem i VM i Tyskland.

I tillegg har de fostret flere NHL-spillere, spesielt målvakter som Jonas Hiller, Martin Gerber, David Aebischer og Tobias Stephan. Sistnevnte står trolig i mål mot Norge i torsdagens kamp.

Murray er også imponert over det kollektive norske spillet og at laget har fått så bra resultater til tross av at de stiller uten to av sine største ishockey-profiler.

Roy Johansen

Roy Johansen er optimist før mellomspillet starter.

Foto: Anders Engeland / NRK

- Man må bli imponert over Norge når man vet at dere to beste spillere, Mads Zuccarello Aasen og Patrick Thoresen, er borte, sier Murray.

Store muligheter

I det norske laget er troen på videre avansement til kvartfinalen også stor etter det de presterte i gruppespillet.

- Det kommer til å bli tre tøffe matcher, men vi har mulighet til å slå alle, sier Jonas Holøs til NRK.

- Kvartfinalemulighetene er store. Vi skal kunne slå både Sveits og Frankrike på bra dager. Vi kan også ryste Canada på linje med det vi gjorde mot USA, supplerer Mathis Olimb som for øyeblikket topper poenglisten i hele mesterskapet sammen med rekkekamerat Anders Bastiansen.

Må ha mer enn en seier

Norge spilte seg til sin første, og så langt siste VM-kvartfinale i 2008. Da tapte man alle kampene i mellomspillet, men var heldige med resultatene i de andre kampene slik at det holdt med poengene de hadde med seg fra gruppespillet.

- Får å få en kvartfinale må vi nok ta mer enn tre poeng mot Frankrike, men uansett spiller vi om ranking og det er viktig å ta med seg så mange poeng videre med tanke på rangering før OL-kvalifisering og VM neste år, sier landslagssjef Roy Johansen til NRK.

Lars Haugen

Lars Haugen har hatt mye å juble for i det norske målet.

Foto: Petr David Josek / Ap

Nøkkelen til videre avansement ligger dermed i torsdagens kamp mot Sveits.

- Det er kamp vi må vinne for å gå til kvartfinale, så det blir en viktig kamp og vi må derfor nullstille oss. Vi har gjort tre bra kamper, og jeg har tro på at vi skal klare en bra kamp til, sier Johansen videre.

Skulle Norge overgå seg selv ved å vinne alle de tre kampene, vil de trolig få "lett" motstand i kvartfinalen, og veien til en semifinalen skal ikke være for lang.

Fornyet tillit

I det norske målet får Lars Haugen fornyet tillit etter at han storspilte mot Sverige og Sveits og toppet det hele med å holde buret reint i den siste kampen i gruppespillet.

- Haugen fikk nok en bra kamp mot Østerrike. Han holdt nullen og var veldig solid, så han får fornyet tillit mot Sveits, sier Roy Johansen.

20-årige Haugen kom inn i mesterskapet som reserve til mer rutinerte Pål Grotnes, men etter at han skadet seg har Haugen overbevist stort.

- Han blir kjempeviktig mot Sveits, avslutter Johansen.

Kampen mot Sveits spilles klokken 20.15 og du kan følge den direkte på NRK.no/sport.

Kommer Norge til kvartfinalen i ishockey-VM? Diskuter nederst i saken!

Siste nytt

  • Dyche tar over Nottingham Forest – blir klubbens tredje manager denne sesongen

    Sean Dyche blir den tredje treneren til å lede Nottingham Forest på halvannen måned. Den tidligere Everton-sjefen skal i aksjon allerede torsdag.

    Nottingham Forest har kunngjort ansettelsen på sine nettsider. Dyche har fått en kontrakt som varer til sommeren 2027.

    54-åringen har vært uten jobb siden han fikk sparken i Everton i januar. Nå skal han ta over et Nottingham Forest-lag som har slitt voldsomt etter å ha imponert stort og kvalifisert seg til spill i Europa sist sesong. Forest står uten seier på de ti siste kampene.

