Hopp til innhold

Kvalitetssikrere gir OL-søknaden grønt lys

De eksterne tallknuserne finner «ingen vesentlige svakheter» etter å ha gått Oslos OL-søknad for 2022 etter i sømmene. Det ble klart under en pressekonferanse i kulturdepartementet fredag.

Oslo-OL får grønt lys av tallknuserne

LITT DYRERE ENN ANTATT: Oslos OL-søknad holder vann. Det ble klart under en pressekonferanse ved Veritas-leder Anders Magnus Løken (innfelt). Nå skal regjeringen bestemme seg for om de ønsker å stille med statsgaranti eller ikke.

Foto: Lien, Kyrre / NTB scanpix

– Det er et godt bearbeidet materiale som ligger til grunn for søknaden. Den tilfredsstiller de overordnede kravene fra IOC. Det er i stor grad overensstemmelse mellom ekspertenes vurderinger og Oslo-OLs søknad, sier Anders Magnus Løken i Det Norske Veritas, som har vært ansvarlig for å vurdere Oslos OL-søknad.

Oslos søknad om et vinter-OL i 2022 har blitt finkjemmet for feil det siste halvåret, og fredag kom den endelige vurderingen til de eksterne ekspertene: OL-søknaden holder vann.

Det er Det Norske Veritas, ÅF Advansia og Samfunns- og Næringslivsforskning som har foretatt kvalitetssikringen på oppdrag fra regjeringen.

  • Les hele rapporten «Kvalitetssikring av søknad om statsgaranti og -tilskudd for OL/PL i Oslo 2022» her!

Liten feilmargin

Widvey og Løken

Thorhild Widvey ble overrakt den fyldige rapporten om Oslos OL-søknad av Anders Magnus Løken i Det Norske Veritas.

Foto: Varfjell, Fredrik / NTB scanpix

Norges Idrettsforbund, Oslo kommune og den olympiske og paralympiske komité har bedt om 33,7 milliarder kroner i statsgaranti for å gjennomføre folkefesten om åtte og et halvt år.

Statens garantiforpliktelse er estimert til 35,1 millarder kroner – altså 1,4 milliarder kroner mer enn først antatt – viser rapporten.

Det er til stor forskjell fra Tromsø-OLs søknad fra 2018, som viste seg å være underbudsjettert med så mye som 10 milliarder kroner, som gjorde at søknaden senere ble lagt død.

Kvalitetssikrerne har kommet fram til at det offentlige må bidra med 21,7 milliarder kroner i tilskudd etter at inntekter og finansiering fra private er trukket fra ved et Oslo-OL.

– Vi finner ingen vesentlige svakheter ved konseptet, sier tallknuserne.

Ekspertgruppen legger til grunn at den største effekten av et OL i Oslo vil være folkefesten.

Idrettspresident Børre Rognlien gleder seg stort over at det lange arbeidet som er brukt på å utvikle OL-søknaden, viste seg å holde vann.

– Vi kan slå fast at regjeringen nå har fått det best tenkelige grunnlag for sine vurderinger om Oslo skal få være vertsby for OL og Paralympics i 2022. Hele norsk idrett er glade for dagens fremleggelse, sier Rognlien.

– Viktig grunnlag

Etter en fyldig presentasjon av rapporten, ble hele verket overgitt til Norges kulturminister Thorhild Widvey.

– Presentasjonen vi har fått viser med all tydelighet at det å arrangere OL er en kompleks affære som påvirker mange samfunnsområder. Jeg lover å sette meg grundig inn i rapporten. Den vil være et veldig viktig grunnlag for regjeringens vurdering for om vi ønsker å gå inn for statsgaranti eller ikke, sier kulturminister Widvey til NRK.

Widvey forteller at regjeringen ikke har bestemt seg for et tidspunkt for når regjeringen eventuelt vil ta en avgjørelse hvorvidt Oslo-OL får statsgaranti eller ikke.

– Hvilke sjanser tror du Oslo-OL har?

– Det får regjeringen komme tilbake til. Nå skal vi lese denne rapporten først. Vi har ikke tatt stilling til et OL ennå. Det skal vi ha en grundig vurdering på nå, sier Widvey.

Rognlien, Berger Røsland og Bjercke

FORNØYDE KARER: Idrettspresident Børre Rognlien, byrådsleder i Oslo, Stian Berger Røsland og Hallstein Bjercke, byråd for kultur og næring er ansvarlig for Oslos søknad.

Foto: Varfjell, Fredrik / NTB scanpix

Siste nytt

  • Nypan benket i ny Middlesbrough-seier – Slo Egelis Ipswich

    Sverre Nypans Middlesbrough har fått en kjempestart på sesongen, og fredag tok de nok en kruttsterk seier i den engelske mesterskapsserien.

    Hjemme mot opprykksfavoritt Ipswich vant de 2-1. Nypan, som er på lån fra Manchester City ut sesongen, ble sittende på benken gjennom hele oppgjøret.

    Sindre Walle Egeli startet for Ipswich, men ble byttet ut etter 67 minutter. På det tidspunktet ledet Middlesbrough 2-0.

    Middlesbrough topper tabellen to poeng foran Coventry, som har spilt én kamp mindre enn serielederne.

    Ipswich har skuffet etter nedrykket fra Premier League og ligger på 9.-plass.

    et par fotballspillere på en bane med et publikum som så på
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Strasbourg fortsetter å overraske – tok poeng mot PSGs stjernegalleri

    Strasbourg har levert en strålende sesongåpning i fransk toppfotball og holdt mesterlaget Paris Saint-Germain til 3-3 på bortebane fredag.

    Strasbourg står med fem seirer, en uavgjort og to tap hittil denne sesongen. PSG topper tabellen med ett poeng mer etter åtte kamper.

    Strasbourg ble nummer sju i Ligue 1 sist sesong. Byen, som ligger helt på grensen til Tyskland, har sjelden fått feire titler. Den hittil eneste ligatriumfen kom i 1978/79-sesongen.

    I 2016 befant klubben seg på nivå tre i det franske seriesystemet, men har siden klatret og blitt et lag å regne med i toppdivisjonen. Sjetteplass (2021/22) er det beste resultatet siden 1980.

    PSG har på sin side vært et topplag gjennom mange år og vant sist sesong både ligaen, cupen og Mesterligaen. (NTB)

    En gruppe fotballspillere feirer
    Foto: Christophe Ena / AP / NTB
  • Ruud klar for semifinale i Stockholm – slo tilbake mot amerikansk stjerne

    Casper Ruud er klar for semifinalen i Stockholm Open etter å ha slått amerikanske Sebastian Korda 2-1 (6-7, 6-4, 6-4).

    Nordmannen fikk en tøff start på kampen. Han tapte åpningssettet etter et tiebreak, men i de to neste settene sikret han seg de nødvendige bruddene.

    26-åringen fra Snarøya servet hjem kampen etter to og en halv time.

    – Jeg tok vare på de små mulighetene jeg fikk, og heldigvis servet jeg bra, sa Ruud til arrangøren etter kampen.

    I semifinalen venter enten hjemmehåpet Elias Ymer eller Denis Shapovalov.

    Dersom Ruud tar seg hele veien til finalen i ATP 250-turneringen, kan det bli et møte med danske Holger Rune.

    Rune møter Ugo Humbert i den andre semifinalen.

    en mann som spiller tennis
    Foto: Jonas Ekströmer / TT / TT / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal