Hopp til innhold

Én mann omkom da båt forliste

En mann i 60-årene fra Litauen omkom da en båt med fire fisketurister gikk ned utenfor Mosken, nord for Værøy i Lofoten. En av de andre som var ombord ligger kritisk skadd på Nordlandssykehuset.

Fiskebåten "Kari Anne"

Det var ombord fiskebåten 'Kari Anne' at to av de skipbrudne ble reddet i land.

Foto: Leserbilde

– Vi kan bekrefte at en mann er omkommet. Han var allerede død da redningshelikopteret ankom stedet, sier kommunikasjonsrådgiver ved Nordlandssykehuset, Wigdis Korsvik.

Den omkomne er en mann i 60-årene fra Litauen.

Den andre litaueren som ble fraktet til Nordlandssykehuset etter båtforliset i øst for Mosken i Lofoten, er kritisk skadd og får nå behandling ved sykehuset.

Det var totalt fire turister fra Litauen som hadde leid en fiskebåt ved Å i Loften. To av dem kom forholdsvis uskadd fra båtforliset og er fraktet til legevakten på Å.

Reddet opp av fiskebåt

Hovedredningssentralen (HRS) fikk inn melding om båtforliset klokka 11.08 i dag.

– Vi fikk melding om en fiskebåt som hadde funnet to menn i sjøen, like etter på ble en tredje og en fjerde funnet, sier vakthavende i HRS Erling Herstad.

Da var allerede to personer reddet opp fra sjøen av fiskebåten som oppdaget dem.

Sea King og Redningsskøyta "Det Norske Veritas" ble kalt ut til stedet.

– To personer ble plukket opp av fiskebåten som kom til unnsetning, mens en tredje forsøkte å komme seg ombord i fiskebåten. Den fjerde var kommet bort fra følget, sier Kai Henrik Eriksen, operasjonsleder ved Salten politidistrikt.

Like etterpå opplyste redningshelikopteret på stedet at de hadde reddet opp mannen som hang på ripa til fiskebåten, samt mannen som lå i vannet.

Innholdet som skulle vises her støttes dessverre ikke lenger.

– Jeg hørte roping

Svein Sedeniussen i fiskebåten «Kari Anne» var førstemann på stedet.

– Jeg så først en redningsvest som lå og fløyt, men jeg så ingen personer. Etter en liten stund hørte jeg roping og da fikk jeg se to som fløyt i havet, sier han.

– Jeg fikk begge to ombord og trodde det var det, men etter hvert fikk jeg forståelsen av at det var to til i havet. Da ringte jeg etter redningshelikopter.

Kai Erik Henriksen

ETTERFORSKER: Politiet har startet etterforskning av båtforliset og vil blant annet intervjue de overlevende etter ulykken, opplyser operasjonsleder Kai Erik Henriksen ved Salten politidistrikt.

Foto: Bjørn Erik Rygge Lunde/NRK

Dramatisk redningsaksjon

Sedeniussen lokaliserte også den tredje personen, men det lot seg ikke gjøre å få ombord. Da Sea King redningshelikopter kom til stedet ble de to siste plukket opp fra havet.

Sedeniussen fraktet de to personer til Å, mens Sea King fløy de to andre til Nordlandssykehuset i Bodø.

– De som er fraktet til Å står det forholdvis bra med, men de er preget av sjokk av og kulde, sier Henriksen ved Salten politidisitrikt.

Av de to som ble fraktet til Nordlanssykehuset av Sea Kingen ble ene bekreftet omkommet, mens den andre er kritisk skadd, opplyser pressevakten ved Nordlandssykehuset.

Etterforsker forliset

Politiet kan foreløpig ikke si noe om bakgrunnen for forliset.

– Vi etterforsker saken og holder på å samle trådene. Blant annet vil vi få intervjuet de overlevende og få snakket med kapteinen som heldigvis kom til unnsetning, sier Henriksen.

Han bekrefter overfor NRK at det er fire menn fra Litauen i alderen 38 - 65 år som som var involvert i ulykken. Den omkomne er en mann i 60-årene.