Hopp til innhold

Nystad: – Håper Petter tar feil denne gangen

HOMMELVIK/OSLO (NRK.no): Landslagstrener Trond Nystad krysser fingrene for at Norges viktigste OL-kort klarer å redde sesongen.

Northug

Petter Northug avslørte lørdag at han går inn en svært usikker OL-sesong. Her sammen med landslagstrener Trond Nystad, som krysser fingrene for at Northug kommer raskt tilbake.

Foto: Grøtt, Vegard / NTB scanpix

Torgeir Bjørn

NRKs langrennsekspert Torgeir Bjørn (t.v.) tror Petter Northug nå må konsentrere seg fullt og helt om OL. Her i kommentatorboksen sammen med NRKs Jann Post.

Foto: Larsen, Håkon Mosvold / SCANPIX

– Vi har håper han blir en viktig spiller for oss både i verdenscupen og i OL. Vi håper Petter tar feil denne gangen, og at det ikke er så ille som han selv mener, sier langrennstreneren til NRK.no.

Lørdag snakket nemlig Northug for første gang om virussykdommen, som har ødelagt verdifulle treningsuker i OL-oppkjøringen.

– Veldig synd

Skikongen slå fast at det er uaktuelt å gå alle OL-distanser, samtidig som Tour de Ski-deltakelsen henger i en tynn tråd.

Northug utelukker ikke at han må bruke store deler av verdenscupen kun som trening.

– Hvis det er tilfelle, er det veldig synd. Men vi er fortsatt optimister og vi har troen på Petter. Vi håper han trener fornuftig fremover slik at han får reddet så mye som mulig av sesongen, sier Nystad.

– Hvor dårlige nyheter er dette for landslaget?

– Det er dårlige nyheter for alle som driver med idrett. Vi skulle alle ønsket at han var i superslag til skisesongen. Men vi håper i det lengste at han tar feil denne gangen, og at han er klar til dyst når OL kommer, sier Nystad.

Åpen landslagsdør

Northug og trener Eirik Myhr Nossum kjører som kjent sitt eget, private treningsopplegg utenfor sesongen.

Men når skisesongen starter og trønderen trekker på seg landslagstrøya, blir han igjen en del av landslaget.

Per nå er det imidlertid usikkert om Northug rekker sesongstarten 22. november.

– Akkurat når han kommer tilbake, avgjøres i samråd med Nossum og Northug. De er så erfarne at de vet når det skal skje.

– Ønsker dere at han skal slutte seg til landslaget tidligere?

– Den avgjørelsen får han ta. Han har et profesjonelt team rundt seg, og vårt største ønske er at han skal bli frisk og rask igjen, svarer Nystad.

Artikkelen fortsetter under videovinduet.

Petter Northug Jr. har slitt med en virussykdom og har hatt så og si ingen trening i det siste. Dette gjør at Tour de ski henger i en tynn tråd og han er usikker på om han går alle distansene under OL. Reporter: Morten Stenberg, foto: Anne Heidi Røstad

SE VIDEO: Petter Northug må ta grep for å komme i form til OL.

– Begynner å haste

Selv om Northug sådde mye tvil om den kommende sesongen, var han likevel klar på at pila peker oppover.

Torgeir Bjørn, NRKs langrennsekspert, tror sykdommen allerede har ødelagt mye av OL-sesongen.

– Det begynner å haste litt nå. Når han har vært så lenge uten normal trening, betyr det i realiteten at han ikke er i stand til å få en jevn, god sesong. Treningsgrunnlaget blir rett og slett for dårlig, sier Bjørn, og legger til:

– Men jeg mener fortsatt han har tid til å få en toppform til OL. Hvis han er klar for hardtrening fra 1. november, skal det være nok tid. Men da blir alle andre konkurranser bare et ledd i OL-oppkjøringen.

Bjøn tror det er sannsynlig at 15 kilometer klassisk står øverst på lista over distanser Northug vil droppe i OL.

– Han er typen som kan hevde seg i alt, så han kan ta strategiske valg etter programmet. Men 15 kilometer klassisk er nok den første distansen som ryker, tror Bjørn.

– Det er nå de andre på laget må stå frem og ta ansvar. Martin Johnsrud Sundby har løftet seg og er en klar medaljekandidat på flere øvelser, og han har trent veldig godt i sommer. Eldar Rønning og Sjur Røthe er der også, og når den desidert største stjerna er et usikkert kort, må de andre stå frem. Det tror jeg også de er i stand til å gjøre, sier Bjørn.

Siste nytt

  • Dyche tar over Nottingham Forest – blir klubbens tredje manager denne sesongen

    Sean Dyche blir den tredje treneren til å lede Nottingham Forest på halvannen måned. Den tidligere Everton-sjefen skal i aksjon allerede torsdag.

    Nottingham Forest har kunngjort ansettelsen på sine nettsider. Dyche har fått en kontrakt som varer til sommeren 2027.

    54-åringen har vært uten jobb siden han fikk sparken i Everton i januar. Nå skal han ta over et Nottingham Forest-lag som har slitt voldsomt etter å ha imponert stort og kvalifisert seg til spill i Europa sist sesong. Forest står uten seier på de ti siste kampene.

    – Dyche er en respektert og erfaren Premier League-manager som bringer den perfekte blandingen av karakter, taktisk skarpsindighet og dokumenterte prestasjoner inn i arbeidet med å lede klubben gjennom det neste kapittelet, skriver Forest.

    Sean Dyche har selv en fortid i Nottingham Forest og spilte for laget i ungdommen.

    Ange Postecoglou tok over Forest-jobben 9. september og erstattet fanfavoritten Nuno Espírito Santo, som måtte gå etter internt bråk.

    Postecoglou fikk kun 39 dager i jobben. Lørdag ble han sparket bare 17 minutter etter kampslutt i 0-3-tapet for Chelsea.

    Porto kommer til Nottingham i europaligaen torsdag. Deretter venter kamper mot Bournemouth og Manchester United i Premier League.

    (©NTB)

    FILE PHOTO: Soccer Football - Premier League - Newcastle United v Burnley - St James' Park, Newcastle, Britain - February 29, 2020 Burnley manager Sean Dyche applauds fans after the match REUTERS/Scott Heppell EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. Please contact your account representative for further details./File Photo
    Foto: Reuters
  • Tidligere NFL-profil døde i politiets varetekt etter innbrudd

    Den tidligere NFL-runningbacken Doug Martin er død etter at han ble pågrepet for et innbrudd og tatt med til en politistasjon.

    Det opplyser politiet i Oakland i en uttalelse.

    I forkant av dødsfallet var Martin involvert i et innbrudd i en bolig i Oakland. Mens betjentene forsøkte å holde ham tilbake, oppsto det et kortvarig klammeri. Etter ankomst til arresten reagerte Martin ikke lenger på noen form for kontakt.

    – Paramedisinere rykket ut til stedet, ga medisinsk hjelp og transporterte Martin til et lokalt sykehus, hvor han senere døde, skriver politiet i en uttalelse.

    Hendelsen skal etterforskes før politiet kan komme med flere detaljer om hans død. De involverte betjentene er sendt på betalt permisjon mens etterforskningen pågår.

    Doug Martin ble sett på som et stort talent da han i 2012 ble valgt i første runde av draften til NFL av Tampa Bay Buccaneers. Han skrev under på en femårig kontrakt som til sammen utløste en lønnspakke på cirka 44 millioner kroner.

    På banen gjorde han det bra, og han scoret 30 touchdowns i løpet av NFL-karrieren. To ganger ble han valgt ut til den prestisjetunge Pro Bowl-oppvisningskampen der ligaens beste spillere deltar.

    Etter å ha tilbrakt seks sesonger hos Tampa Bay Buccaneers avsluttet han karrieren med en enkelt sesong for Oakland Raiders i 2018.

    Doug Martin ble 36 år.

    doug martin
    Foto: AP
  • Fansen protesterte – West Hams skrekkstart fortsatte

    West Ham har åpnet skrekkelig i årets Premier League. Mandag kveld kom sesongens sjette nederlag på de første åtte rundene mot Brentford.

    Nå har også fansen begynt å vende seg mot klubbens styre. Det var uvanlig mange tomme seter på London Stadium under oppgjøret.

    Det var på grunn av en kampanje som ønsker at formann David Sullivan og viseformann Karren Brady skal trekke seg fra sine verv.

    Oppgjøret mot Brentford var den første hjemmekampen med Nuno Espírito Santo i sjefsstolen etter at Graham Potter fikk sparken etter ni måneder ved roret.

    Mandag scoret spissen Igor Thiago kampens første mål, etter å ha brent flere store muligheter i forkant. Tyske Schade holdt på å doble ledelsen, men hodestøtet hans traff tverrliggeren etter én times spill.

    Kort tid før slutt fastsatte Mathias Jensen sluttresultatet til 0-2. West Ham ligger fremdeles nest sist i Premier League med fire poeng. Kristoffer Ajers Brentford tok et byks vekk fra nedrykksstriden og ligger på 13.-plass.

    West Ham fanprotester
    Foto: Reuters

Sendeplan

Kl. Program Kanal