Politiet i Tromsø får knallhard kritikk av Spesialenheten for politisaker etter pågripelsen av basketballspilleren Anthony Williams fra klubben Tromsø Storm i august i fjor.
Dårlig skjønn – og klare antydninger kameraderi, er blant konklusjonene i vedtaket fra Spesialenheten etter å ha etterforsket politiet i Tromsø.
Williams sin advokat, Svein Kristian Wikstrøm, mener hans klient har fått fullt gjennomslag for sine synspunkter:
– Slik jeg ser det har Williams vunnet fram med det han hele tiden har hevdet. At det ikke var grunnlag for det politiet gjorde. Og at det således ikke var rettsmessig å gjøre det som ble gjort overfor han i august i fjor, sier Wikstrøm til NRK.
Williams spilte for Tromsø Storm, men bor nå i USA.
Foto: Gunnar Grindstein / NRK
Urettmessig pågripelse
Spesialenheten skriver i sitt vedtak fra 22. september blant annet:
«Slik saken fremstår for Spesialenheten har Williams urettmessig blitt utsatt for ransaking og pågripelse. Innsatsleder og operasjonsleder kan kritiseres for å ha utvist dårlig skjønn og Spesialenheten har konkludert med at både ransakingene og pågripelsen objektivt sett representerer overtredelse av straffelovens paragraf 116 og 117.»
Dramatikk
Det var natt til 28. august i fjor Tromsø Storms stjernespiller Anthony Williams ble innbrakt til politistasjonen i Tromsø i håndjern – etter at politiet først hadde gjennomført en ransaking i hans leilighet og bil.
Bakgrunnen for at politiet slo til var et tips fra faren til Williams sin samboer – en tidligere politibetjent ved Troms politidistrikt. Han og Williams hadde kranglet, Williams dro deretter til et utested i Tromsø sentrum og politiet tok affære fordi melder mente basketballspilleren var påvirket.
Til dette skriver Spesialenheten:
«Når melder i tillegg er pensjonert kollega fra politiet, som noen av tjenestemennene kjente godt til fra før, kan det ha påvirket deres egen dømmekraft av bevissituasjonen. Som følge av dette hadde ikke Williams den nødvendige rettsbeskyttelse i forhold til politiets bruk av tvangsmidler overfor han.»
Vil reise søksmål
Williams – som ikke har spilt basketball etter episoden, og som nå bor i USA – vil trolig komme med et erstatningskrav, ifølge hans advokat.
I forbindelse med pågripelsen i Tromsø sentrum ble han påført håndjern, som ble strammet til – ifølge politiet ved et uhell – på vei til politistasjonen i Tromsø.
«I tillegg til foran nevnte om bruk av tvangsmidler, kan det stilles spørsmålstegn ved nødvendighet av å bruke håndjern på Williams, idet det ikke forelå en situasjon hvor han oppførte seg truende,» står det i vedtaket.
– Det er sannsynlig at min klient vil reise et søksmål, ja. Williams er påført en skade i hånden som følge av bruken av håndjern. Og vi sitter på en legeerklæring som bekrefter dette. Som basketspiller er han avhengig av en frisk hånd. Når han da lenger ikke kan spille basketball, så sier det seg selv at han har et økonomisk tap. I tillegg har han – etter hans egen oppfatning – tapt anseelse som følge av denne episoden, sier Wikstrøm.
Fyhn: – Uenig, vil anke
Politimester Truls Fyhn er uenig i kritikken. Nå forteller politiet i Troms at de har et avgjørende lydopptak i saken.
Foto: Harald Albrigtsen
Politimester Truls Fyhn i Troms politidistrikt fikk saken på sitt bord først torsdag formiddag. Fyhn er uenig i kritikken, og sier at de to polititjenestemennene ikke vil få refs.
– Det gjelder hjemmel for ransaking og pågripelse generelt. Vi er så uenig i det faktum som Spesialenheten legger til grunn, at vi vil benytte oss av vår mulighet til å anke spesialenhetens avgjørelse inn for riksadvokaten, og det kommer vi til å gjøre, sier Fyhn.
Politiet: – Vi har lydopptak
Politiet klager til nå Riksadvokaten på avgjørelse fra Spesialenheten om pågripelsen av basketballspilleren Anthony Williams i august i fjor.
Ifølge politimester Truls Fyhn har de også funnet et lydopptak fra dagen pågripelsen skjedde som viser at politiet hadde grunn til å pågripe Williams.
De vil nå brukes dette i deres klage til Riksadvokaten.