Drift av flyplass er ikke nødvendigvis synonymt med lønnsomhet i Norge. Statistikk fra Avinor viser at 39 av selskapets 46 flyplasser gikk med underskudd i 2012.
Kun de syv lufthavnene Bergen, Trondheim, Stavanger, Bodø, Oslo, Kristiansand og Ålesund kunne vise til grønne tall i regnskapet i fjor.
Lufthavnsjef Tor Hånde ved Vigra lufthavn sier de håper de gode resultatene kan bidra til utvidelser av anlegget på flyplassen.
Foto: Åge André Breivik / NRKSistnevnte lufthavn, Vigra fikk et overskudd på 15,6 millioner kroner i 2012 etter avskrivninger (EBITDA). Det er en markant økning fra resultatet i 2011. Den gang havnet overskuddet på 12,4 millioner kroner.
– Vi har hatt bra trafikk, kombinert med lave kostnader og effektiv drift. Samtidig har vi hatt en kraftig økning i utenlandstrafikken i 2012. Dette er utslagsgivende, og er en tendens som ser ut til å fortsette, sier Lufthavnsjef Tor Hånde ved Vigra lufthavn.
Dermed er Ålesund hovedflyplass medlem av en relativt liten klubb som kan vise til økonomisk overskudd i 2012. De øvrige 39 lufthavnene i Norge står bokført med røde tall i regneskapet, og gikk altså med underskudd.
Hånde forklarer dette med at tallet på flyplasser i Norge ikke står i stil med folketallet på fem millioner innbyggere. Liten trafikk ved flere anlegg gjør det vanskelig å få regneskapet til å gå i balanse.
Lukrative passasjerer
Totalt var det 973.250 passasjerer som reiste fra Vigra lufthavn i 2012. Av disse var det 153.000 som reiste utelands.
I 2011 var det 909.784 reisende ved flyplassen. 117.985 av disse reiste utenlands. Det gir en økning på 63.000 passasjerer som krysset landegrensene. Det betyr mer ekstra mye penger i kassa for lufthavnen.
– Hvis vi ikke hadde hatt disse, hadde vi garantert hatt underskudd. Utenlandsreisende legger ofte igjen mer penger, noe som vises igjen i en kraftig økning i «duty free»- handelen, sier Hånde.
Saken fortsetter under bildet
Lufthavnsjefen håper å få utvide deler av Vigra lufthavn innen året er omme.
Foto: Maria Kristina Vevang / NRKKonkrete investeringer
Overskuddet fra Vigra og de andre seks lufthavnene vil gå med til å dekke underskuddet ved de resterende 39 flyplassene. Hånde sier overskuddet likevel vil gagne det lokale tilbudet.
– Det vil bli lettere for oss å gjennomføre investeringer, ettersom Avinor ser at vi kan stå på egne bein og bidra til fellesskapet. Akkurat nå håper vi å få utvidet avgangshallen.
Hånde sier kapasiteten ved adgangskontrollen og sikkerhetsområdet er sprengt, og understreker at 2.300 ekstra kvadratmeter vil gi en markant bedre opplevelse for passasjerene.
Underskudd
Ellers i Møre og Romsdal kunne verken Årø lufthavn i Molde, eller Kvernberget i Kristiansund kan presentere like lukrative regnskapstall. I hovedsak skyldes det uventede skader og investeringer.
Ved Årø lufthavn sørget lynnedslag og orkanen Dagmar for flere millioner i minus. Samtidig måtte selskapet ut med 5–6 millioner kroner til Molde Lufthavnutvikling AS, i sammenheng med forlengelse av rullebane og andre utbedringer.
– Målsettingen vår er å gå i overskudd innen 2023, sier lufthavnsjef John Offenberg.
Ved Kvernberget i Kristiansund er underskuddet på 19 millioner kroner, grunnet investeringer i lysanlegg, utvidet sikkerhetsområde, samt rullebane. Ørsta/Volda lufthavn presenterte et underskudd på 22 millioner kroner.