Hopp til innhold

Berger skjøv Solemdal ut fra pallen

HOCHFILZEN (NRK): Tora Berger måtte bryte seiersrekken. Hun greide likevel å karre seg innpå pallen under skiskyttersprinten i Hochfilzen, sekunder før Synnøve Solemdal.

Synnøve Solemdal gikk inn til tredjeplass på sprinten i Hochfilzen, Østerrike. Men like bak kom Tora Berger og dyttet lagkameraten ut av pallen.

VIDEO: Tora Berger tok pallplassen fra Solemdal, som likevel var fornøyd med løpet sitt fredag.

– Jeg synes at hun burde lagt inn et fall, eller noe sånt, sier Solemdal til NRK.

Synnøve Solemdal gikk et godt langrenn i Hochfilzen, og med kun en bom blandet hun seg plutselig inn i tetstriden.

Synnøve Solemdal

Synnøve Solemdal leverte et godt renn, og var sekunder unna pallen.

Foto: Bendiksby, Terje / NTB scanpix

Det så lenge ut som om skiskytteren kunne ta sin første pallplassering i verdenscupen.

Solemdal gikk ut fra siste stående i ledelse, men måtte se tre løpere gå raskere enn henne de siste kilometerne.

– Det var nære på, men jeg var virkelig fornøyd med løpet mitt i dag, sier Solemdal.

Tapte for mye mot slutten

Solemdal ble stiv og sliten mot slutten, og tapte verdifulle sekunder de siste meterne.

Hun ble dermed slått av Tora Berger, som gikk seg kraftig opp mot slutten av løpet.

En spent Solemdal stod i målområdet og fulgte med på innspurten til Berger, men måtte konstatere at hun til slutt endte på 4. plass, kun 3,6 sekunder unna en plass på pallen.

– Med de beina jeg hadde opp siste bakken, skjønte jeg at dette skulle bli hardt, forteller en sliten Solemdal.

– Men jeg kjempet det kunne, og i morgen er det jaktstart, og da skal jeg på pallen.

Darja Domratsjeva fra Hviterussland vant rennet foran finske Kaisa Mäkäräinen. Domratsjeva var 4,7 sekunder foran finnen og 12,9 sekunder foran Berger.

Gikk litt for tungt

Tora Berger, som har hatt en fantastisk sesongstart, var ikke like energisk i Hochfilzen som hun har vært i de foradgående løpene.

Før sprinten i østerrikske Hochfilzen hadde hun tatt tre av tre mulige seirer i verdenscupen, men fredag gikk det litt for tungt i sporet for lesjaværingen.

– Da jeg kom i mål, trodde jeg faktisk at Synnøve ledet. Jeg trodde at hun var foran meg, sier Tora Berger.

– Domratsjeva var sterk i dag, men ikke skremmende sterk som hun var på normalen, så det lover bra, sier hun, med tanke på lørdagens jaktstart.

Øvrige norske resultater:

35) Fanny Welle-Strand Horn 1.45,4 (2)
45) Tiril Eckhoff 2.00,7 (3)
76) Bente Landheim (2)
80) Hilde Fenne 3.05,2 (5)

Siste nytt

  • Flytter Norges U21-kamp mot Israel

    Norges U21-landslag skulle etter planen spille EM-kvalifiseringskamp hjemme mot Israel 14. november, dagen etter Norges A-landslag møter Estland på Ullevaal.

    Norges Fotballforbund (NFF) opplyste imidlertid tidligere i høst at det vurderte å flytte hjemmekampen utenlands av hensyn til sikkerhetsspørsmål.

    Nå har NFF og det israelske forbundet blitt enige om å endre på den opprinnelige terminlisten, opplyser det israelske forbundet til NRK.

    – Vi har nettopp fått bekreftet at de to lagene er enige om å bytte om på hjemme- og bortekampene. Israel arrangerer kamp i Ungarn 14. november og den andre kampen blir spilt i Norge 6. oktober 2026, skriver det israelske fotballforbundets pressesjef Shlomi Barzel til NRK i en e-post.

    NFFs kommunikasjonsdirektør Ragnhild Ask Connell bekrefter at de er enige med Israel om en slik løsning.

    – Det ble mest praktisk å flytte kampen. Det har vært god dialog med både Israelske forbundet og Uefa, sier hun til NRK.

    Etter det NRK erfarer falt man ned på denne løsningen fordi NFF har slitt med å få norske klubber til å ta arrangøransvar for hjemmekampen mot Israel, og at de dermed trolig måtte arrangere kampen på Ullevaal.

