Hopp til innhold

Tur/retur yogahelvete

De skal finne igjen lykken med rødbeter, neseskylling og lotusstilling. Yoga er den nye medisinen for kvinner i 40-årskrisa.

Yoga

Flere og flere kvinner i 40-årene blir yogaentusiaster. Er yoga den nye kuren mot 40-årskrisa?

På knærne, framoverbøyd, med armene støttende på gulvet foran, sitter Brita Garden og ti andre damer med åpen munn, tunga ut og en guttural lyd kommer unisont fra den mediterende kvinneklanen. Slik ser den nye 40-årskrisa ut.

Trommekurs neste

Brita Garden

Brita Garden, 44 år og yogakursdeltaker.

Etter fylte 40 kommer gjerne erkjennelsen av at man ikke er udødelig, ung og lovende eller kanskje ikke er kommet så langt som man ønsket i livet sitt. Men hvorfor er vi ikke fornøyde med det vi har?

- Jeg er jo egentlig kjempefornøyd med livet mitt. Men plutselig sitter man som en vestlig middelklassedame og skal på kurs og lære å meditere. Jeg har alltid ledd av dem før – trommedamene. Men jeg har ikke vært på trommekurs enda. Det blir vel det neste, ler Garden.

Tidligere har Radiodokumentaren studert den mannlige 40-årskrisa, som tar form av ivrig Birkebeinerdeltakelse og innkjøp av dyrt treningsutstyr. Men hvordan ser den kvinnelige 40-årskrisa ut? Brita Garden har tatt inn på ”yoga-retreat” og prøver å finne ut nettopp dette.

Alternativt er ”in”

Madonna

Madonna er nesten like kjent for sin veltrente yoga-kropp som for musikken.

Yoga har gått fra å være en flere tusen år gammel del av den religiøse praksisen i Sør-Asia, til å bli et Hollywood-must frontet av kjendiser som Madonna og Gwyneth Paltrow. I dag er yoga en populær treningstrend som både 40-åringer og andre trykker til sitt bryst – med dype inn og utpust.

Andelen av den voksne befolkningen som benytter alternativ behandling økt med godt over 50 prosent de siste ti årene, viser tall fra SSB. Den typiske brukeren av alternativ behandling er by-kvinner mellom 30 og 50 år.


- Aldri mer rødbeter

Ønsket om å koble av, trene og lære å meditere førte Brita Garden til et intensivt yogakurs på Askøy, nord for Bergen. Det er vanligvis flest kvinner på kursene, og denne helgen var det ingen menn å se på yogamattene.

På yogakurset er dagene fylt med intense yoga- og meditasjonstimer, neseskylling, badstu og – ikke minst vegetarmat. Det var rødbetene som til slutt tok knekken på Garden.

- Vi hadde ikke spist på mange timer, og jeg er vant til å spise litt hele tiden. Når vi endelig skulle få mat så var det bare mos. Med rødbeter til. Jeg ble så dårlig at jeg kastet opp. Jeg kommer aldri spise rødbeter igjen, sier hun.

Hør radiodokumentaren ”Tur/retur yogahelvete” av Brita Garden. Teknisk regi Merete Antonsen, konsulent Berit Hedemann.

NRK P2 lørdag 8. januar kl.10.03, reprise søndag kl.21.03.

Kulturstrøm

  • TMZ: Limp Bizkit-bassist Sam Rivers er død

    Limp Bizkit-bassisten Sam Rivers er død, skriver TMZ.

    Han ble 48 år. TMZ viser til en post på bandets offisielle Instagram-konto.

    – I dag mistet vi vår bror. Vår bandkamerat. Vårt hjerte, skriver bandet.

    Det amerikanske bandet ble i september presentert som et av de store på festivalen Tons of Rock i 2026 i Oslo. De har aldri spilt i Norge før.

    Rivers var med å starte bandet, kjent for «Break Stuff», «Rollin’» og «Nookie» på 90-tallet, men forlot det i 2015. Årsaken var en leversykdom forårsaket av mye alkohol. Etter en levertransplantasjon kom han tilbake tre år etterpå.

    Dødsårsaken er ikke kjent.

    en mann som spiller gitar foran en folkemengde
    Foto: Yalonda M. James / AP / NTB
  • Ingen nordmenn har klart det etter dem

    Lørdag 19.oktober 1985 ringte telefonen i leiligheten der Morten, Magne og Pål bodde i London. Det var med beskjeden om at låta deres Take On Me hadde nådd 1.plass på den amerikanske Billboard Hot 100-lista. Nå hadde a-ha den singelen som var mest spilt på radioer og mest kjøpt av folk i hele USA. Etter det har ingen nordmenn hatt musikk på toppen av den listen!

    -Vi startet på toppen sier Magne Furuholmen i intervjuet du kan høre i Musikklivet, og denne endret alt.

    Take On Me startet som "The Juicy Fruit Song", med bare melodien og riffet til Magne og Pål i deres første band Bridges. Mortens sang på refrenget er inpirert av Richard Strauss «Also sprach Zarathustra». Tempoet er like raskt som en moderne technolåt. Og videoen med tegneseriesekvensen var banebrytende, og ofte etterlignet siden.

    40 år senere listes Take On Me fortsatt opp blandt popens beste låter. Riffet gjør sangen gjenkjennlig på få sekunder. Og fortsatt er det nesten umulig å synge som Morten på refrenget, som går over 2 1/2 oktav.
    - Den var ikke laget for å være noen sing-a-long, forteller Magne i Musikklivet.

    Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy
    Foto: Michael Ochs Archives / Getty Images
  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka