Hopp til innhold

Strømming øker musikksalget

Musikkmarkedet i Norge steg med 11 prosent i 2013. De populære strømmetjenestene sørger for oppgangen.

The Fox

Låten «The Fox» av Ylvis-brødrene var den mest strømmede norske låten i fjor. Tallene fra bransjeorganisasjonen IFPI for fjoråret viser at strømming nå representerer 65 prosent av musikkmarkedet.

Foto: AP/ntb scanpix

Musikkmarkedet i Norge omsatte totalt for 603 millioner kroner i fjor, noe som er en oppgang på 11 prosent fra året før.

Det viser nye tall fra bransjeorganisasjonen IFPI. Dette inkluderer CD-er, strømmetjenester og nedlastinger.

Marte Thorsby

– Vi ser at de norske forbrukerne har omfavnet strømmemodellen, forteller direktør i bransjeorganisasjonen IFPI, Marte Thorsby.

Foto: Tommy Normann

Tallene viser at det var nettopp strømmetjenester som gjorde at musikkmarkedet gikk kraftig opp i fjor.

LES OGSÅ: Hva er strømming?

– Uvanlig kraftig økning

– Vi ser at de norske forbrukerne har omfavnet strømmemodellen, for det er utelukkende strømming som gjør at vi går opp elleve prosent, forteller direktør i bransjeorganisasjonen IFPI, Marte Thorsby.

Thorsby forteller at en oppgang i markedet på 11 prosent er mye sammenlignet med andre markeder.

– Det er ikke mange markeder som går opp såpass mye, sier Thorsby.

LES OGSÅ: Hedret Mandela på Nobelkonserten

Fysisk musikk stuper

– Tallene på både nedlasting og salget av fysisk musikk som CD-er og plater går ned, forteller Thorsby.

– Tilbake i 2010 så var strømming 13 prosent av markedet, mens i 2013 ser vi at dette representerer 65 av markedet. Det er Spotify og Wimp som er de to største tjenestene, forteller Thorsby.

LES OGSÅ: Norsk plateselskap kutter strømming

På tross av et resultat på 603 millioner kroner i musikkmarkedet, kan det likevel ikke slå den fysiske musikkens høydepunkt i 1999.

Da var det tilsvarende tallet på hele 990 millioner kroner.

De 20 mest strømmede låtene i Norge i fjor

 

Låt 

Artist

Plateselskap

1

 Hey brother

 Avicii 

 Virgin/Universal

 The Fox

 Ylvis

 Virgin/Universal

3

 Wrecking ball

 Miley Cyrus

 Parlophone/Warner

4

 Wake me up

 Avicii 

 Virgin/Universal

5

 Roar

 Katy Perry

 Capitol/Universal

6

 Burn

 Ellie Goulding

 Polydor/Universal

7

 You make me

 Avicii

 Virgin/Universal

8

 La la la

 Naughty Boy feat. Sam Smith

 Virgin/Universal

9

 Talk

 Jason Derulo feat. 2 Chainz

 Warner

10

 Animals

 Martin Garrix

 Spinningrecords

11

 Timber

 Pitbull feat. Ke$ha

 Sony music

12

 Love me again

 John Newman

 Islands/Universal

13

 Holy grail

 Jay-Z feat. Justin Timberlake

 Universal

14

 Applause

 Lady Gaga

 Interscope/Universal

15

 Trumpsta

 Contiez feat. Trevy G

 Safari music/Sony

16

 Blurred lines

 Robin Thicke feat. T.I. & Pharrell

 Interscope/Universal

17

 Royals

 Lorde

 Universal

18

 Let her go

 Passenger

 Nettwerk/Sony music

19

 We can't stop

 Miley Cyrus

 RCA/Sony music

20

 Am I wrong

 Envy

 Parlophone/Warner

Ekspander/minimer faktaboks

Kilde: IFPI

Se «The Fox» av Ylvis her:

Innholdet som lå her kan ikke vises.

Kulturstrøm

  • Ingen nordmenn har klart det etter dem

    Lørdag 19.oktober 1985 ringte telefonen i leiligheten der Morten, Magne og Pål bodde i London. Det var med beskjeden om at låta deres Take On Me hadde nådd 1.plass på den amerikanske Billboard Hot 100-lista. Nå hadde a-ha den singelen som var mest spilt på radioer og mest kjøpt av folk i hele USA. Etter det har ingen nordmenn hatt musikk på toppen av den listen!

    -Vi startet på toppen sier Magne Furuholmen i intervjuet du kan høre i Musikklivet, og denne endret alt.

    Take On Me startet som "The Juicy Fruit Song", med bare melodien og riffet til Magne og Pål i deres første band Bridges. Mortens sang på refrenget er inpirert av Richard Strauss «Also sprach Zarathustra». Tempoet er like raskt som en moderne technolåt. Og videoen med tegneseriesekvensen var banebrytende, og ofte etterlignet siden.

    40 år senere listes Take On Me fortsatt opp blandt popens beste låter. Riffet gjør sangen gjenkjennlig på få sekunder. Og fortsatt er det nesten umulig å synge som Morten på refrenget, som går over 2 1/2 oktav.
    - Den var ikke laget for å være noen sing-a-long, forteller Magne i Musikklivet.

    Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy
    Foto: Michael Ochs Archives / Getty Images
  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka

  • Tidligere Kiss-gitarist er død

    Familien bekrefter til Variety at Ace Frehley er død, 74 år gammel. Litt tidligere meldte TMZ at han lå i respirator etter hjerneblødning.

    Frehley fikk en hjerneblødning etter at han falt i studio for et par uker siden.

    Frehley var med å starte Kiss i 1973, sammen med Gene Simmons, Paul Stanley og Peter Criss, Bandet som er kjent for pyro, ansiktssminke og kostymer.

    Kiss fikk ordentlig suksess da de ga ut konsertalbumet Alive! i 1975. Ace Frehley forlot bandet i 1982, men ble gjenforent med bandet i en periode på midten av 90-tallet.

    Han har holdt flere solokonserter i Norge, blant annet på Rockefeller i Oslo i 2015.

    En gruppe mennesker med masker som spiller instrumenter på en scene
    Foto: PAUL WARNER / AP / NTB