Silje Norendal tok sitt andre X Games-gull i karrieren.
Foto: DOUG PENSINGER / AfpNorendal gikk forbi daværende leder Jamie Anderson med 0,34 poeng. Og da forhåndsfavoritt Anderson som den siste startende måtte nedi med hånda, var saken klar. Norendal hadde tatt gull.
– Dette er helt fantastisk. jeg hadde ikke ventet det i det hele tatt. Jeg hadde vært fornøyd med en pallplass i dag, sa hun til NRK etter konkurransen.
– Men da jeg begynte på tredje runnet, følte jeg at tredjeplass ikke var nok. Jeg har hatt mange tredjeplasser tidligere i år. Nå er jeg bare kjempefornøyd, strålte gullvinneren.
– Har drømt om dette siden jeg var åtte
Hun mener selv hun ikke kunne gjort det bedre i siste omgang.
– Hva betyr dette for deg?
– Jeg har sagt i mange intervjuer før at gull i X Games har vært drømmen. Det siste halvåret, etter at jeg vant Eurex (X Games i Europa), har dette vært det store målet. Det har jeg drømt om siden jeg var åtte år gammel.
Hun våget ikke å slippe jubelen løs selv om hun så lederscoren da hun var i mål.
– Jeg trodde Jamie ville komme opp med noe helt nytt, noe jeg ikke hadde sett før.
- Les også: Her svever Sandbech inn til en ny bronse
Reiser hjem søndag morgen
Det blir ikke mye til feiring i kveld. Hun tar flyet hjem i morgen tidlig.
– Da blir det fem dager hjemme. Så skal vi til OL, sier hun.
Om bare to uker skal hun konkurrere i samme øvelse i OL i Sotsji. Da kan det bli mer edelt metall.
Norendal leverte også en sterk førsteomgang og ledet med 94,00 poeng. Men bare til Anderson hadde kjørt, hun fikk 95,66. I andre omgang fikk hun det ikke helt til. Da hadde hun falt til tredjeplass.
Men hun slo fryktelig tilbake i det siste runnet og endte på 96,00 poeng. Det klarte ingen å straffe.
Kjersti Buaas endte på fjerdeplass med 88,00 poeng. Hun fikk til sitt beste run i første omgang.