    – Dyche er en respektert og erfaren Premier League-manager som bringer den perfekte blandingen av karakter, taktisk skarpsindighet og dokumenterte prestasjoner inn i arbeidet med å lede klubben gjennom det neste kapittelet, skriver Forest.

    Sean Dyche har selv en fortid i Nottingham Forest og spilte for laget i ungdommen.

    Ange Postecoglou tok over Forest-jobben 9. september og erstattet fanfavoritten Nuno Espírito Santo, som måtte gå etter internt bråk.

    Postecoglou fikk kun 39 dager i jobben. Lørdag ble han sparket bare 17 minutter etter kampslutt i 0-3-tapet for Chelsea.

    Porto kommer til Nottingham i europaligaen torsdag. Deretter venter kamper mot Bournemouth og Manchester United i Premier League.

    (©NTB)

    FILE PHOTO: Soccer Football - Premier League - Newcastle United v Burnley - St James' Park, Newcastle, Britain - February 29, 2020 Burnley manager Sean Dyche applauds fans after the match REUTERS/Scott Heppell EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. Please contact your account representative for further details./File Photo
    Foto: Reuters
  • Tidligere NFL-profil døde i politiets varetekt etter innbrudd

    Den tidligere NFL-runningbacken Doug Martin er død etter at han ble pågrepet for et innbrudd og tatt med til en politistasjon.

    Det opplyser politiet i Oakland i en uttalelse.

    I forkant av dødsfallet var Martin involvert i et innbrudd i en bolig i Oakland. Mens betjentene forsøkte å holde ham tilbake, oppsto det et kortvarig klammeri. Etter ankomst til arresten reagerte Martin ikke lenger på noen form for kontakt.

    – Paramedisinere rykket ut til stedet, ga medisinsk hjelp og transporterte Martin til et lokalt sykehus, hvor han senere døde, skriver politiet i en uttalelse.

    Hendelsen skal etterforskes før politiet kan komme med flere detaljer om hans død. De involverte betjentene er sendt på betalt permisjon mens etterforskningen pågår.

    Doug Martin ble sett på som et stort talent da han i 2012 ble valgt i første runde av draften til NFL av Tampa Bay Buccaneers. Han skrev under på en femårig kontrakt som til sammen utløste en lønnspakke på cirka 44 millioner kroner.

    På banen gjorde han det bra, og han scoret 30 touchdowns i løpet av NFL-karrieren. To ganger ble han valgt ut til den prestisjetunge Pro Bowl-oppvisningskampen der ligaens beste spillere deltar.

    Etter å ha tilbrakt seks sesonger hos Tampa Bay Buccaneers avsluttet han karrieren med en enkelt sesong for Oakland Raiders i 2018.

    Doug Martin ble 36 år.

    doug martin
    Foto: AP
  • Fansen protesterte – West Hams skrekkstart fortsatte

    West Ham har åpnet skrekkelig i årets Premier League. Mandag kveld kom sesongens sjette nederlag på de første åtte rundene mot Brentford.

    Nå har også fansen begynt å vende seg mot klubbens styre. Det var uvanlig mange tomme seter på London Stadium under oppgjøret.

    Det var på grunn av en kampanje som ønsker at formann David Sullivan og viseformann Karren Brady skal trekke seg fra sine verv.

    Oppgjøret mot Brentford var den første hjemmekampen med Nuno Espírito Santo i sjefsstolen etter at Graham Potter fikk sparken etter ni måneder ved roret.

    Mandag scoret spissen Igor Thiago kampens første mål, etter å ha brent flere store muligheter i forkant. Tyske Schade holdt på å doble ledelsen, men hodestøtet hans traff tverrliggeren etter én times spill.

    Kort tid før slutt fastsatte Mathias Jensen sluttresultatet til 0-2. West Ham ligger fremdeles nest sist i Premier League med fire poeng. Kristoffer Ajers Brentford tok et byks vekk fra nedrykksstriden og ligger på 13.-plass.

    West Ham fanprotester
    Foto: Reuters

Sendeplan

Kl. Program Kanal