Hopp til innhold

Slik nominerer du Årets ildsjel

Det er snart klart for Idrettsgalla igjen.

Kjetil André Aamodt

Det kanskje mest berømte øyeblikket i Idrettsgallaens historie. Kjetil André Aamodt offentliggjorde på direkten at han legger opp som alpinist på Idrettsgallaen 2007. Det gjorde han etter å ha vunnet prisen som årets mannlige idrettsutøver

Foto: Håkon Mosvold Larsen / Scanpix

Har du en favoritt? Nominér han eller hun til Årets ildsjel her.

Siden 2002 har vi arrangert Idrettsgallaen. Her gjør vi stas på menneskene i og bak idretten, og hedrer våre helter for prestasjonene deres i året som var. 12. januar 2013 avholdes gallaen på Hamar.

Kong Harald

Kong Harald ble tildelt hedersprisen under Idrettsgallaen 2011.

Foto: Aleksander Andersen / Scanpix

Med prisutdeling, sceneshow, livemusikk og humoristiske innslag, er Idrettsgallaen garantert underholdning.

Billettene legges ut i november, og programmet sendes direkte på NRK1 fra klokka 19:55.

Prisdryss på gallaen

Totalt skal 14 priser deles ut. Priser som årets kvinnelige utøver, årets mannlige utøver og årets lag er priser som er blitt delt ut siden starten.

Nytt for 2013 er at årets funksjonshemmede utøver er delt i to priser, en for årets mannlige, og en for årets kvinnelige. 11 av de 14 prisene bestemmes av hovedjuryen.

daloen

Alexander Dale Oen vant to priser på Idrettsgallaen 2012. Han ankom Hamar OL-Amfi sammen med kjæresten Anja. Hun ble senere landskjent for sin tale under Dale Oens bisettelse.

«Årets navn» er folkets pris. Juryen velger ut kandidater, men det er du som publikum som stemmer frem og bestemmer vinneren.

Avstemningen starter i desember, og avsluttes under gallaen. På Idrettgallaen 2012 fikk Therese Johaug flest stemmer, og ble dermed årets navn.

«Utøvernes pris» stemmes frem av idrettsutøverne selv. Den var det Alexander Dale Oen som vant i 2012.

Hvem er din lokale Ildsjel?

Årets Ildsjel er en helt spesiell pris. Den er det nemlig du der hjemme som er med å bestemme vinneren av.

Deretter velger Ildsjel-juryen ut fem kandidater, en fra hver del av landet. I løpet av desember presenteres de ulike kandidatene, på nett og på TV.

hand

Håndballjentene har vært en gjenganger på Idrettsgallaen gjennom årene. Her ankommer Tonje Nøstvold, Camilla Herrem og Ida Alstad Idrettsgallan 2012.

Foto: Varfjell, Fredrik / Scanpix

Mellom 15. desember og 11. januar kan du stemme på Årets Ildsjel.

Avstemningen foregår på nett. Folkets stemmer og Ildsjel-juryen avgjør hvem som blir Årets Ildsjel. Prisen deles ut på selve Idrettsgallaen.

Slik jobber juryen

Alle de norske idrettsforbundene har meldt inn sine forslag til kandidater. 12. november var siste frist.

Etter dette møtes hovedjuryen flere ganger for å plassere kandidatene de har fått inn til de ulike kategoriene, og for å bestemme vinnerne.

Noen dager før jul offentligjøres de nominerte.

Idrettsgallaen er eid av Norges Idrettsforbund, Norsk Tipping og NRK.

Siste nytt

  • Ruud tok årets andre tittel

    Casper Ruud vant finalen i ATP 250-turneringen i Stockholm.

    26-åringen fra Snarøya hadde full kontroll fra start til slutt i søndagens finale mot franske Ugo Humbert.

    Nordmannen vant i strake sett (6-2, 6-3).

    Det er Ruuds 14. tittel i karrieren.

    Casper Ruud i 3. runde av US Open
    Foto: AFP
  • Ronny Deila ferdig som trener i Atlanta United

    Ronny Deila (49) får ikke fortsette i Atlanta United. Han har slitt med å få resultater etter MLS-comebacket.

    Klubben bekrefter avgjørelsen på sine nettsider. Deila avsluttet grunnserien i MLS med å spille 1–1 mot DC United natt til søndag.

    Deila hadde kontrakt til og med 2027-sesongen, men nå er samarbeidet over etter én sesong. Under telemarkingen hadde Atlanta United sin verste seriestart siden Georgia-klubben begynte å spille MLS-fotball i 2017.

    Motgangen kom selv om profiler som Emmanuel Latte Lath og Miguel Almirón ble hentet før sesongen.

    Deila mistet jobben etter sesongavslutningen søndag. (NTB)

    en mann med hånden på ansiktet
    Foto: LEONARDO FERNANDEZ / AFP / NTB
  • Nordmann med sølv i 24-timers VM i Frankrike

    Jo Inge Norum (48) løp 285 kilometer i løpet av de 24 timene i VM i Frankrike, noe som holdt til VM-sølv og ny nordisk rekord.

    – Det føles veldig, veldig bra. Det var bedre enn forventet. Jeg forventet kanskje topp 10 opprinnelig, men så spiste jeg meg stadig innpå underveis, sier en litt sliten men fornøyd Norum til NRK.

    – Det er kjempestort. Han setter jo ny norsk rekord og i tillegg ny nordisk rekord, sier lagleder Lars Erik Gylland.

    Ukrainske Andrii Tkachuk løp 294 kilometer og sikret seg gullet. Finske Jonka Matti tok bronsen med to kilometere kortere distanse enn Norum.

    I kvinneklassen ble Ida Slorafoss beste norske kvinne med 240 kilometer og en 9.-plass.

    Jo Inge Norum jubler for VM-sølv.
    Foto: Aina Nygård / Aina Nygård

Sendeplan

Kl. Program Kanal