Det er mange førskolelærere blant de 1400 kommuneansatte som gikk ut i streik fredag. Likevel holder flere barnehager ikke helt stengt. Dette er streikebryteri, mener streikende i Utdanningsforbundet.
LES:
- Ikke streikebryteri, sier Godtfredsen.
Foto: Johanne Tunaal-Larsen / NRKStyrer Bjørg Godtfredsen ved Voietun barnehage i Vågsbygd i Kristiansand er ikke enig. På Voietun har de valgt å holde åpent noen timer daglig.
– Vi opplever det ikke på den måten. Vi har assistenter og fagarbeider som ikke er tatt ut i streik og de har et tilbud til ungene disse fire timene, sier Godtfredsen, som selv satt streikevakt i dag.
Har streiken effekt?
Streiken har skapt problemer for tredjepart, mange foreldre. Godtfredsen håper korttids-tilbudet på Voietun kan være til hjelp for de som sliter med å finne noen til å passe barna.
Førskolelærer Eva Launes er i streik men synes det er greit at barnehagen er åpen.
Foto: Johanne Tunaal-Larsen / NRK– Men hvor effektiv er streiken når barnehagen likevel holder åpent?
- Det vil jo ikke være en normal barnehagedag når det bare er åpent noen timer, sier førskolelærer Eva Launes.
De streikende i Voietun forbereder seg på en langvarig streik. Hvor lenge det vil være forsvarlig å holde barnehagen åpen er det barnehagedirektøren som avgjør.
LES OGSÅ: