Nobelkomiteen sier prisen blir tildelt forskerne for deres banebrytende arbeid for såkalte todimensjonal grafén.
- Les:
Geim (51) er nederlandsk statsborger, mens Novoselov (36) har dobbelt statsborgerskap i Storbritannia og i Russland.
Det sterkeste materialet noensinne oppdaga
Grafén er et lag med karbonatomer ordnet i et sekskantmønster. Det har lignende egenskaper som grafitt, som i realiteten er mange lag med grafén oppå hverandre.
Ved å eksperimentere med dette supertynne karbonstoffet, har de to vist at karbon - på tykkelse med bare ett atom - har unike egenskaper som kan føre til nye oppdagelser innen kvantefysikken.
NETT-TV: Se offentliggjøringen av fysikkprisen.
Det er ikke bare det tynneste, men også det sterkeste materialet noensinne oppdaga, ifølge det Kongelige Svenske Vitenskapsakademiet.
Ifølge Nobel-komiteens begrunnelse skal det nye superstoffet lede elektrisitet like bra som grunnstoffet kobber. I tillegg skal det være mere effektivt til å lede varme enn alle andre kjente materialer. Det er nesten helt transparent, likevel så ugjennomtrengelig at selv ikke det minste gassatomet, helium, klarer å bryte gjennom.
– Karbon, basisen til alt liv på jorda har overraska oss nok en gang, skriver Nobel-komiteen i sin pressemelding.
Vant 9 millioner kroner
Prisen på om lag 9 millionar norske kroner ble overrekt av Nobelkomiteen for fysikk på det Kongelige Svenske Vitenskapsakademiet. Fysikkprisen var nummer to i rekka av nobelprisar som skal deles ut i år.
Nobeluka ble innledet mandag, da den britiske forskeren Robert Edwards fikk medisinprisen for sin forskning på assistert befruktning.
Nobel-kunngjøringene fortsetter med kjemi og litteratur før fredsprisen blir kunngjort i Oslo fredag.
- Les:
Økonomiprisens vinner blir kjent til uken.