De ansatte ved galleriet Soli Brug i Sarpsborg har levd med et sterkt tidspress de siste ukene.
Magne Furuholmen sammen med innehaver på Soli Brug, Ole Dørje.
Foto: Rune Fredriksen / NRKEt nytt renseanlegg til en million kroner måtte på plass mellom to utstillinger, og etterlot seks store betonglokk på plenen utenfor.
– Vi var bekymret for at lokkene skulle bli et nytt fremmedelement i hagen vi har holdt på med i alle disse årene, forteller innehaver Ole Dørje til NRK.
Nå prydes de av krukker laget av Magne Furuholmen, som i dag innviet både renseanlegget og sin nye utstilling.
– Det var noe som kom etter at utstillingen var planlagt, men det handler om å snu noe negativt til noe positivt. Det jobber vi med hele tiden, smiler kunstneren.
- LES OGSÅ:
(Artikkelen fortsetter under)
Nå prydes de seks kumlokkene av krukker laget av kunstner Magne Furuholmen.
Foto: Rune Fredriksen / NRK– En egen stemning
Furuholmen fyller også et av brugets utstillingslokaler med biler.
Til sammen utgjør det en oppsummering av alt han har holdt på med de siste årene.
Furuholmen mener kontrasten mellom de nye elementene og det gamle lokalet fungerer godt.
Foto: Rune Fredriksen / NRK– Det er ting som har blitt til litt underveis og som jeg syns kunne fungere i denne settingen, forteller Furuholmen til NRK.
– Dette er veldig spesielle utstillingslokaler, og det gir en egen stemning å komme inn med nye ting i gamle, restaurerte lokaler.
Også innehaver Ole Dørje er svært fornøyd med resultatet.
– Vi føler selv at det har blitt veldig bra, så vi gleder oss til åpningen og fortsettelsen av dette.