23.02.2012

Endelig medalje for Buaas i X-Games

Kjersti Buaas (Foto: Mike Groll/Ap)

Kjersti Østgaard Buaas, her under US Open i fjor, tok sin første medalje i X Games fredag.

Foto: Mike Groll/Ap

Etter å ha tatt til takke med den sure fjerdeplassen tre år på rad, ble det endelig medalje for Kjersti Østgaard Buaas i X-Games.

– Jeg sa til meg selv at det kommer i hvert fall ikke til å gå i dag heller, men jeg kjenner det betyr veldig mye at det klaffet, sier Kjersti Østgaard Buaas til NRK etter bronsemedaljen.

For etter tre år på rad med den sure fjerdeplassen, ble det endelig medalje for den norske snowboarderen i slopestylefinalen.

Etter snøfall hele natten i Aspen og vanskelige forhold med lite fart, klarte ankelskadde Buaas å svinge seg inn til bronsemedalje.

Redd medaljen skulle glippe

Buaas lå på tredjeplass da utfordreren Cheryl Maas satte utfor, og fryktet at medaljen skulle ryke nok en gang.

– Jeg turte ikke en gang å se på da hun satte utfor, sier Buaas.

Men nederlenderen falt, og dermed var medaljeprestasjonen et faktum for Buaas.

Jamie Anderson tok gullmedaljen, mens Enni Rukajärvi sikret seg sølvet.

Misfornøyd Norendal

Buaas var imidlertid ikke eneste norske utøver i finalen. Debutant Silje Norendal deltok også, men var ikke fornøyd etter at finalen var over.

– Jeg burde landet runnet mitt, det er jeg ikke fornøyd med. Men X Games har vært en stor opplevelse, og jeg har kost meg hele veien, sier 18-åringen til NRK.

Norendal endte til slutt på sjetteplass.

Buaas er Norges andre medaljevinner så langt i årets X Games.

Natt til fredag tok en jublende glad Andreas Håtveit bronse i slopestylefinalen for fristilkjørerne.