    Siden Norges A-landslag spiller mot Estland der dagen før, og trener der dagen etter, ble det vurdert slik at belastningen på gressmatten hadde blitt for stor.

    Norges U21-herrer åpnet EM-kvalifiseringen med 5-0-seier mot Slovenia på Marienlyst stadion i Drammen 09. september.

    U21-EM spilles i Albania og Serbia i 2027.

    En ung gutt som spiller fotball og feirer en scoring med å peke med pekefineren.
    Foto: Carina Johansen / NTB
  • Tidligere Storhamar-profil klar for Vålerenga

    Adrian Saxrud Danielsen har signert kontrakt for resten av sesongen med Vålerenga, og debuterer sannsynligvis allerede denne uken.

    Den robuste backen er opprinnelig fra Storhamar, og vant NM-sluttspillet med Hamar-klubben senest i 2025 og 2024. Nå skal han altså spille for rivalen Vålerenga.

    – Det er helt nydelig å komme hit. Jeg er tatt veldig godt imot her på Jordal, sier Danielsen til NRK.

    – Hvorfor velger du Vålerenga?

    – Først og fremst så har jeg veldig tro på prosjektet til Morten Ask og Roy Johansen. Det er utrolig kult å spille for Norges største ishockeyklubb. Jeg har lyst til å være med å vinne noe noe annet sted enn Storhamar. Det trigger meg veldig, sier 33-åringen til NRK.

    Etter fjorårssesongen signerte Saxrud Danielsen for Bordeaux i Frankrike. Men der ble kontrakten terminert tidligere denne måneden. Danielsen forteller at han og familien enkelt og greit ikke trivdes i den franske byen, og derfor flyttet de hjem til Norge.

    Fra da har 33-åringen vært ledig på markedet og linket til alle toppklubber i Norge, inkludert gamleklubben Storhamar.

    Men i helgen ble han enig med Vålerenga rundt en avtale som i første omgang gjelder for resten av sesongen.

    Saxrud Danielsen forstår hvis overgangen til Vålerenga vekker litt harme i hjembyen ved Mjøsa.

    – Til syvende og sist så tror jeg folk forstår hvorfor man velger Vålerenga. De er en stor klubb, den største i Norge. En flott organisasjon som står for veldig mye bra.

    Vålerengatrener Roy Johansen ser med glede fram til at Hamarsingen skal spille for de kongeblå på Oslo Øst.

    – Vi har fått en solid back til klubben. Vi var veldig glad for at han valgte Vålerenga. Han vil bety mye denne sesongen her. Han kommer inn med mye kraft og er sterk, sier Johansen til NRK.

    Adrian Saxrud Danielsen
    Foto: Kyrre Merg/Vålerenga Ishockey / NRK
  • Dyche tar over Nottingham Forest – blir klubbens tredje manager denne sesongen

    Sean Dyche blir den tredje treneren til å lede Nottingham Forest på halvannen måned. Den tidligere Everton-sjefen skal i aksjon allerede torsdag.

    Nottingham Forest har kunngjort ansettelsen på sine nettsider. Dyche har fått en kontrakt som varer til sommeren 2027.

    54-åringen har vært uten jobb siden han fikk sparken i Everton i januar. Nå skal han ta over et Nottingham Forest-lag som har slitt voldsomt etter å ha imponert stort og kvalifisert seg til spill i Europa sist sesong. Forest står uten seier på de ti siste kampene.

    – Dyche er en respektert og erfaren Premier League-manager som bringer den perfekte blandingen av karakter, taktisk skarpsindighet og dokumenterte prestasjoner inn i arbeidet med å lede klubben gjennom det neste kapittelet, skriver Forest.

    Sean Dyche har selv en fortid i Nottingham Forest og spilte for laget i ungdommen.

    Ange Postecoglou tok over Forest-jobben 9. september og erstattet fanfavoritten Nuno Espírito Santo, som måtte gå etter internt bråk.

    Postecoglou fikk kun 39 dager i jobben. Lørdag ble han sparket bare 17 minutter etter kampslutt i 0-3-tapet for Chelsea.

    Porto kommer til Nottingham i europaligaen torsdag. Deretter venter kamper mot Bournemouth og Manchester United i Premier League.

    (©NTB)

    FILE PHOTO: Soccer Football - Premier League - Newcastle United v Burnley - St James' Park, Newcastle, Britain - February 29, 2020 Burnley manager Sean Dyche applauds fans after the match REUTERS/Scott Heppell EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. Please contact your account representative for further details./File Photo
    Foto: Reuters

Sendeplan

Kl. Program Kanal