– Jeg ønsker å ha kontroll over livet mitt. Da vil jeg også planlegge min egen gravferd, sier Bernd Hannoschöck.
75-åringen er hos Jølstad begravelsesbyrå for å skreddersy sin avskjedsdag.
– Jeg ble kjørt til Ahus med blålys i fjor. Kona sa etterpå at hun var redd for å miste meg. Da fant jeg ut at jeg ville planlegge min egen begravelse, sier han.
- NETT-TV: Salmeboka minutt for minutt
Tre av ti har vært i «regissert» gravferd
Hannoschöck er ikke alene. Begravelsesbyråene merker økt pågang fra folk som ønsker å ta kontrollen over egen begravelse i stedet for å la de etterlatte gjøre jobben.
– For noen tiår siden var det viktigere å forholde seg til kirkens eller andre livssyns ritualer. Det utfordres nå i større grad, særlig når det gjelder musikken, sier Jølstads administrerende direktør Jan Willy Løken.
BYRÅSJEF: Jan Willy Løken er administrerende direktør i Jølstad begravelsesbyrå.
Foto: Une Marvik Hagen / NRKTrenden bekreftes i en undersøkelse gjort av Norstat for Jølstad i februar:
- 31 prosent av de spurte sier de har vært i en begravelse der avdøde har planlagt hele eller deler av seremonien.
Løken tror det er mange årsaker til at det blir vanligere å ta regi over egen avskjed.
– Noen ønsker kontroll, andre vil avlaste sine nærmeste fra å ta vanskelige valg i en vanskelig tid. Og andre igjen vil ta hensyn til at de har flere familieforhold bak seg og derfor prøve å dempe konfliktnivået, sier han.
Saken fortsetter under videoen.
– DEN SKAL BRENNE UANSETT: Bernd Hannoschöck vil ikke ha den dyreste kista til sin egen begravelse. Se ham gå gjennom de ulike alternativene hos begravelsesbyrået.
– Avdøde er ikke subjekt
Prest og forfatter Eyvind Skeie synes ikke noe om denne trenden.
– De pårørende skal få fylle dette formatet med sin avskjed. Den i kisten skal ikke være subjekt, men til nøds et objekt i begravelsen, sier han.
MOTSTANDER AV «GRAVFERDSREGI»: – Dette må vi begrense. Også det moderne mennesket må innse at døden setter en grense, sier prest Eyvind Skeie.
Foto: Cornelius Poppe / ScanpixSkeie bruker et eksempel for å sette problemstillingen på spissen.
– Se for deg en despot som har plaget familien hele livet. Nå er han død og noen er lettet. Hvis personen skal ligge i kisten og styre familiens adferd på avskjedsdagen, vil de aldri få plass til sine følelser.
– Jeg skulle ønske et menneske hadde mot til å si «jeg har levd mitt liv, nå legger jeg fra meg alt og lar andre subjekter fylle denne seremonien», utdyper han.
– Døden er en del av livet
Verken Hannoschöck eller Løken er enig med Skeie.
– Sorgen tilhører de pårørende, men gravferden handler også om avslutningen av en relasjon. Den relasjonen har du ikke alene. Da er det naturlig at den døde kan sette sitt preg på det, sier Jølstad-sjef Jan Willy Løken.
– Jeg føler at døden er en del av livet mitt. Da skal jeg kunne bestemme over den, sier 75 år gamle Bernd Hannoschöck – som nå vet at «Morning has broken» og Chaplins «Limelight» står på programmet den dagen familie og venner tar et siste farvel med ham.
LES OGSÅ:
- – Svarer på telefoner under gravferder
- Krematorium vil varme opp Oslo
- Produserer billigvariant av likkister
HØR «LIMELIGHT»: Charlie Chaplins temamusikk fra filmen med samme navn skal spilles i Bernd Hannoschöcks begravelse. Her framført av Arve Tellefsen, Arild Stav og Kjetil Bjerkestrand i Tande-På programmet fra 1992. (Starter ikke videoen der den skal? Spol til 00:48:00.)
HØR «NÅ ER DET MORGEN»: Hannoschöck vil også høre «Morning has broken», gjort kjent av Cat Stevens, i begravelsen. Den står også i Norsk salmebok, da med tittelen «Nå er det morgen» – omsatt til norsk av ingen andre enn Eyvind Skeie. Her framført under NRKs salmemaraton fra Vår Frue kirke i Trondheim. (Starter ikke videoen der den skal? Spol til 01:15:39.)