Hopp til innhold

Her er juvelene i 1. divisjon

Kåre Ingebrigtsen er forundret over hvor dårlige eliteserieklubbene er til å finne spillere i 1. divisjon. Her er de uslepne diamantene de risikerer å gå glipp av.

Lagoppstilling 1. divisjon

NRKs kommentatorer har satt opp dette sammensatte laget av eliteserieklare spillere i 1. divisjon. (F.h.) Målvakt: Lars Cramer. Forsvar: Ruben Kenneth Brandal, Steffen Moltu, Per Verner Rønning, Kristian Brix. Midtbanespillere: Martin Rønning Ovenstad, Ebrima Sohna, Emil Dahle, Kazeem Ahmed. Angripere: Vegard Braaten, Kevin Bosse Elie Beugre.

Foto: Bildemontasje NRK / Scanpix/Hødd/HamKam/Altomfotball/

Kåre Ingebrigtsen

Tidligere Bodø/Glimt-trener Kåre Ingebrigtsen synes det er rart at eliteserieklubbene ikke leter mer etter spillere i egen bakgård.

Foto: Erichsen, Jarl Fr. / SCANPIX
Arne Dokken.

Arne Dokken, sportslig leder i Sandefjord, tror alle klubber på nest øverste nivå har spillere som kunne hevdet seg i eliteserien.

Foto: Lars Erik Ringen / NRK

Mandag åpner overgangsvinduet i Norge, og flere eliteserieklubber trenger nye spillere.

Kåre Ingebrigtsen har de siste sesongene vært trener i både eliteserien og 1. divisjon. Han tror eliteserieklubbene kan finne spillerne de trenger i egen bakgård, men beskriver klubbenes oversikt over 1. divisjon som «svært dårlig».

Så hva er det klubbene i så fall går glipp av? Finnes det spillere i 1. divisjon som kan ta steget opp i eliteserien, slik Kim Ojo og Makhtar Thioune har gjort?

NRK.no har snakket med flere sportslige ledere i 1. divisjon, og alle er overbevist om at svaret er ja.

– Det er ingen tvil om at det finnes enkeltspillere som ville hatt en god framtid i eliteserien. Jeg tror hvert eneste lag har den type spillere, sier Arne Dokken, sportslig leder i Sandefjord.

Her er de 11 heteste navnene

NRKs 1. divisjons-kommentatorer Andreas Stabrun Smith og Christian Nilssen er enige.

– Det har vist seg flere ganger at det skjuler seg små perler i 1. divisjon, sier Stabrun Smith.

De to kommentatorene lister opp flere spillere som kan lykkes i eliteserien, og vi utfordrer dem til å sette opp en hel lagoppstilling.

Her er de 11 unge 1. divisjonsspillerne de tror er best rustet til å ta steget opp i eliteserien - pluss noen innbyttere:

Tror laget kunne hevdet seg

Andreas Stabrun Smith

Andreas Stabrun Smith kommenterer 1. divisjonskamper for NRK.

Foto: Janne Fredriksen / NRK
Christian Nilssen

Christian Nilssen kommenterer 1. divisjonskamper for NRK.

– Dette laget hadde nok trengt noen krumtapper til for å være helt stabilt i eliteserien, men på sitt beste kunne de slått mange, sier Andreas Stabrun Smith.

Han får støtte av tidligere Bodø/Glimt-trener Kåre Ingebrigtsen.

– Ja, jeg tror de kunne hevdet seg. Hvis de ble satt i system av en dyktig trener, er det ikke tvil om det, sier Ingebrigtsen til NRK.no.

Noen spillere utmerker seg spesielt, og Nilssen og Stabrun Smith nevner blant annet Hønefoss-angriper Kevin Bosse Elie Beugre (18) og Asker-keeper Lars Cramer (20).

Likevel er de ikke i tvil om hvem som er aller mest interessant.

– 17 år gamle Martin Rønning Ovenstad har imponert meg enormt. Ballbehandling på hans nivå er meget sjelden vare i norsk fotball, sier Andreas Stabrun Smith.

– Bra arena for å utvikle seg

Til forskjell fra mange av de andre spillerne på lista er det ingen spøk å hente U-landslagsspilleren.

Han har opplevd interesse fra eliteserieklubber som Odd, Molde og Strømsgodset, men det er fra utlandet de fleste forespørslene kommer.

Martin Rønning Ovenstad

Martin Rønning Ovenstad er en av de mest ettertraktede spillerne i 1. divisjon.

Foto: Mjøndalens hjemmeside

– De utenlandske klubbene har fulgt med på landslagskampene. Det er snakk om en del tyske klubber, og senere i sommer skal jeg på treningsopphold til Twente i Nederland. Jeg har vært der før, og nå ville de at jeg skulle komme på nytt, sier Rønning Ovenstad til NRK.no.

Selv synes han det er hyggelig å være en av de mest ettertraktede spillerne i 1. divisjon. Han skryter divisjonen som utviklingsarena.

– Jeg føler at jeg har utviklet meg mye i år som jeg har fått spille fast. Jeg synes det er en kjempefin arena for unge spillere, sier 17-åringen.

Han blir trolig i Mjøndalen til kontrakten går ut etter sesongen. Og da spørs det om det er for sent for norske klubber å melde seg på i kampen om stortalentet.

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Bunnsolide Arsenal tok tilbake tabelltoppen – slo byrival uten Ødegaard

    Lørdag kveld fikk Fulham besøk av serieleder og byrival Arsenal.

    I London-derbyet var det Arsenal som var sterkest. Leandro Trossard sørget for kampens eneste mål etter timen spilt.

    Belgierens avgjørende scoring kom etter et hjørnespark.

    Arsenal fortsetter å være bunnsolide defensivt. Så langt i Premier League-sesongen har de kun sluppet inn tre mål på åtte kamper.

    Seieren sendte London-klubben tilbake på toppen av tabellen i den engelske toppdivisjonen.

    De ligger tre poeng foran Manchester City, som gikk forbi Arsenal etter 2-0-seieren over Everton tidligere lørdag.

    Martin Ødegaard var ikke med for serielederne. Han er ute i en god stund fremover grunnet en leddbåndsskade han pådro seg mot West Ham.

    Arsenal-trener Mikel Arteta har tidligere uttalt at Ødegaard kan være uaktuell til etter den kommende landslagspausen i november.

    en mann i sportsuniform
    Foto: Andrew Boyers / Reuters / NTB
  • Fotball: Tap for nedrykkstruede Raufoss

    Raufoss tapte lørdag 4-0 mot Egersund borte.

    Fire kamper før sesongslutt ligger klubben på en faretruende fjortendeplass i førstedivisjon.

    I sine tre siste kamper i 1. divisjon møter Raufoss, allerede nedrykksklare Skeid, Mjøndalen som ligger på plassen under og Moss som ligger noe høyere på tabellen.

  • Ny Rosenborg-nedtur – mistet seieren på overtid

    Rosenborg har slitt den siste tiden, men borte mot Bryne så de lenge ut til å få med seg en svært etterlengtet opptur.

    Slovakiske David Duris sendte bortelaget i ledelsen etter halvtimen spilt, men etter hvilen var landsmann Tomas Nemcik uheldig da han satte ballen i eget mål.

    Fem minutter før slutt dukket Rosenborgs høyrekant opp igjen. Duris hamret inn ledermålet, men gleden ble kortvarig.

    På overtid smalt det i andre enden. Duarte Moreira sørget for at det endte 2-2 på Jæren.

    Rosenborg har nå gått fire eliteseriekamper på rad uten å vinne. Den forrige seieren i serien kom mot Haugesund tilbake i september.

    Det har gjort at Rosenborg har havnet i ingenmannsland på tabellen. De ligger på en 5.-plass, men har nå sju poeng opp til Tromsø på plassen over.

    For Bryne kan poenget vise seg å bli gull verdt. De er fortsatt i nedrykksstriden.

    Etter 25 kamper ligger Bryne på 14.-plass, fire poeng foran Strømsgodset som ligger på direkte nedrykk.

  • Kjempemiss av toppscoreren: – Nesten ikke til å tro

    Bodø/Glimt jakter et nytt seriemesterskap i Eliteserien, men var oppe mot en skummel motstander borte mot Sarpsborg 08, lørdag ettermiddag.

    Daniel Karlsbakk har 16 mål i serien denne sesongen, men fra én meters hold klarte han likevel ikke å omsette avslutning fra Mohanad Jeahze til mål.

    – Det er nesten ikke til å tro, utbrøt TV2s Endre Olav Osnes.

    – Jeg har aldri hatt en sånn før. Men jeg regnet med at den ville komme, uansett. Det er bare å være hard i hodet og tenke på den neste sjansen, sier Karlsbakk til NRK.

    I stedet smalt det i den andre enden. Fredrik Sjøvold avsluttet etter at Patrick Berg la igjen ballen med hælen. Skuddet gikk rett på Mamour Ndiaye, som likevel ikke fikk opp armene.

    Da var det gått 53 minutter av oppgjøret og Glimt ledet noe flatterende 3-1.

    Etter at vertene havnet under med Odin Bjørtufts vakre hodestøt, slo de tilbake på vakkert vis.

    – Det der er til å bli lyrisk av, faktisk. Et Glimt-lag som står høyt blir jo bare spilt av, sa TV 2-kommentator, Osnes.

    På tross av flere feite målsjanser til vertene, var Kjetil Knutsens gutter langt mer effektive.

    – Jeg har ikke sett på tall for «forventende mål», men kanskje var det uavgjortkamp? Men så var de som sinnsykt effektive, og vi var ineffektive, oppsummerte Karlsbakk.

    Andre omgang skilte seg ikke voldsomt ut fra den første. Det var mange store målsjanser til begge lag men ett av lagene slet med å omsette dem.

    Bjørtuft noterte seg for sin andre scoring for ettermiddagen, og etter flere brente sjanser fant også Kasper Høgh veien til nettmaskene. Sondre Sørli reduserte én gang for særpingene.

    Dermed ble det 5-2-seier til Glimt. I tillegg tok de tilbake tabelltoppen fra Viking.

  • Skeid rykker ned til 2. divisjon

    Den gamle fotballstorheten Skeid rykker ned til 2. divisjon.

    Det er klart etter at Oslo-laget tapte 0-5 for Stabæk hjemme på Nordre Åsen lørdag.

    Skeid ligger sist i 1. divisjon med 12 poeng, etter bare én seier på 26 kamper. De har 13 poeng opp til Raufoss på kvalifiseringsplass, og med bare fire kamper igjen av sesongen har Skeid nå ingen mulighet til å unngå nedrykk.

    Skeid rykket opp til Obosligaen før denne sesongen, anført av trener Vilde Mollestad Rislaa (bildet). Hun er den første kvinnelige hovedtreneren for et lag på nivå to i norsk fotball.

    Skeid er knyttet til strøket Torshov i Oslo. Klubben har åtte norgesmesterskap og ett seriemesterskap i fotball, de fleste på 60-tallet.

    Stabæk kjemper også for å overleve i 1. divisjon. Med dagens seier klatrer de forbi Raufoss til 13. plass og trygg grunn, men bare på grunn av bedre målforskjell.

    Laget fra Bærum har fem kamper igjen av seriespillet.

    En kvinnelig fotballtrener står på sidelinjen og ser utover en fotballbane
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.